Wiosenne porządki na sesji

Prywatyzacja przedszkola, realizacja ustawy śmieciowej i budowa biszkoptowego ronda - wokół tych spraw skupiła się poniedziałkowa (25.03.) dyskusja na sesji Rady Miejskiej w Chojnicach.

Bartosz Bluma (z lewej) miał sporo wątpliwości w kwestii naliczania dopłat dla niepublicznych przedszkoli.   |  fot. (ro)

relacja_video.jpg

Nie oddamy ani złotówki

Radny Bartosz Bluma wywołał ponad godzinną dysputę przywołując wyrok NSA dotyczący trybu naliczania dopłat dla niepublicznych przedszkoli. - Czy będzie to skutkować konsekwencjami finansowymi? - dopytywał Bluma. - Odtrąbienie zwycięstwa przez przedszkola jest przedwczesne - wyjaśniał Robert Wajlonis, dyrektor generalny UM w Chojnicach. - Nie ma mowy o płaceniu, bo o cóż chodzi w tym wyroku? O typowo techniczne zarządzenie burmistrza o trybie udzielania dotacji dla przedszkoli niepublicznych.

- Problem sprowadza się do kwestii: czy jest to w zgodzie z interesem publicznym, że miasto musiało dorzucać się do wydatków bieżących w tych placówkach, skoro ten składnik finansów jest umieszczony w opłatach uiszczanych przez rodziców? Dodajmy, że chodzi o koszty wyżywienia.  - To raczej my będziemy domagać się zwrotu tej różnicy.

relacja_video.jpg

Podczas sesji odbiły się echem niedawne  działania PChS wobec przedszkola Skrzaty. Burmistrz Arseniusz Finster odpowiedział pisemnie byłej dyrektorce tej placówki a obecnie prezesowi PChS, że jej podejrzenia o niewłaściwym funkcjonowaniu Skrzatów są nieuprawnione. Jednocześnie Finster oświadczył: - dialog z PChS odrzucam, bo to nie dialog, lecz pomówienia.

"Śmieciowa" zwada a potem konsensus

Jak już wspominaliśmy, trwają już pierwsze czynności związane z wdrożeniem tzw. nowej ustawy śmieciowej. Jakiego by nie użyć przelicznika, ta zmiana uderzy po kieszeni wszystkich. Czy można w jakikolwiek sposób ulżyć choćby jednej grupie społecznej? To pytanie zaprzątało radnych. Wspomniany już Bartosz Bluma zaproponował przegłosowanie wniosku, by zastosować ulgę dla rodzin wielodzietnych. Na sali spotkał się ze zrozumieniem innych klubów,  ich przedstawiciele przyznawali, że trzeba wypracować i wyliczyć to rozwiązanie.

Za to w kuluarach aż się zagotowało! - Przecież to był wniosek naszego klubu a dokładnie Grzegorza Wirkusa - perorował na korytarzu Józef Skiba w otoczeniu innych radnych z koalicyjnego klubu Program 2014. - Ja się pod wnioskiem Blumy nie podpiszę! Po krótkiej wymianie zdań na ten temat do tej grupki dołączył burmistrz Finster ze słowami: "Chojniczanie! Łączcie się a nie dzielcie!

relacja_video.jpg

Po chwili już z powrotem na sali Finster zebrał w imieniu Blumy podpisy wszystkich (!) radnych pod  wnioskiem. I zgodnie z podpisami, wszyscy zagłosowali zgodnie - na następnej sesji mają wypracować rozwiązanie dla rodzin wielodzietnych. Natomiast sporo niepokoju wzbudził burmistrz informując o obecnym postępowaniu firm odpowiedzialnych za odbiór śmieci odnośnie rozwiązywania obecnych umów. - Pan Pestka zachował się fair, bo oświadczył, że wszystkie umowy wygasną samoistnie i wszelkie formalności ze strony mieszkańców są niepotrzebne. Inaczej postępuje SITA, która proponuje e-mailowe oświadczenia  w tej sprawie. - Ale starsze osoby e-maili nie obsługują - obruszył się nie bez racji Edward Gabryś.

Nadal nie ma gwarancji od Sobola

Czas nagli a skonsumowania umowy w sprawie budowy ronda biszkoptowego nie ma. - Nadal nie mamy gwarancji bankowych od spółki Victoria Sobol - informował burmistrz Finster. - Pierwotnie jego wniosek kredytowy w BOŚ miał być rozpatrywany w piątek, ale decyzje przesunięto do wtorku. A my mamy jeszcze pięć dni do podpisania umowy z firmą, która wygrała w przetargu. W rezerwie jest zabezpieczona hipoteka nieruchomości pana Sobola w Szczecinku. Ale to nie są pieniądze w banku. Lecz my z tej inwestycji nie zrezygnujemy.

(ro)                                                      

fotoreportaz.jpgrelacja_video.jpg


  1. 4 kwietnia 2013  13:35   Czy grozi nam wóz "drzymały"..   Witajcie

    Jak wyludnią się Chojnice, o ile osób przez podatek osobowy obecnego burmistrza i radnych rady Chojnic. Mieszkasz tam gdzie masz pracę, a nie tam gdzie jesteś zameldowany, jak będzie odbywać się weryfikacja..."Cały dobytek w pojeździe. Gdzie nasz samochód tam nasz dom", czy nam nie grozi taka sytuacja, rzeczywistość w Chojnicach, aby nie płacić podatków w cenie gospodarki odpadami...Czy z 40tyś, miasta zameldowanych mieszkańców, nie zostanie garstka...Pozdrawiam Mirka

    0
    0
  2. 4 kwietnia 2013  13:16   A jednak wspólnie wiele ...   Witajcie

    A jednak wspólnie wiele spraw gospodarczych możemy przedyskutować. Żeby jeszcze wspólna gospodarka odpadami była tańższ, tak jak proponuje Szach-Mat, bo skoro obecnie można a od 1 lipca już nie. Jak obecny burmistrz i radni miasta Chojnic wprowadzą ulgi to z jakich zysków, pieniędzy będą je pokrywać, czy z gospodraki odpadmi, czy innych wpływów, podatków do budżetu miasta chojnic, kto na tym straci skoro pieniądze będą wypłacane w formie zapomogi dla gospodarki odpadmi, czy tylko wybrani będą mogli z nich korzystać, dlaczego nie dla wszystkich po równo w ulgach, czy to nadal będzie podatek liniowy, osobowy obecnego burmistrza i radnych rady miasta chojnic, czy jak proponuje Szach-Mat podatek progresywny, ryczał od gospodarstwa domowego, ile produkujesz odpadów komunalnych tyle potrzebujesz pojemności litrowej śmietnika za który płacisz, czyli jak obecnie 63,50zł od 7 osób za kwartał, a nie jak chcą burmistrz i radni Chojnic 210zł za kwartał od dorosłych osób. Pozdrawiam AS

    0
    0
  3. 4 kwietnia 2013  13:01   Ile wart jest rynek ...   Witajcie

    Ile wart jest rynek gospodarki odpadami obecnie prowadzony w Chojnicach i jakie przynosi zyski działającym w tym rynku podmiotom, ile osób, mieszkańców uczestniczy w gospodarce odpadami, a ile osób na 40tyś mieszkańców nie prowadzi gospodarki odpadami, to są potencjalni nowi klienci, uczęsnicy rynku, którzy przyniosą zyski płacąc za gospodarkę odpadami, jakie zyski z odzyskiwania wtórnych odpadów i powtórnego wykorzystania ich w gospodarce będą przynosiła i obecnie przynosi gospodarka odpadami, czy jak będą segregowane odpady to w nocy po segergowane odpady, aby je sprzedać będą chodzić, tak jak po gotowe na tacy tzw. "złomiarze", żyjący utrzymujacy się ze śmietników. To istotne pytania w gospodarce odpadami komunalnymi w Chojnicach. Proszę od merytoryczną odpowiedź od obecnego burmistrza w trosce o Chojniczan Miłego dnia Szach-Mat

    0
    0
  4. 4 kwietnia 2013  12:52   Do burmistrza Łukasz S.   Witam

    Aby obraz liczb, cyfr przemówił do pana świadomości, należało tak tę udział w rynku przedstawić, zaprezentować. Uzyskane około 50mln przez 10 lat w obecnym stanie rzeczy gospodarki odpadami segregowanej, to powinien pan uzyskać 20% zysk z takiej działalności, czyli 10mln w ciągu 10 lat więc moje pytanie brzmi na co wyda pan obecny burmistrz uzyskany zysk, czyli na jakie nakłady, jakie koszty działalności on pokryje. Czy da pan obecny burmistrz ludziom z wypracowanego zysku pracę jaką, aby mogli utrzymać rodziny, jakie dobra konsumenckie będą produkować aby zmniejszyć bezrobocie w Chojnicach? Pozdrawiam Łukasz S.

    0
    0
  5. 4 kwietnia 2013  12:44   Do obecnego burmistrza Szach-Mat...   Witam

    W swojej poprzedniej odpowiedzi pan burmistrz mówił że 50zł zapłacą rodziny z dziećmi, a u mnie są osoby dorosłe czyli 7 razy 10zł za segregowane to 210zł za kwartał, obecnie płacimy 63,50zł za segregowane odpady u p. Andrzeja P. za gospodarkę odpadami, to jaką pan obecny burmistrz nam chce ulgę dać, skoro p. Andrzejowi P. opłaca się przy 63,50zł prowadzić gospodarkę odpadami i uzyskiwać zysk z tej działalności, a u pana obecnego burmistrza za tą samą gospodarkę odpadami będę musiał płacić 210zł za kwartał, co za nową technologię pan obecny burmistrz i radni wprowadzają skoro będę miał wzrost 250% podatku w cenie gospodarki odpadami. Na dzień dzisiejszy każdy płaci 3zł miesięcznie za gospodarkę odpadami, a tak będą płacić 10zł miesięcznie u obecnego burmistrza Chojnic, wzrost 0 7zł miesięcznie, za 7zł mogę kupić o około 4,5 bochenka chleba więcej w miesiącu po 1,59zł w sklepie Netto w Chojnicach. Odbieracie nam chleb od "gemb" od osoby. Tworzycie dziedziczną biedę w mieście Chojnice...Biedny będzie biedniejszy, bo będzie musiał więcej wydać na gospodarkę odpadami zamiast na kupno innych dóbr...Głód, biedę i ubóstwo robicie. Wykluczenie konsumenckie, społeczne, wymeldowanie do nikąd... Dlaczego nie mogę płacić ja dotychczas u obecnego burmistrza tak jak u p. Andrzej p. 63,50zł za gospodarkę odpadami segregowanymi, wówczas zyskiwałbym około 150zł za kwartał, które mogę wydać zaspokoić inne potrzeby konsumenckie 7 osób w kwartale. Pan obecny burmistrz nie wie jak ludzie żyją, gospodarują Chojniczanie, aby przeżyć. Jak żyć??? panie obecny burmistrzu, może nas pan przygarnie, albo zaadoptuje wystarczy nam to co z pańskiego stołu resztki zostaną, my nie jesteśmy wybredni, byle tylko napchać brzuchy, być syci raz w dniu, resztę damy radę żyć...Pozdrawiam Szach-Mat

    0
    0
  6. 4 kwietnia 2013  10:24   Dzień dobry!   Arseniusz Finster burmistrz Chojnic

    Do Łukasza S. – chyba Pan sobie żarty robi z tymi kropkami. Nad jakim czasookresem się miałem zastanawiać jak były kropki. Na koniec – niech Pan sobie tytuł swojej wypowiedzi przeczyta. Napiszę dużymi literami bez kropek cyt. : „CZY 48 MLN UZYSKAJĄ ROCZNIE Z PODATKU ŚMIECIOWEGO CHOJNICE”. Proszę mi wybaczyć, ale tak dziwnego tłumaczenia jeszcze nie czytałem, ale cóż uczę się… Do Szach – Mata – proszę poczekać na decyzję RM o ulgach dla rodzin wielodzietnych i wówczas obliczy Pan skutki. Arseniusz Finster burmistrz Chojnic

    0
    0
  7. 3 kwietnia 2013  11:36   Co na przedstawione dowody burmistrz...   Witam

    Czekamy na merytoryczną odpowiedź ze strony pana obecnego burmistrza i jeszcze raz przeczytanie treści tekstów i dowodów rachunków opłat za śmieci, gospodarkę odpadami w Chojnicach...Powodzenia AS

    0
    0
  8. 3 kwietnia 2013  11:27   Uchwała NrXXVIII/300/13 Rady Miejskiej w Chojnicach w sprawie uchwalenia budżetu miasta na 2013 rok.   anonim

    Uchwała NrXXVIII/300/13 Rady Miejskiej w Chojnicach w sprawie uchwalenia budżetu miasta na 2013 rok... Uchwala się dochody w łącznej kwocie 117.703.810zł, z tego bieżące w kwocie 98.005.480zł...., źródłohttp://bip.miastochojnice.pl/?pid=301: , 2013.04.03.

    0
    0
  9. 3 kwietnia 2013  11:22   Z życia koalicji i opozycji...   Witajcie

    W końcu zaczęła się merytoryczna dyskusja o gospodarce odpadami w mieście Chojnice pomiędzy obecnym burmistrzem,a Szachem-Matem i resztą Świata...powodzenia Pozdrawiam Mirka

    0
    0
  10. 3 kwietnia 2013  11:10   Do burmistrza Łukasz S.   Witam

    ..."Czy 48mln uzyskają rocznie z podatku śmieciowego Chojnice... Jeżeli każdy będzie segregował śmieci to 10zł razy około 40tyś mieszkańców Chojnic, to 48mln uzyskają rocznie Chojnice z podatku śmieciowego, a to około połowy budżetu miasta Chojnic...Czy to skok na kasę tę podatek osobowy, liniowy w Chojnicach...Pozdrawiam Łukasz S...", niech pan zauważy, że po Chojnicach jest .... trzy kropki niedokończona wypowiedź, a brzmi ona tak, "...a to około połowy budżetu miasta Chojnic..." w okresie 10 lat zbiórki śmieci, odpadów na dzień dzisiejszy obejmujący cały rok... Tak więc krytyka z pana strony jest nie uzasadniona, bo należało się zastanowić nad czasookresem jaki obejmowała wypowiedź i zauważyć nie dokończona wypowiedź trzy kropkiem ... Proszę o większą analizę szerszą i głębszą, zauważanie szczegółów, bo 48mln to 4,8mln rocznie razy okres 10 lat to 48mln za okres dziesięciu lat - 10 lat w obecnym stanie rzeczy, w 2013 roku,...Powodzenia Pozdrawiam Łukasz S.

    0
    0
  11. 3 kwietnia 2013  10:59   Do burmistrza...   Witam

    Mam rachunek za pierwszy kwartał 2013 r. wystawiony przez p. Andrzej P. odbierającego od nas odpady wystawiony i zapłacony na sumę 63,50 zł za pojemnik 120 litrowy za kwartał, a nie miesiąc i zamieszkuje u mnie siedem osób, wywożony dwa razy w miesiącu i jeden raz w miesiącu wywóz śmieci segregowanych odpadów w workach w ostatni czwartek miesiąc na osiedlu, więc możemy to skonfrontować twarzą w twarz wraz z rachunkiem i p. Andrzej P. zajmującym się wywozem śmieci, odpadów w jupiterach fleszy dziennikarzy, mediów, a radni i burmistrz na kwartał od 7 razy po 10zł od segregowanych to 210zł na kwartał...Pozdrawiam Szach-Mat

    0
    0
  12. 3 kwietnia 2013  10:18   burmistrz (1)   anonim

    Dzień dobry! Czytam i czasami nie wierzę, co można zaproponować w swoich tekstach. Odniosę się do wpisu pt. „48 mln uzyskają rocznie z podatku śmieciowego Chojnice”. Otóż rok ma 12 miesięcy, a mieszkańców jest 40 tys. Tak więc 40 tys. x 10zł x 12 m-cy = 4,8 mln PLN. Tak więc nie 48 mln, a 4,8 mln. Ktoś pomylił się o 10 razy! Potem snuje jeszcze dywagacje, że to połowa budżetu! Sami Państwo oceńcie. Odniosę się do wpisu pt. „czy Chojnice wyludnią się przez podatek śmieciowy”. Otóż stawki w mieście i gminie są bardzo podobne. W gminie jest 8 zł do 18 lat, dla miasta wprowadzę jeszcze mechanizm ochronny dla rodzin wielodzietnych. Bez sporu pozostaje fakt, że jest pewna ilość osób, które wyjechały, studiują, itd. Dokonamy więc realnego spisu, ale „przez podatek” się nie wyludnią. I do Szach Mata – 63,50 dla 7 osób z jednym pojemnikiem i wywózką raz na dwa tygodnie to absurd. Nikt o zdrowych zmysłach nie uwierzy, że 7 osób przez 14 dni wyprodukuje tylko jeden pojemnik odpadów. Dodam, że wprowadzimy mechanizm chroniący rodziny wielodzietne. Myślę, że nie zapłacą więcej jak 50 zł miesięcznie np. za 7 osób. Tak więc analiza jest kiepska. Arseniusz Finster burmistrz Chojnic

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 3 kwietnia 2013  12:44   ...anonim, 2013-03-26 13:29 ...   Witam

      ...anonim, 2013-03-26 13:29 Podatek osobowy od 1 lipca w Chojnicach wzrośnie 250%... (1) ...Uchwała numer XXVII/289/12 Rady Miejskiej w Chojnicach z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i stawki tej opłaty Uzasadnienie Gminy są obowiązane do zorganizowanie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi gmina pokrywa koszty funkcjonowania sys-temu gospodarowania odpadami komunalnymi, które obejmują koszty: odbierania, transportu i zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, tworzenia i utrzymywania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych obsługi administracyjnej systemu... Konkurencyjny p. Pestka za kwartał gospodarowania odpadami komunalnymi pobierał opłatę 63,50zł na kwartał od pojemnika 120litrowego wywożonego dwa razy w miesiącu i raz na miesiąc odpady segregowane w workach od siedmiu osób, KOSZTY DZIAŁALNOŚCI DZIAŁALNOŚCI GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI OBECNEGO BURMISTRZA I RADNYCH RADY MIASTA CHOJNIC WZROSNĄ O 250% OD 1 LIPCA W CHOJNICACH, BO 7-OSÓB RAZY 10ZŁ ZA SEGREGOWANE ODPADY TO 70ZŁ NA MIESIĄC, A NA KWARTAŁ 210ZŁ W PORÓWNANIU DO OPŁATY KWARTALNEJ U PANA PESTKI 63,50ZŁ TO WZROST 250% OPODATKOWANIA OSOBOWEGO PRZEZ RADNYCH I BURMISTRZA CHOJNIC JAKO ORGANU PODATKOWEGO OD 1 LIPCA, A NIE WYWIĄZYWANIE BĘDZIE MÓGŁ ZGODNIE Z USTAWĄ ZGŁASZAĆ DO KOMENDANTA POLICJI O EGZEKUCJĘ NIEPRAWIDŁOWOŚCI, TO SIĘ NAZYWA ŻYĆ W POLSCE...gdzie inflacja roczna wzrostu cen towarów i usług wzrasta o 4%, a koszt działalności świadczonych usług gospodarki odpadami komunalnymi w Chojnicach o 250%, i ludzie na to przyzwalają, na co pójdzie ta nadwyżka pieniędzy z poboru daniny, czekam na odpowiedź od burmistrza i radnych rady miasta Chojnic...

      0
      0
  13. 2 kwietnia 2013  09:59   Cenę podatku za śmieci każdy samorząd ustala sam...   Witam

    Ile produkujesz odpadów komunalnych, tyle płacisz podatku w cenie pojemności pojemnika. Ustalić niższą stawkę opłaty za pojemnik z odpadami komunalnymi pochodzącymi od właścicieli nieruchomości, na któ-rych zamieszkują mieszkańcy, a odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny w wyso-kości: 1. … za pojemnik 120 l, 2. …. zł za pojemnik 240 l, 3. …. zł za pojemnik 340 l, 4. … zł za pojemnik 1 100 l, 5. … zł za pojemnik 2 500 l, 6. … zł za pojemnik 5 000 l, 7. … zł za pojemnik 7 000 l 8. … zł za pojemnik 10 000 l, 9. … zł za pojemnik 20 000 l. Miesięczna opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi pochodzącymi z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne stanowić będzie iloczyn ilości pojemników o okre-ślonej pojemności oraz stawki określonej, czyli od gospodarstwa domowego – segregacja śmieci w cenie wielkości pojemnika podatku progresywnego, a nie podatek osobowy, liniowy w tych warunkach – czyli czy mało, czy dużo produkujesz śmieci, odpadów równo płaci każdy. Nowelizacja ile produkujesz tyle płacisz... Pozdrawiam Szach-Mat

    0
    0
  14. 2 kwietnia 2013  09:39   Czy 48mln uzyskają rocznie z podatku śmieciowego Chojnice...   Witam

    Jeżeli każdy będzie segregował śmieci to 10zł razy około 40tyś mieszkańców Chojnic, to 48mln uzyskają rocznie Chojnice z podatku śmieciowego, a to około połowy budżetu miasta Chojnic...Czy to skok na kasę tę podatek osobowy, liniowy w Chojnicach...Pozdrawiam Łukasz S

    0
    0
  15. 2 kwietnia 2013  08:53   Witaj MIRKO vel AS, no ... (1)   anonim

    Witaj MIRKO vel AS, no zameldowałaś się po swietach? wypoczęta i twórcza

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 2 kwietnia 2013  09:32   Dzięki, ...   Witaj

      Dzięki, Dzięki...Pozdrawiam, życzę miłego dnia, Wszystkiego dobrego...

      0
      0
  16. 2 kwietnia 2013  08:27   Czy Chojnice się wyludnią przez podatek śmieciowy...   Witam Mirka

    Jednoznacznie zostało przyjęte kryterium liczby mieszkańców gminy, bez jego modyfikacji lub odniesienia do stałego zameldowania na terenie gminy. Pojęcie mieszkańca gminy jest szersze od pojęcia osoby zameldowanej w gminie na pobyt stały. Część uzasadnienia poświęciłam wywodom dotyczącym rozdziału kompetencji, jako organów nadzoru nad działalnością gminną oraz przyjęłam, że uchwały w sprawie podatku śmieciowego radnych w zakresie spraw finansowych podlegają nadzorowi obrachunkowemu. Oceniając natomiast merytoryczną prawidłowość rozstrzygnięcia nadzorczego uznałam, że w uchwale rady miasta należy się zasadnie posłużyć kryterium liczby mieszkańców gminy, a nie osób zameldowanych w gminie na pobyt stały. Z braku istnienia ustawowej definicji mieszkańca gminy należy kierować się art. 1 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym i art. 16 ust. 1 Konstytucji RP akcentujących, że mieszkańcy gminy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową. Również uprawnienia do uczestnictwa w wyborach i referendum gminnym są powiązane ze stałym zamieszkaniem na obszarze gminy, natomiast w art. 25 k.c. określono, że miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Ustawa z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 1984 r. Nr 32, poz. 174 ze zm.) rozróżnia pobyt stały i czasowy, łącząc w art. 6 ust. 1 zamieszkiwanie tylko z pobytem stałym. Stałe zameldowanie nie zawsze pokrywa się z faktycznym miejscem stałego pobytu, gdy np. korzysta się z prawa do posiadania więcej niż jednego mieszkania lub gdy chodzi o bezdomnych i wymeldowanych "donikąd". Wskazałam przykłady orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i NSA eksponujących istotę stałego miejsca zamieszkania i niedopuszczalność pozbawiania praw człowieka wspólnoty osób, które stale zamieszkują na terenie gminy bez dokonania czynności stałego zameldowania. W rezultacie przy ustalaniu wysokości podatku śmieciowego radni nie mogą kierować się danymi z ewidencji ludności prowadzonej przez urząd miasta dot. wyłącznie osób zameldowanych na pobyt stały, lecz danymi o liczbie mieszkańców gminy, jakie są opracowane w trybie przepisów ustawy z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U. Nr 88, poz. 439 ze zm.) i publikowane w sposób określony w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 10 września 1999 r. w sprawie trybu i form ogłaszania, udostępniania i rozpowszechniania wynikowych informacji statystycznych (Dz.U. Nr 75, poz. 842). Podkreśliłam, iż wg uzasadnienia liczba mieszkańców miasta wynosiła ile a ile, zaś z niepublikowanych danych opracowanych na podstawie spisu zbiorczego wynosi i z tego powodu rozstrzygnięcie podatku śmieciowego jest sprzeczne z prawem. Czyli ile osób faktycznie zamieszkuje kontra ile osób jest zameldowanych, a nie zamieszkuje w Chojnicach? Czy Chojnice się wyludnią przez podatek śmieciowy...Pozdrawiam Mirka

    0
    0
  17. 2 kwietnia 2013  08:01   Cena podatku liniowego w gminie Chojnice...   Witam AS

    Rada Gminy uchwala, co następuje: § 1. Dokonuje się wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, stanowiącej iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki opłaty ustalonej w § 2. § 2. 1. Ustala się niższą miesięczną stawkę opłaty od właścicieli nieruchomości za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny, w wysokości: a) 10 złotych od jednego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość w wieku powyżej 18 lat, b) 8 złotych od jednego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość, który nie ukończył 18 roku życia. 2. Ustala się miesięczną stawkę opłaty od właścicieli nieruchomości za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób nieselektywny w wysokości 15 złotych od jednego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość. § 3. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Chojnice. § 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego. Uzasadnienie Rada Gminy napodstawie art. 6j ust. 1, 6k ust. 1 pkt 1 oraz 6k ust. 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 391), zobowiązana jestwybrać jedną z wymienionych w art. 6j metod ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami oraz ustalićstawkę tej opłaty. Stawkę należy wyliczyć w oparciu o sporządzoną kalkulację uwzględniającą liczbę mieszkańców zamieszkujących gminę, ilość wytwarzanych odpadów komunalnych na terenie gminy oraz koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. W rozumieniu wspomnianej ustawy jako koszty funkcjonowania systemu należy rozumieć koszty poniesione na: a) odbieranie, zbieranie, odzysk i unieszkodliwianie odpadów komunalnych, b) tworzenie i utrzymanie punktów selektywnego zbierania, c) obsługę administracyjną systemu. Zgodnie z powyższym została opracowana uchwała w sprawie wyboru metody oraz ustalania stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jako metodę ustalania opłaty zaproponowano liczbę osób zamieszkujących daną nieruchomość. Spośród wymienionych wariantów, metoda ta jest najbardziej zasadna, gdyż ilość powstających odpadów na nieruchomości zależna jest przede wszystkim od liczby zamieszkujących na niej osób. Stawkę opłaty, jeżeli odpady są zbierane w sposób nieselektywny ustalono w oparciu o sporządzoną kalkulację na 15 zł oraz jeżeli odpady są zbierane i odbierane selektywnie dla osoby powyżej 18 lat stawkę ustalono na kwotę 10zł a dla osoby, która nie ukończyła 18 roku życia 8zł. źródło: http://gminachojnice.com.pl/files/File/gmina/Mariusz K/Smieci_Rolnictwo/XXX.375.2012.pdf, 2013.04.02.

    0
    0
  18. 2 kwietnia 2013  07:48   Szach-Mat podatek progresywny ...   Witam

    Szach-Mat podatek progresywny kontra podatek liniowy Radnych i Burmistrza w Chojnicach. Każdy samorząd sam ustala cenę podatku w ustawie śmieciowej. Wysokość stawki może być ustalona na podstawie kalkulacji dotychczasowych stawek za odbiór odpadów komunalnych na podstawie zawartych umów przez właścicieli nieruchomości z przedsiębiorcami odbierającymi odpady, uwzględniając koszty obsługi administracyjnej, koszty wyposażenia stanowiska pracy. Podatek od gospodarstwa domowego kontra podatek osobowy. Takie rozwiązanie będzie najbardziej korzystne dla najmniejszych i największych gospodarstw domowych. Stawki będą jednymi z najniższych. Ustalić taką cenę, żeby z jednej strony nie uderzała w tych najsłabszych, myślę tutaj o rodzinach samotnych, rencistach, emerytach, ale też, żeby nie była za wysoka cena dla osób wielodzietnych, czyli pięć, sześć i więcej. Pozdrawiam Szach-Mat

    0
    0
  19. 30 marca 2013  16:57   Zdrowych, wesołych Świąt ...   Witam

    Zdrowych, wesołych Świąt Wielkanocnych, mokrego śmigusa dyngusa oraz radosnego Alleluja! życzy Szach-Mat

    0
    0
  20. 30 marca 2013  08:36   Dziurawe drogi   kris

    Jak zwykle zajmujecie się błahostkami, a kto naprawi dziury w jezdni?

    0
    0
  21. 29 marca 2013  16:27   Każdy samorząd sam ustala cenę za śmieci...   Witam

    Każdy samorząd sam ustala cenę za śmieci... W Chojnicach Wysokość stawki może być ustalona na podstawie kalkulacji dotychczasowych stawek za odbiór odpadów komunalnych na podstawie zawartych umów przez właścicieli nieruchomości z przedsiębiorcami odbierającymi odpady, uwzględniając koszty obsługi administracyjnej, koszty wyposażenia stanowiska pracy. Podatek od gospodarstwa domowego kontra podatek osobowy, obecnie p. Pestka proponuje 63,50zł od siedmiu osób na kwartał, a Radni Rady Miasta Chojnic i Burmistrz 210zł na kwartał od siedmiu osób, które koszty działalności tańsze w Chojnicach gospodarowania gospodarką odpadami komunalnymi, Radni i burmistrz proponują wprowadzają 250% podwyżkę, Porównaj podatki podatek od gospodarstwa domowego z podatkiem osobowym ...Takie rozwiązanie będzie najbardziej korzystne dla najmniejszych i największych gospodarstw domowych - I dodaje, że stawki będą jednymi z najniższych: - Staraliśmy się w tej ustawie śmieciowej wspólnie ustalić taką cenę, żeby z jednej strony nie uderzała w tych najsłabszych, myślę tutaj o rodzinach samotnych, rencistach, emerytach, ale też, żeby nie była za wysoka cena dla osób wielodzietnych, czyli pięć, sześć i więcej. Pozdrawiam Szach-Ma

    0
    0
  22. 29 marca 2013  15:56   Cena Szacha-Mata 63,50zł kontra cena 210zł Radnych i Burmistrza Chojnic...   Witam

    W projekcie uchwały jako metodę ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przyjęto gospodarstwo domowe. Wysokość stawki ustalono na podstawie kalkulacji dotychczasowych stawek za odbiór odpadów komunalnych na podstawie zawartych umów przez właścicieli nieruchomości z przedsiębiorcami odbierającymi odpady, uwzględniono koszty obsługi administracyjnej, koszty wyposażenia stanowiska pracy. Przy wyborze sposobu ustalania stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego kierowano się odpowiedzią eksperta Ministerstwa Środowiska Departament Gospodarki Odpadami na zadane pytanie w tym temacie. Jednocześnie, zgodnie z wolą ustawodawcy zastosowane zostały różne stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny i nieselektywny. W związku z powyższym podjecie przedmiotowej uchwały jest uzasadnione. Podatek od gospodarstwa domowego kontra podatek osobowy, obecnie p. Pestka proponuje 63,50zł od siedmiu osób na kwartał, a Radni Rady Miasta Chojnic i Burmistrz 210zł na kwartał od siedmiu osób, które koszty działalności tańsze w Chojnicach gospodarowania gospodarką odpadami komunalnymi, Radni i burmistrz proponują wprowadzają 250% podwyżkę, Porównaj podatki podatek od gospodarstwa domowego z podatkiem osobowym ...Takie rozwiązanie będzie najbardziej korzystne dla najmniejszych i największych gospodarstw domowych - I dodaje, że stawki będą jednymi z najniższych: - Staraliśmy się w tej ustawie śmieciowej wspólnie ustalić taką cenę, żeby z jednej strony nie uderzała w tych najsłabszych, myślę tutaj o rodzinach samotnych, rencistach, emerytach, ale też, żeby nie była za wysoka cena dla osób wielodzietnych, czyli pięć, sześć i więcej. Pozdrawiam AS

    0
    0
  23. 29 marca 2013  15:44   Czersk stawki podatkowe za ...   Witam

    Czersk stawki podatkowe za ustawę śmieciową... Czersk: Jakie są stawki? Podatek śmieciowy Im większa rodzina, tym mniejsze wydatki w przeliczeniu na osobę. Taką zasadę przy ustalaniu stawek za odbiór odpadów przyjęła Rada Miejska w Czersku. Ustalono, że podatek śmieciowy w gminie pobierany będzie od gospodarstw domowych. - Staraliśmy się przyjąć stawki, które nie będą zbyt dużym obciążeniem dla największych rodzin - mówi Radiu Weekend burmistrz Czerska Marek J.: Marek J. Nowy podatek, podobnie jak w innych gminach, będzie obowiązywał od 1 lipca. Stawki podatku: Osoby mieszkające samotnie będą płaciły co miesiąc 14 zł za śmieci segregowane i 21 za odpady niesegregowane. Rodziny dwuosobowe zapłacą odpowiednio 26 i 39 zł, trzyosobowe 36 i 54 zł, czteroosobowe 40 i 60 zł, a pięcioosobowe i większe 45 zł za śmieci posortowane i 68 zł za niesegregowane. źródło: http://www.weekendfm.pl/?n=43935

    0
    0
  24. 28 marca 2013  16:54   Szach-Mat 63,50zł kontra 210zł Radni i Burmistrz Chojnic...   Witam

    63,50zł kontra 210zł Podatek od gospodarstwa domowego kontra podatek osobowy, obecnie p. Pestka proponuje 63,50zł od siedmiu osób na kwartał, a Radni Rady Miasta Chojnic i Burmistrz 210zł na kwartał od siedmiu osób, które koszty działalności tańsze w Chojnicach gospodarowania gospodarką odpadami komunalnymi, Radni i burmistrz proponują wprowadzają 250% podwyżkę. Pozdrawiam Szach-Mat

    0
    0
  25. 28 marca 2013  16:32   Gmina Brusy: Radni podjęli ...   anonim

    Gmina Brusy: Radni podjęli decyzję Podatek śmieciowy: jakie stawki? Niewiele więcej, niż dotychczas za odbiór odpadów płacić będą mieszkańcy gminy Brusy. Rada Miejska ustaliła nowe stawki i zasady naliczania tak zwanego podatku śmieciowego. Opłata będzie pobierana nie od osoby, lecz od gospodarstw domowych. Jej wysokość będzie uzależniona od wielkości rodziny. Przyjęte stawki będą obowiązywały od lipca do końca roku. Po tym okresie może nastąpić ich korekta - zastrzega burmistrz Brus Witold O.: - Tak naprawdę dokładną kalkulację będziemy znać pod koniec tego roku, kiedy będzie ustalana kolejna stawka, bo dzisiaj tak naprawdę nie jest do końca znany, jaki będzie ponoszony koszt. Jeszcze nie jest nawet do końca zatwierdzona stawka przyjmowania odpadów w ZZO w Nowym Dworze. Witold O. Zgodnie z przyjęto uchwałą, rodziny jedno i dwuosobowe w Brusach płacić będą miesięcznie: 28 zł za odpady segregowane i 42 zł za śmieci niesegregowane. Rodziny w których mieszka od 3 do 5 osób, zapłacą odpowiednio 40 i 60 zł. Natomiast 6- do 10-osobowych - 47 zł i 70 zł 50 gr źródło: http://www.weekendfm.pl/?n=43921

    0
    0
  26. 28 marca 2013  14:15   Koszty działalności ustawy śmieciowej w Przechlewie taniej...   Witam Mirka

    Koszty działalności ustawy śmieciowej w Przechlewie... Gmina Przechlewo: Tyle zapłacą mieszkańcy Podatek śmieciowy. Znamy stawki Od 11 do 69 złotych za odbiór śmieci płacić będą mieszkańcy gminy Przechlewo. Miesięczna opłata będzie tu naliczana od gospodarstwa domowego, a jej wysokość będzie uzależniona od ilości osób w rodzinie. Samorząd przyjął sześć progów podatkowych, osobnych dla gospodarstw jedno-, dwu-, trzy-, cztero-, pięcio- oraz sześcioosobowych i większych. I tak na przykład osoba samotna płacić będzie co miesiąc 11 złotych za śmieci segregowane i 21 złotych za śmieci niesegregowane. Rodzina sześcioosobowa zapłaci odpowiednio 48 i 69zł. Takie rozwiązanie będzie najbardziej korzystne dla najmniejszych i największych gospodarstw domowych - mówi Radiu Weekend wójt Przechlewa Andrzej Ż.-T. I dodaje, że przechlewskie stawki będą jednymi z najniższych w powiecie człuchowskim: - Staraliśmy się w tej ustawie śmieciowej wspólnie z radnymi ustalić taką cenę, żeby z jednej strony nie uderzała w tych najsłabszych, myślę tutaj o rodzinach samotnych, rencistach, emerytach, ale też, żeby nie była za wysoka cena dla osób wielodzietnych, czyli pięć, sześć i więcej. Andrzej Ż.-T. Gmina Przechlewo przyjęła swoją uchwałę niemalże w ostatniej chwili. Wojewoda pomorski wezwał samorząd do podjęcia tej decyzji do 30 marca. W przeciwnym razie zagroził wprowadzeniem zarządzenia zastępczego, w którym sam określiłby wysokość podatku. Stawki podatku śmieciowego w Przechlewie: GOSPODARSTWO 1 OSOBOWE: odpady niesegregowane - 21zł, segregowane - 11zł GOSPODARSTWO 2 OSOBOWE: odpady niesegregowane - 39zł, segregowane - 25zł GOSPODARSTWO 3 OSOBOWE: odpady niesegregowane - 53zł, segregowane - 34zł GOSPODARSTWO 4 OSOBOWE: odpady niesegregowane - 62zł, segregowane - 40zł GOSPODARSTWO 5 OSOBOWE: odpady niesegregowane - 68zł, segregowane - 44zł GOSPODARSTWO 6 OSOBOWE i większe: odpady niesegregowane - 69zł, segregowane - 48zł źródło: http://www.weekendfm.pl/?n=43931

    0
    0
  27. 28 marca 2013  14:11   Trzeba płacić   Kolega radnego

    Burmistrz mówi 210 zł - to zapłacimy!!! Przecież mamy super zarobki, te pare groszy róznicy to nie tak dużo!!!

    0
    0
  28. 28 marca 2013  13:08   63,50zł kontra 210zł   Witam AS

    Podatek od gospodarstwa domowego kontra podatek osobowy, obecnie p. Pestka proponuje 63,50zł od siedmiu osób na kwartał, a Radni Rady Miasta Chojnic i Burmistrz 210zł na kwartał od siedmiu osób, które koszty działalności tańsze w Chojnicach gospodarowania gospodarką odpadami komunalnymi, Radni i burmistrz proponują wprowadzają 250% podwyżkę. Pozdrawiam AS

    0
    0
  29. 27 marca 2013  23:45   Niezadowoleni   zenek

    Po co piszecie tutaj takie głupoty- i tak każdy z was będzie płacił!!! Nic nie zrobicie w tej kwestii!!!Rozpisujcie się jeszcze bardziej,płaczcie ,narzekajcie -taka dola Polaków!!!

    0
    0
  30. 27 marca 2013  17:04   Kandydat na burmistrza szach-Mat... (1)   Witam Szach-Mat

    KANDYDAT NA BURMISTRZA SZACH-MAT kontra Radni i burmistrz... Jak obniżyć koszty gospodarki odpadami komunalnymi w Chojnicach... UZASADNIENIE Zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 13 września 1996 r o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2012 r. póz. 391) wprowadzoną przepisami ustawy z dnia l lipca 2011 roku o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 152 póz. 891 ze zm.), wypełniając dyspozycję art. 6k ustawy, Rada Gminy w drodze uchwały zobowiązana jest dokonać wyboru jednej z określonych w art. 6j ust. l i 2 metod ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstającymi na nieruchomościach zamieszkałych oraz ustalić stawkę takiej opłaty. W projekcie uchwały jako metodę ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przyjęto gospodarstwo domowe. Wysokość stawki ustalono na podstawie kalkulacji dotychczasowych stawek za odbiór odpadów komunalnych na podstawie zawartych umów przez właścicieli nieruchomości z przedsiębiorcami odbierającymi odpady, uwzględniono koszty obsługi administracyjnej, koszty wyposażenia stanowiska pracy. Przy wyborze sposobu ustalania stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego kierowano się odpowiedzią eksperta Ministerstwa Środowiska Departament Gospodarki Odpadami na zadane pytanie w tym temacie. Jednocześnie, zgodnie z wolą ustawodawcy zastosowane zostały różne stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny i nieselektywny. W związku z powyższym podjecie przedmiotowej uchwały jest uzasadnione. Podatek od gospodarstwa domowego kontra podatek osobowy, obecnie p. Pestka proponuje 63,50zł od siedmiu osób na kwartał, a Radni Rady Miasta Chojnic i Burmistrz 210zł na kwartał od siedmiu osób, które koszty działalności tańsze w Chojnicach gospodarowania gospodarką odpadami komunalnymi, Radni i burmistrz proponują wprowadzają 250% podwyżkę, Porównaj podatki podatek od gospodarstwa domowego z podatkiem osobowym ...Uchwała numer XXVII/289/12 Rady Miejskiej w Chojnicach z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i stawki tej opłaty Uzasadnienie Gminy są obowiązane do zorganizowanie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi gmina pokrywa koszty funkcjonowania sys-temu gospodarowania odpadami komunalnymi, które obejmują koszty: odbierania, transportu i zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, tworzenia i utrzymywania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych obsługi administracyjnej systemu... Konkurencyjny p. Pestka za kwartał gospodarowania odpadami komunalnymi pobierał opłatę 63,50zł na kwartał od pojemnika 120litrowego wywożonego dwa razy w miesiącu i raz na miesiąc odpady segregowane w workach od siedmiu osób, KOSZTY DZIAŁALNOŚCI DZIAŁALNOŚCI GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI OBECNEGO BURMISTRZA I RADNYCH RADY MIASTA CHOJNIC WZROSNĄ O 250% OD 1 LIPCA W CHOJNICACH, BO 7-OSÓB RAZY 10ZŁ ZA SEGREGOWANE ODPADY TO 70ZŁ NA MIESIĄC, A NA KWARTAŁ 210ZŁ W PORÓWNANIU DO OPŁATY KWARTALNEJ U PANA PESTKI 63,50ZŁ TO WZROST 250% OPODATKOWANIA OSOBOWEGO PRZEZ RADNYCH I BURMISTRZA CHOJNIC JAKO ORGANU PODATKOWEGO OD 1 LIPCA, A NIE WYWIĄZYWANIE BĘDZIE MÓGŁ ZGODNIE Z USTAWĄ ZGŁASZAĆ DO KOMENDANTA POLICJI O EGZEKUCJĘ NIEPRAWIDŁOWOŚCI, TO SIĘ NAZYWA ŻYĆ W POLSCE...gdzie inflacja roczna wzrostu cen towarów i usług wzrasta o 4%, a koszt działalności świadczonych usług gospodarki odpadami komunalnymi w Chojnicach o 250%, i ludzie na to przyzwalają, na co pójdzie ta nadwyżka pieniędzy z poboru daniny, czekam na odpowiedź od burmistrza i radnych rady miasta Chojnic... Pozdrawiam Szach-Mat

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 27 marca 2013  17:12   Oto komedia z odpadami ...   anonim

      Oto komedia z odpadami komunalnymi. Wstęp Miasto Chojnice jest zadłużone na 54 mln złotych. Sam koszt obsługi długu publicznego wynosi 3 mln złotych rocznie. Przy takim zadłużeniu każda złotówka wpłacona do budżetu miasta jest ważna. Koszty utrzymania w Chojnicach są bardzo wysokie. Kiedy Prezes PKS-u przeniósł siedzibę Spółki do sąsiedniego samorządu, Finster odsądził Go od czci i wiary. Po jakimś czasie Finster sam zamieszkał w sąsiedniej gminie, w której żyje się taniej. To tak jak z Kalim. Kali mówił, że jak Kali ukraść krowę, to dobrze, a jak Kalemu ukraść krowę to źle. W tym porównaniu nie zarzucam nikomu kradzieży, jedynie podejście. Jak władza coś robi, to robi dobrze, a jak inny robi to samo, to robi źle. Oprócz zadłużenia trzeba też zapracować na wysokie trzynastki (po 11 tysięcy) dla trzech burmistrzów miasta (w tym jeden z PO). Za takie zadłużenie nagroda im się „słusznie” należy. Czy można oczekiwać, że nagrody przeznaczą na cel społeczny? Raczej nie należy się tego spodziewać po tych obłudnikach. Jak podaje PUP w Chojnicach, bezrobocie przekracza 21 %, stąd wiele rodzin żyje w niedostatku. Przed Świętami Bożego Narodzenia burmistrzowie urządzili medialną imprezę, podczas której wręczyli paczki za 120 złotych dla 15 rodzin. Zresztą pieniądze na to dali Holendrzy. Uczciwi daliby dary ze swojej kieszeni i nie nagłaśniali tego, bo z serca ten daje, kto po cichu daje i tym się publicznie nie chwali. Radni są bardzo przychylni mieszkańcom . Do tej pory płaciło się za odpady prywatnemu przedsiębiorcy kwartalnie. Są dwa modele płatności. Koszaliński z opłatą kwartalną i moskiewski z opłatą comiesięczną. Chojniccy radni wybrali jedynie słuszny wariant moskiewski. Akt I Rada Miejska Chojnic tworzy komisję ochrony środowiska. Przewodniczącym zostaje Stanisław Kowalik, który nie nadaje się do pełnienia tej funkcji. Nie ma ani wiedzy, ani potrzebnego wykształcenia. W składzie komisji znalazł się tow. Szlanga, który zna się na wszystkim i bankier, który może być w każdej komisji, bo wszędzie trzeba liczyć pieniążki. W 2012 roku Komisja Ochrony Środowiska pracuje „intensywnie” nad gospodarowaniem odpadami komunalnymi. W dniu 21.12.2012 roku Rada Miejska Chojnic podejmuje uchwałę w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Akt II Pismem z dnia 28.12.2012 roku wystąpiłem do Wojewody Pomorskiego o uchylenie Uchwały Rady Miejskiej Chojnic nr XXVII/291/12 z dnia 21.12.2012 roku w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Pismo przekazałem drogą elektroniczną tego samego dnia. W odpowiedzi z dnia 18 lutego p. Ewa Kuczyńska, dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli pisze, że analiza legalności kwestionowanej uchwały nr XXVII/291/12 w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie dała podstaw do stwierdzenia jej nieważności. Akt III Pani Kuczyńska występując z upoważnienia Wojewody nie doszukała się podstaw do stwierdzenia nieważności w/w uchwały, ale Rada Miejska Chojnic przystąpiła „z własnej inicjatywy” do jej zmiany. Kwestionowane - przeze mnie - dane wpisywane do deklaracji oznaczono symbolem * i opisano – dobrowolne, podanie danych ułatwi kontakt z osobą. W tym miejscu komedia godna mistrza Barei przeradza się w dramat. Już głupszego wytłumaczenia nie można było wymyśleć. W przypadku nieżyjącego ojca lub matki, podanie ich imion nie ułatwi żadnego kontaktu, bo kontakt ze światem pozagrobowym nie leży w gestii samorządu. Zakończenie Kwestionowane dane w deklaracji, nie są potrzebne do ustalenia wysokości opłaty, a są potrzebne Straży Miejskiej do sporządzania wniosków o karanie mieszkańców., źródło: http://chojnice24.pl/artykul/15297/przedwczesnie-odtrabiono-zwyciestwo/15/#comments, 2013.03.27.

      0
      0
  31. 27 marca 2013  05:40   Lemingi ciagle w kolko musi ...   anonim

    Lemingi ciagle w kolko musi odejsc, patrzcie abyscie nie zaczeli szczekac musi pozostac

    0
    0
  32. 26 marca 2013  23:31   LUDZIE!!!   zen

    Finster musi odejść!!!

    0
    0
  33. 26 marca 2013  21:11   LUDZIE, ceny biletów ... (1)   to nie ja ;)

    LUDZIE, ceny biletów komunikacji miejskiej (w Warszawie najwyższe i relatywnie wyższe niż w krajach starej UE!!), zainteresujcie się tzw. ustawą śmieciową (ustawa dot. gospodarowania odpadami). Tym się interesujcie. Włosy Wam staną dęba na głowie jak wejdzie w życie od 01.07.2013! W Warszawie 89 zł od posesji prywatnej (jak się sortuje śmieci, jak się nie sortuje 40% więcej!). Niezależnie ile osób mieszka. Przecież na całym świecie (np. Szwajcaria) za posortowane śmieci się nie płaci. Wrzuca się do pojemników i koniec! Firma, która wygra przetarg dostanie posegregowany materiał wtórny, na którym zarobi miliardy, a my jeszcze będziemy do tego dopłacać 89 zł!?! W domach komunalnych ma być 19 zł od mieszkańca (w mieszkaniu np. 4 osoby x 19 zł) i wiadomo, ze ktoś w bloku nie posegreguje śmieci, a firma odbierająca udowodni i płacicie wszyscy 40% w całym bloku od osoby więcej!!! Tym się interesujcie - Gronkiewiczowa załatwia kolejny interes (pierwszy interes to bilety komunikacji miejskiej, która - rzekomo- jest deficytowa, a tak naprawdę przynosi krociowe zyski miastu). Ludzie, zajmijcie się swoimi sprawami, organizujcie się! WYŚLIJ DALEJ. NIE DAMY SIĘ

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 28 marca 2013  10:39   zaspany,   ja

      "W domach komunalnych ma być 19 zł od mieszkańca (w mieszkaniu np. 4 osoby x 19 zł)" To w koncu od mieszkania czy od osoby

      0
      0
  34. 26 marca 2013  19:29   Zamiast pupy szach Mata ...   anonim

    Zamiast pupy szach Mata wolalbym Mirkę obracac

    0
    0
  35. 26 marca 2013  19:28   Bara bara ryki tiki tak...   Witajcie Mirka

    każda dziewczyna wariuje, gdy Szachowi-Matowi pupa faluje...Pozdrawiam Mirka

    0
    0
  36. 26 marca 2013  16:27   Ale piardł Szach Mat, aż ... (4)   anonim

    Ale piardł Szach Mat, aż się smród bo necie niesie

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 26 marca 2013  19:25   W tobie Szach-Mat...   Miłego uśmiechu na codzień

      ...wzbudza zazdrość...

      0
      0
    • 26 marca 2013  18:56   Żal ci...   Witam Mirka

      ...***** ściska...Pozdrawiam Mirka

      0
      0
    • 26 marca 2013  17:20   Twoja pupa faluje, bo ci ją ...   anonim

      Twoja pupa faluje, bo ci ją kumpel świdruje:)

      0
      0
    • 26 marca 2013  16:50   Denerwacja...   Witaj Szach-Mat

      Każdy facet warjuje, gdy moja pupa faluje...Pozdrawiam Szach -Mat

      0
      0
  37. 26 marca 2013  15:59   Konkurencyjny kandydat na Burmistrza Szach-Mat.. (1)   Witajcie Szach-Mat

    Konkurencyjny Szach-Mat jak wygra wybory, to obniży koszty działalności gospodarowania odpadami komunalnymi. Można to uczynić od zaraz nowelizując obecną uchwałę i wprowadzając inną metodę metodologię kosztów działalności gospodarowania odpadami komunalnymi, taniej niż obecna uchwała radnych rady miasta Chojnic, przedstawicieli obywateli, którzy bronić mieszkańców przed wzrostem kosztów wprowadzają wzrost kosztów działalności. Jak byście nie chcieli takiej gospodarki uchwały to byście ich nie wybrali, a tak macie taką gospodarkę, uchwałę jakich wybraliście przedstawicieli obywateli. UZASADNIENIE Zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 13 września 1996 r o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2012 r. póz. 391) wprowadzoną przepisami ustawy z dnia l lipca 2011 roku o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 152 póz. 891 ze zm.), wypełniając dyspozycję art. 6k ustawy, Rada Gminy w drodze uchwały zobowiązana jest dokonać wyboru jednej z określonych w art. 6j ust. l i 2 metod ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstającymi na nieruchomościach zamieszkałych oraz ustalić stawkę takiej opłaty. W projekcie uchwały jako metodę ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przyjęto gospodarstwo domowe. Wysokość stawki ustalono na podstawie kalkulacji dotychczasowych stawek za odbiór odpadów komunalnych na podstawie zawartych umów przez właścicieli nieruchomości z przedsiębiorcami odbierającymi odpady, uwzględniono koszty obsługi administracyjnej, koszty wyposażenia stanowiska pracy. Przy wyborze sposobu ustalania stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego kierowano się odpowiedzią eksperta Ministerstwa Środowiska Departament Gospodarki Odpadami na zadane pytanie w tym temacie. Jednocześnie, zgodnie z wolą ustawodawcy zastosowane zostały różne stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny i nieselektywny. W związku z powyższym podjecie przedmiotowej uchwały jest uzasadnione. Pozdrawiam Szach-Mat

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 28 marca 2013  19:36   dosc chamstwa   chojniczann

      niech zajmie sie swoa kochanka wrescie

      0
      0
  38. 26 marca 2013  13:29   Podatek osobowy od 1 lipca w Chojnicach wzrośnie 250%... (1)   anonim

    ...Uchwała numer XXVII/289/12 Rady Miejskiej w Chojnicach z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i stawki tej opłaty Uzasadnienie Gminy są obowiązane do zorganizowanie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi gmina pokrywa koszty funkcjonowania sys-temu gospodarowania odpadami komunalnymi, które obejmują koszty: odbierania, transportu i zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, tworzenia i utrzymywania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych obsługi administracyjnej systemu... Konkurencyjny p. Pestka za kwartał gospodarowania odpadami komunalnymi pobierał opłatę 63,50zł na kwartał od pojemnika 120litrowego wywożonego dwa razy w miesiącu i raz na miesiąc odpady segregowane w workach od siedmiu osób, KOSZTY DZIAŁALNOŚCI DZIAŁALNOŚCI GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI OBECNEGO BURMISTRZA I RADNYCH RADY MIASTA CHOJNIC WZROSNĄ O 250% OD 1 LIPCA W CHOJNICACH, BO 7-OSÓB RAZY 10ZŁ ZA SEGREGOWANE ODPADY TO 70ZŁ NA MIESIĄC, A NA KWARTAŁ 210ZŁ W PORÓWNANIU DO OPŁATY KWARTALNEJ U PANA PESTKI 63,50ZŁ TO WZROST 250% OPODATKOWANIA OSOBOWEGO PRZEZ RADNYCH I BURMISTRZA CHOJNIC JAKO ORGANU PODATKOWEGO OD 1 LIPCA, A NIE WYWIĄZYWANIE BĘDZIE MÓGŁ ZGODNIE Z USTAWĄ ZGŁASZAĆ DO KOMENDANTA POLICJI O EGZEKUCJĘ NIEPRAWIDŁOWOŚCI, TO SIĘ NAZYWA ŻYĆ W POLSCE...gdzie inflacja roczna wzrostu cen towarów i usług wzrasta o 4%, a koszt działalności świadczonych usług gospodarki odpadami komunalnymi w Chojnicach o 250%, i ludzie na to przyzwalają, na co pójdzie ta nadwyżka pieniędzy z poboru daniny, czekam na odpowiedź od burmistrza i radnych rady miasta Chojnic...

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
  39. 26 marca 2013  13:13   Przedszkolaki wygrały w sądzie z ratuszem...   anonim

    Przedsiębiorcze panie z przedszkoli są konkurencyjne wobec prowadzonej gospodarki obecnego Burmistrza...No, no, no, co to się nie dzieje...Pozdrawiamy przedsiębiorcze panie z Chojnic...Całuski od facetów, że sobie nie dadzą w kaszę "napluć". Pozdro...

    0
    0
  40. 26 marca 2013  10:32   Wprowadzą kolejne podatek w Chojnicach od...   anonim

    ...Gdzie zapłacimy za parkowanie? Już za miesiąc trzeba będzie płacić za postój w okolicy chojnickiego szpitala. Niebawem opłaty mają być wprowadzone też na parkingach przy chojnickim starostwie.Dyrekcja szpitala właśnie przymierza się do zakupu szlabanów i automatów do kasowania za parkowanie. Najpóźniej od początku maja trzeba będzie płacić za postój w okolicy lecznicy. Nad wstawieniem parkometrów przy budynku starostwa zastanawia się zarząd powiatu. Tu też ma być płatne parkowanie. Dlaczego trzeba będzie płacić za postój pod szpitalem? Jakie będą stawki? Co o pomyśle z opłatami sądzą kierowcy? O tym piszemy w bieżącym numerze „Czasu Chojnic”, który jest już w sprzedaży...źródło: http://czas.tygodnik.pl/a/gdzie-zaplacimy-za-parkowanie, 2013.03.26.

    0
    0
  41. 26 marca 2013  10:27   Bluma jest sterowany przez ...   Stanus

    Bluma jest sterowany przez Stanke - jest człowiekiem, który słucha swego wodza Piotra S., którego żonka jest właścicielką jednego z niepublicznych przedszkoli - czyżby interes partyjnych kolegów, a nie troska o budżet Chojnic nim kieruje?

    0
    0
  42. 26 marca 2013  10:26   ...W chojnickim ratuszu bronią decyzji w sprawie przedszkolnej dotacji. Nie chcą płacić ani grosza..   anonim

    ...Tak jak to było do przewidzenia, jednym z głównych wątków wczorajszej sesji Rady Miejskiej był wyrok NSA w sprawie dotacji dla niepublicznych przedszkoli. Podziel się Przeczytaj więcej Właścicielki niepublicznych przedszkoli z Chojnic wygrały walkę o większą dotację Reklama Szukamy przedsiębiorczych Pań! Artykuł premium artykuł premiumIlu posłów "ślizga się" w Sejmie? Co drugi czy co czwarty? Burmistrz Arseniusz Finster już na początku sesji stwierdził, że oddalenie skargi kasacyjnej przez Naczelny Sąd Administracyjny to nie jest korzystna decyzja. - Ale przypominam, że Wojewódzki Sąd Administracyjny, którego wyrok podtrzymał NSA, orzekł jedynie to, że burmistrz nie może zmieniać zarządzeniem wysokości dotacji do przedszkoli - tłumaczył radnym Finster. - Spór dotyczy więc procedur, bo zdaniem sądu, konieczna jest uchwała Rady Miejskiej Przypomniał też, w ratuszu postanowiono inaczej obliczać dotację, a konkretnie zmniejszyć ją o 70 zł na jedno dziecko, bo nielogiczne wydało się samorządowcom dwukrotne wliczanie opłaty stałej i kosztów wyżywienia do jej wymiaru. Dodawał, że widzi dwa wyjścia - albo właścicielki przedszkoli wybiorą drogę dialogu i nie zechcą domagać się zwrotu pieniędzy, albo sprawa znajdzie jednak finał w sądzie. - My nie jesteśmy w stanie wojny z paniami - stwierdził. - Będę zapraszał do dialogu, w trosce o dzieci. Sytuacja jest skomplikowana, a ja nie będę czekał z czekoladkami i kwiatami na jej finał. To ostatnie odnosiło się do obietnicy, że jeśli właścicielki przedszkoli wygrają spór w sądzie, to czeka je najpierw taka rekompensata od burmistrza... Serię pytań miał radny Bartosz Bluma z klubu PiS. Chciał wiedzieć, kto reprezentował miasto w Warszawie na rozprawie w NSA, czy będzie korekta uchwał związanych z dotacjami przedszkolnymi, czy jeśli samorząd nie zapłaci ani grosza, to jakie ma szanse na wybronienie się przed np. Trybunałem Konstytucyjnym. Zwrócił też uwagę, że w wyroku WSA jest jednak podana definicja wydatków bieżących, która powinna obligować miasto do jej przestrzegania, bo czy się to nam podoba, czy nie, prawo jest prawem...Pytał też, co z odsetkami. Konsekwencje w sprawie wyroku NSA zainteresowały Krzysztofa Haliżaka z Kongresu Nowej Prawicy. Chciał wiedzieć, o jaką kwotę chodzi, dociekał, czy to może obsługa prawna urzędu zaszwankowała i czy burmistrz w związku z tym przewiduje jakieś środki dyscyplinujące dla swoich prawników. - Przedwcześnie odtrąbiono zwycięstwo - podsumował Robert Wajlonis, dyrektor generalny urzędu. - Nie ma mowy o zwrocie pieniędzy. Te wyroki dotyczyły trybu i sposobu udzielania dotacji. Chodziło jedynie o to, że nie można ich wprowadzać zarządzeniem burmistrza. Wajlonis uważa, że miasto może paradoksalnie skorzystać, bo przecież płaciło przedszkolom więcej, niż to wynika z przepisów. - Będziemy się domagali zwrotu nadpłaconych środków - stwierdził. Sugerował, że paniom łatwo nie będzie wywojować niczego, bo są przecież przykłady, że źle wydatkowały pieniądze z publicznej dotacji. Bluma naprędce obliczył, że może chodzić o zwrot ponad 1 mln zł w roku i pytał, skąd miasto weźmie te pieniądze, jeśli jednak okaże się, że płacić trzeba? - Dajcie nam spokojnie popracować - mitygowali Finster i Wajlonis. - Nie demonizujmy sytuacji...źródło: http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130326/INNEMIASTA04/130329470, 2013.03.26.

    0
    0
  43. 26 marca 2013  10:18   W środę zapadł wyrok. (1)   anonim

    W przedszkolach euforia...Żadne środki odwoławcze już nie przysługują. W środę zapadł wyrok. Korzystny.To może być bolesne dla budżetu wyrównać stratę. Przedszkoli wygrały w sądzie z ratuszem... Nie tylko odpowiedzialność porządkowa, ale również karna i majątkowa grozi urzędnikowi za wydanie decyzji błędnej, z naruszeniem prawa.

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 26 marca 2013  10:21   odpowiedzialność porządkowa, ale również karna i majątkowa grozi urzędnikowi   anonim

      Błędne decyzje mogą drogo kosztować urzędnika. Nie tylko odpowiedzialność porządkowa, ale również karna i majątkowa grozi urzędnikowiKażdego dnia wydawane są setki tysięcy decyzji. Wiele z nich – ze względu na pośpiech, zbytnie obciążenie obowiązkami służbowymi bądź brak merytorycznego przygotowania urzędników – obarczonych jest błędami. Popełniony błąd może być wymierny w skutkach nie tylko dla strony, która zwróciła się z wnioskiem o rozstrzygnięcie jego sprawy, ale również dla autora decyzji. Należy bowiem pamiętać, że jeżeli szkoda została wyrządzona przez wydanie prawomocnego orzeczenia lub ostatecznej decyzji, można żądać jej naprawienia. Odnosi się to również do wypadku, gdy prawomocne orzeczenie lub ostateczna decyzja zostały wydane na podstawie aktu normatywnego niezgodnego z konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą. Odszkodowanie należy się również w przypadku powstania szkody w wyniku niewydania orzeczenia lub decyzji, gdy obowiązek ich wydania przewiduje przepis prawa. Niezależnie od tego, że odpowiedzialność Skarbu Państwa czy jednostki samorządu terytorialnego w takich przypadkach jest uzależniona od oczywistej i rażącej obrazy prawa, a samo jej ustalenie zajmuje trochę czasu (potrzebne jest do tego specjalne postępowanie stwierdzające niezgodność postępowania z prawem i oddzielny proces o odszkodowanie), sądy coraz częściej nakazują płacić urzędom za skutki błędnych rozstrzygnięć. Obowiązująca jednak od maja ustawa o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa pozwala na zwrotne wyegzekwowanie kwot wypłaconych obywatelom przez instytucje publiczne. Zgodnie z jej postanowieniami funkcjonariusz publiczny ponosi osobistą odpowiedzialność majątkową w przypadku, gdy łącznie zostaną spełnione trzy warunki. Po pierwsze, na mocy prawomocnego orzeczenia sądu lub na mocy ugody musi zostać wypłacone przez podmiot odpowiedzialny (np. gminę, Skarb Państwa) odszkodowanie za szkodę wyrządzoną przy wykonywaniu władzy publicznej z rażącym naruszeniem prawa. Po drugie, takie naruszenie musi zostać spowodowane zawinionym działaniem lub zaniechaniem urzędnika, a po trzecie, rażące naruszenie prawa musi zostać stwierdzone zgodnie z postanowieniami ustawy. Na przykład będzie to wydanie ostatecznej decyzji stwierdzającej nieważność decyzji lub postanowienia na podstawie kodeksu postępowania administracyjnego albo stwierdzenie braku podstawy prawnej lub rażącego naruszenia prawa na podstawie przepisów ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Podobnie będzie w razie prawomocnego stwierdzenia rażącego naruszenia prawa na podstawie kodeksu postępowania cywilnego, ordynacji podatkowej czy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Samo odszkodowanie, które będzie musiał zapłacić funkcjonariusz publiczny z tytułu szkody wyrządzonej przy wykonywaniu władzy publicznej z rażącym naruszeniem prawa, jest ustalane w wysokości odszkodowania wypłaconego obywatelowi. Nie może ono jednak przewyższać kwoty dwunastokrotności miesięcznego wynagrodzenia. Należy jednak pamiętać, że przepisy przewidują górną granicę odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy tylko wtedy, gdy działali oni nieumyślnie. Jeżeli rażące naruszenie prawa zostało umyślnie spowodowane zawinionym działaniem lub zaniechaniem funkcjonariusza publicznego, będzie on odpowiadał do wysokości odszkodowania, które zostało wypłacone przez podmiot odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną przy wykonywaniu władzy publicznej z rażącym naruszeniem prawa. źródło: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/576750,bledne_decyzje_moga_drogo_kosztowac_urzednika.html, 2013.03.22.

      0
      0
  44. 26 marca 2013  10:17   Przedszkoli wygrały w sądzie z ratuszem...   anonim

    To może być bolesne dla budżetu wyrównać stratę. Przedszkoli wygrały w sądzie z ratuszem... Mówi dyrektor Niepublicznego Przedszkola ´Wesołe Przedszkolaki´ Elżbieta S.: - Myśmy wcześniej prosili już burmistrza o jakieś polubowne załatwienie. Cały czas był opór, po prostu twierdził, że on ma rację. Sam nas wysyłał do sądu: ´jeżeli mi udowodnicie - to są jego słowa - to wszystko wam zwrócę´… W przedszkolach euforia. I nie ma się co dziwić. To było półtora roku czekania na tę wiadomość. Swego czasu burmistrz obiecywał, że jeśli panie dowiodą mu, że nie ma racji, to kupi im kwiaty i czekoladki. Ale po wyroku WSA stwierdził, że to jeszcze daleka droga, by uznać, że jest po wszystkim. Teraz już wyjścia nie ma. Trzeba będzie nie tylko kupić słodkości i bukiet, ale też wyrównać stratę. To może być bolesne dla budżetu. - To przecież pan burmistrz nas sam do tego sądu wysyłał - przypomina Mirosława P., właścicielka przedszkola "Jarzębinka". - No i wypada żałować, że ta sprawa miała swój finał w sądzie, bo przecież przedkładałyśmy dowody, że mamy rację. Były to orzeczenia Regionalnej Izby Obrachunkowej i wyroki sądowe. To wszystko było jednak za mało...

    0
    0
  45. 25 marca 2013  23:12   Do anonima   Marzenna Osowicka

    Zapisuj, zapisuj, synek! Będzie dla potomności. ;o) R.S. dowcipnie wychwycił(a) hipokryzję (i tu chylę czoła) miłościwie nam panującego autora komentarza do publikacji. Czytając tenże komentarz pełen miłości do bliźniego nie mogę wyjść ze zdumienia, że stworzył go ten sam człowiek, który podczas swoich konferencji prasowych tak opluwa opozycję…

    0
    0
  46. 25 marca 2013  21:01   Do. R.S   anonim

    Droga pani Osowicka,wszedzie pani pelno... Zapiszemy pania do ksiegi ...

    0
    0
  47. 25 marca 2013  17:29   chorągiewka polityczna bleee (1)   R.S.

    Finster miłościwy: Oddając niniejsze rozważania w Wasze ręce, drodzy czytelnicy, życzę Wam przewrotnie lektury trudnej, refleksyjnej, wymagającej postawienia sobie samym pytania, jaki jest sens mojego życia, jakie są jego cele, czy obdarzam wystarczającą dozą miłości świat, na którym dano mi być. Składam jednocześnie wszystkim, którzy pokusili się o lekturę niniejszej publikacji serdeczne życzenia Błogosławionych Świąt Wielkanocnych. Obyśmy wszyscy odnaleźli w Chrystusie ukrzyżowanym miłość i zbawienie. Finster w stylu Temida: Jednocześnie Finster oświadczył: - Dialog z PChS odrzucam, bo to nie dialog, lecz pomówienia.

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi