Sposób na dietę

Sposobów na utrzymanie prawidłowej masy ciała jest mnóstwo, poczynając od różnego rodzaju „cudownych diet”, tabletek i suplementów, a kończąc na racjonalnym sposobie odżywiania i zdrowym stylu życia, który podlega odwiecznym prawom natury.

Jeżeli myślisz o odchudzaniu, po prostu zacznij się ruszać i zdrowo odżywiać.

spodnie.jpgNie obawiajcie się, że będę namawiać Was do żadnej drastycznej diety „cud”, tudzież liczenia kalorii. Moja wiedza i doświadczenie uczy, że nie ma takich diet. Zadowalające wyniki w odchudzaniu można uzyskać jedynie przy prawidłowo zestawionej jakości pożywienia, z jednoczesnym ograniczeniem energii. Dieta odchudzająca musi więc być zgodna z zasadami racjonalnego  odżywiania , czyli musi zawierać podstawowe składniki pokarmowe takie jak: białko, węglowodany, tłuszcz oraz składniki mineralne i witaminy.  Można to osiągnąć, spożywając różnorodne produkty żywnościowe we właściwych proporcjach. Jednocześnie należy zwracać uwagę na wybieranie produktów o obniżonej kaloryczności, czyli unikać nadmiaru tłuszczów i cukrów prostych. Dzięki spożywaniu różnorodnych produktów unikamy niedoboru lub nadmiaru niektórych składników pokarmowych, które przyjmowane przez dłuższy czas  mogą doprowadzić do powikłań zdrowotnych i chorób, niekiedy zagrażających życiu.

Długotrwałe stosowanie diety z ograniczeniem energii wiąże się najczęściej ze zmniejszonym spożywaniem witamin i minerałów. Dotychczas nie wynaleziono „cudownych diet” i „cudownych leków”, które zapobiegałyby tym niedoborom. Wszystkie te diety są zwykle niezgodne z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi racjonalnego żywienia, a zatem są szkodliwe dla zdrowia. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim diety jednoskładnikowe (np. białkowe, białkowo - tłuszczowe), diety rozdzielne oraz głodówki. Diety jednoskładnikowe (białkowe, owocowe, warzywne) są często propagowane, zwłaszcza w czasopismach przeznaczonych dla kobiet, jako szybkie i skuteczne metody odchudzania. Jednakże nie powinny być one stosowane ze względu na ich niekorzystne działanie zdrowotne.

W kolorowej prasie, zwłaszcza kobiecej, szeroko promowane są także różne preparaty dietetyczne, które mają przyspieszać proces spalania tkanki tłuszczowej bądź dawać uczucie sytości. Preparaty te mogą wspomagać odchudzanie, ale będą całkowicie nieskuteczne, jeżeli nie zostanie wraz z nimi ograniczone spożycie energii i zwiększona aktywność fizyczna. Podstawą odchudzania jest bowiem zawsze ograniczenie energii - niezależnie od zastosowania „cudownej” diety lub preparatu, czy leku – oraz zwiększona aktywność fizyczna. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), a także eksperci towarzystw naukowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych, rekomendują w profilaktyce i leczeniu otyłości stosowanie diet z ograniczeniem spożycia energii. Podstawą ich jest deficyt kaloryczny w stosunku do wydatku energetycznego, wynoszący 500-1000 kcal/dobę, co umożliwia tygodniowo ubytek masy ciała o 0,5-1,0 kg.

Natomiast nie ma dowodów naukowych przemawiających za skutecznością i bezpieczeństwem dla zdrowia diet o zróżnicowanych proporcjach warzywka.jpgposzczególnych składników pokarmowych  odbiegających od rekomendowanych. Reasumując, podstawą diety odchudzającej jest spożywanie niskotłuszczowych produktów mięsnych i nabiałowych, ograniczenie tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych oraz spożywanie większej ilości warzyw i owoców bogatobłonnikowych, a także produktów zbożowych. O problemach z odżywianiem warto porozmawiać z dietetykiem. Jest on specjalistą nie tylko zajmującym się odchudzaniem osób otyłych lecz także specjalistą, który ma dużą wiedzę o racjonalnym żywieniu. Dzięki temu potrafi zaplanować dietę dopasowaną dla każdego, uwzględniając wykonywaną pracę, wiek, stan zdrowia i wiele innych czynników.  Dlatego warto wybrać się do poradni dietetycznej nie tylko wtedy, kiedy chcesz  schudnąć. Pomoc  znajdziesz tam także wówczas, gdy chcesz poprawić swoje samopoczucie, przygotowujesz się do zajścia w ciążę lub już oczekujesz dziecka, jesteś bardzo aktywna/y fizycznie albo po prostu chcesz zadbać o swoje zdrowie.  Prawidłowo skomponowana dieta pomoże ci w tym, a dietetyk nauczy, jak zaplanować jadłospis dla ciebie i całej twojej rodziny.

Pierwsze spotkanie z dietetykiem trwa ok. godziny i polega przede wszystkim na szczegółowej rozmowie o tobie i twoich nawykach żywieniowych. Ułatwisz pracę dietetykowi, jeśli wcześniej przygotujesz się do wizyty. Przez dwa dni powszednie i jeden weekendowy zapisuj więc wszystko, co jesz i pijesz. Dokładnie określaj godzinę posiłku oraz ilość spożytych produktów. Niczego nie pomijaj ! Dzięki temu dzienniczkowi dietetyk pozna twój sposób żywienia i będzie ci mógł zaproponować dietę, która uwzględni twoje nawyki i przyzwyczajenia.

Przygotuj swoje wyniki badań. Jeśli masz aktualne wyniki badań krwi i moczu oraz lipidogram (nie starsze niż 3 miesiące), zabierz je z sobą. Ułatwią dietetykowi przygotowanie diety. Jeżeli ich nie masz – nie martw się. Gdy okażą się potrzebne, lekarz zleci ich wykonanie.

W dniu wizyty nie pij kawy, alkoholu ani napojów energetyzujących, a 4 godziny przed wizytą w ogóle niczego nie jedz. Ponieważ w naszym gabinecie przeprowadzamy analizę składu ciała należy 2 godziny przed wizytą wypić 2 szklanki wody.

Analizę składu ciała przeprowadzamy przy pomocy nowoczesnego aparatu pomiarowego.  Pozwala on z dokładnością do 0,1 proc. określić zawartość tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz wody w organizmie.  Te dane pozwalają ustalić, jak wygląda przemiana materii u pacjenta. Ponieważ w trakcie analizy przez ciało przebiega impuls elektryczny o niskim natężeniu, do badania nie mogą przystąpić m.in. osoby z rozrusznikiem serca i kobiety w ciąży.

mierzenie.jpgWizyta u dietetyka i oddanie się w jego opiekę, przynajmniej w pierwszej fazie odchudzania pozwala ustalić, w czym tak naprawdę tkwi problem. Dietetyk może wypracować nowy, prozdrowotny sposób żywienia, pomoże określić, ile kalorii dziennie powinniśmy spożywać , by chudnąć, a jednocześnie nie rujnować sobie zdrowia. Wiele diet cieszy się popularnością, ich skuteczność sprowadza się jednak do odwodnienia organizmu i pozbawienia go cennych elektrolitów. Pod okiem dietetyka mamy szansę chudnąć wolniej, ale zdrowo i z korzyściami dla organizmu. Zamiast testować na sobie coraz to nowsze diety, zmagać się z efektem „jo-jo” , lepiej postawić na działanie długofalowe. Zmienić  sposób żywienia, wyrobić w sobie odpowiednie nawyki, uzbroić się w cierpliwość. Bywa, że trzeba także zaakceptować fakt, że szczupli nigdy nie będziemy. Choć to trudne, warto postawić na siebie być może w wersji nieco większej, ale zdrowej i radosnej. Dietetyk powinien być naszym przyjacielem - jeśli tego sytuacja wymaga, powinien lekko zganić, ale przede wszystkim wspierać i pomagać. I na to mogą liczyć nasi potencjalni pacjenci.

Sabina Budkiewicz

Poradnia dietetyczna NZOZ Gemini

Tel. 52/397 40 33

  1. 7 marca 2011  22:30   do żuczka   a.

    jak chcesz przytyć to rzuć fajki i wpadaj częściej do mnie na kolację

    0
    0
  2. 25 lutego 2011  05:59   Dziękuje pani za informacje.   spaślak

    Dziękuje pani za informacje.

    0
    0
  3. 24 lutego 2011  23:14   Jak przybrać na wadze   Sabina Budkiewicz

    Zasady obowiązujące przy zwiększaniu masy ciała są bardzo podobnie do tych, które obowiązują przy jej obniżaniu. Dieta musi być zbilansowana i nie może zawierać nadmiernej ilości tłuszczu oraz cukrów prostych - choć wydaje się, że te akurat składniki pożywienia mogą ją zwiększyć najskuteczniej. I owszem, ale ... niezdrowo. Najkorzystniej jest zwiększyć masę mięśniową, która jest "ciężka", a przy tym doskonale kształtuje sylwetkę. Tłuszczu nasz organizm potrzebuje naprawdę niewiele ! Podsumowując: aby zwiększyć masę ciała najlepiej jest postawić na aktywność fizyczną oraz zbilansowaną dietę, czyli taką, która dostarcza odpowiednią ilość energii i wszystkich niezbędnych organizmowi składników odżywczych w odpowiedniej ilości i proporcjach. Trudne ? Oj tak ! - choć nie dla wszystkich.

    0
    0
  4. 21 lutego 2011  13:13   Wszystko prawda, ale trzeba ...   anonim

    Wszystko prawda, ale trzeba jeszcze przede wszystkim się ruszać. Ktoś mądrze powiedział,że po zdrowie trzeba iśc na własnych nogach! Sama zdrowa dieta nic nie da.Trzeba dołączyć aktywność fizyczną aby przyspieszyć nasz metabolizm, regularne ćwiczenia POMOGĄ NIE TYLKO SCHUDNĄĆ....

    0
    0
  5. 20 lutego 2011  19:06   Dobry ten artkul ale poprosze ... (2)   zuczek malutki

    Dobry ten artkul ale poprosze o artykul jak przybrac na wadze.

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi