Tragedia w Chojnicach. Nie żyją cztery osoby a 22 zostało hospitalizowanych

Dziś (6.01.) nad ranem ok. godz 3:10 doszło to tragedii w hospicjum w Chojnicach przy ul. Strzeleckiej. Śmierć poniosły cztery osoby, a 22 osoby z objawami zaczadzenia zostało odwiezionych do szpitala w Chojnicach, pięciu do szpitala w Człuchowie.

Do tragedii doszło w hospicjum przy ulicy Strzeleckiej w Chojnicach.   |  fot. T.P.

Przyczyną pożaru było prawdopodobnie zaprószenie ognia przez jednego z podopiecznych palącego papierosa, którego zwęglone zwłoki znajdowały się w łóżku. Pozostałe ofiary uległy zatruciu tlenkiem węgla. Ewakuowano pracowników i pacjentów. Na miejscu jest kilkanaście zastępów straży pożarnej. Przeszukiwane są jeszcze poszczególne pomieszczenia w budynku hospicjum. Nic nie wskazuje jednak na to, by w środku był ktokolwiek. W budynku hospicjum było 23 podopiecznych i personel. 22 osób rannych zostało przewiezionych do szpitali. W tym jeden z policjantów z objawami podtrucia. Brał udział w ewakuacji.

Początkowo około godziny 6.30  komisarz Michał Sienkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku mówił o pięciu ofiarach śmiertelnych pożaru. O godzinie 7 rano pomorska policja przekazała jednak, że jedna z osób "odzyskała czynności życiowe". Policja będzie prowadziła dalsze śledztwo w tej sprawie. - Będziemy wykonywali szczegółowe oględziny, powołamy biegłego z zakresu pożarnictwa i wtedy będziemy mogli potwierdzić wstępne informacje - dodał Sienkiewicz.

Dwie osoby zmarły na miejscu i dwie w drodze do szpitala. Przed godziną szóstą rano na miejscu pojawił się prokurator, policja. Obecni są przedstawiciele władz powiatowych i miejskich.

Aktualizacja: Posiedzenie sztabu kryzysowego

Na miejsce pożaru hospicjum pojechał wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Tomasz Komoszyński. Do Chojnic ma przyjechać również jeden z wicemarszałków województwa pomorskiego. Obecnie trwa posiedzenie sztabu kryzysowego.

Burmistrz ogłosi żałobę

Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster zapowiedział, że w związku z pożarem w hospicjum ogłosi dwudniową żałobę w mieście. Ma ona potrwać do środy wieczorem. - Życie osób, które zostały przewiezione do szpitali, nie jest zagrożone - poinformował w relacji w TV Polsat News. - Odwołuję również wszystkie imprezy w mieście, włącznie z koncertami noworocznymi - powiedział burmistrz Chojnic.

Jak mówił, skontaktował się z rodzinami wszystkich 24 osób, które w czasie wybuchu pożaru znajdowały się w budynku hospicjum przy ul. Strzeleckiej w Chojnicach. - Informowałem ich, w jakim szpitalu znajdują się ich krewni - w Chojnicach czy w Człuchowie, i na jakim oddziale przebywają - powiedział. Finster poinformował, że życie osób, które zostały przewiezione do szpitali, nie jest zagrożone.

Msza w intencji ofiar

- W związku z tragicznym wydarzeniem zaplanowany na dziś Orszak Trzech Króli nie odbędzie się, zamiast tego o godz. 14 w Bazylice Mniejszej odbędzie się msza św. w intencji tragicznie zmarłych i ich rodzin - poinformował  ks. prałat Jacek Dawidowski.

Policjanci ratowali pensjonariuszy hospicjum z płonącego budynku 

Dwaj funkcjonariusze z czerskiego komisariatu, sierż.sztab. Marek Rydzkowski i st.sierż. Dawid Czapiewski, którzy jako pierwsi przybyli na miejsce pożaru chojnickiego hospicjum, bagatelizują swoje bohaterstwo. Podkreślają sprawne działanie innych służb i wzajemną współpracę, które bez wątpienia ograniczyły rozmiary tragedii, jaka rozegrała się w nocy 06.01 br.

Policjanci na co dzień pełnią służbę w ogniwie patrolowo-interwencyjnym komisariatu policji w Czersku; sierż, sztab. Marek Rydzkowski służy w policji od 12 lat, natomiast st.sierż. Dawid Czapiewski - 6 lat. Tragicznej nocy skierowani byli na interwencję w Chojnicach, a po jej zakończeniu mieli właśnie jechać do Czerska, gdy uzyskali informację od dyżurnego, iż w budynku hospicjum w Chojnicach przy ul. Strzeleckiej wybuchł pożar.

Funkcjonariusze przyjechali na miejsce jako pierwsi i niezwłocznie podjęli czynności ratunkowe. Nie mogąc otworzyć zamkniętych drzwi, wybili szybę, żeby przynajmniej umożliwić wentylację pomieszczeń, w wyniku czego sierż.sztab. Marek Rydzkowski odniósł obrażenia dłoni. Następnie przez otwarte okno kolejno wynosili chorych, którzy nie byli w stanie sami się ewakuować.

Kiedy budynek został otwarty, pomimo silnego zadymienia, wspomagali strażaków w akcji ratowniczej, w skutek czego st.sierż. Dawid Czapiewski z objawami zatrucia tlenkiem węgla trafił do szpitala. W międzyczasie, nie dbając o własne zdrowie, starali się udzielać pomocy ofiarom pożaru i policyjnym radiowozem przewozili pensjonariuszy do pobliskiego szpitala.

Już po zdarzeniu, policjanci zapytani o to, czy czują się bohaterami, obydwaj zgodnie odpowiadają, że absolutnie nie, że to był odruch – ktoś wzywa pomocy to nie ma co się zastanawiać – należy wszelkimi dostępnymi środkami jej udzielić.

(red) KPP

Komentarze są nieodłącznym elementem portalu. Dzięki nim nasza strona żyje, a czytelnicy często dodają coś wartościowego do omawianego tematu. Są jednak sytuacje, w których chcemy lub musimy zablokować możliwość komentowania w naszym serwisie ze względu na obraźliwe i wulgarne wpisy, co też czynimy na prośbę osób zainteresowanych.  

Finster

oinformował, że życie osób, które zostały przewiezione do szpitali, nie jest zagrożone.Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/pomorskie/news-pozar-w-hospicjum-w-chojnicach-sa-ofiary-smiertelne,nId,4246700#utm_source=paste&utm_medium=paste&rszak odwołany
 1. 6 stycznia 2020  12:58   Tak się kończą zakazy palenia tytoniu   Dariusz

  który obowiązuje we wszystkich placówkach służby zdrowia, nie tylko pacjenci palą gdzieś po kątach, ale i personel. Dlaczego ciężko chorego człowieka, który cierpi ogromny ból pozbawiać tego "dymka", jemu to już nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie, bo złagodzi cierpienie. Nawet w więzieniach nie pozbawia się palących tej co prawda wątpliwej, a jednak dla palących przyjemności, zapalenia papierosa. Dlatego należy skończyć z zakazami palenia i wydzielić pomieszczenie dla palaczy, z porządnymi wyciągami dymu.

  47
  13
 2. 6 stycznia 2020  11:20   Gdzie były czujniki ... (1)   Zainteresowany.

  Gdzie były czujniki dymu,dlaczego nie ma zakazu palenia papierosów w obiektach leczniczych,pielęgniarki nie mogły otworzyć drzwi? - co robiły,skoro ich pokój był na tym samym poziomie co i poszkodowanych. Jak widać liczy się tylko kasa.

  53
  16
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 6 stycznia 2020  11:29   Czekam na więcej informacji   Jogi

   Zakaz jest, wielu zapewne go łamie....lecz zastanawiający jest brak natychmiastowej reakcji personelu, dym z powstającego pożaru przecież czuć odrazu, tym bardziej że ich pokój jest na tym samym poziomie, no i co z czujnikami dymu?

   17
   8
 3. 6 stycznia 2020  10:50   Co to za ... (1)   chojniczanin

  Co to za "nawiedzony" anonim od "jadowitej strony" ?! Próbuje zablokować komentarze, zamknąć stronę ... Chyba ma coś na sumieniu (albo ktoś z jego bliskich).

  26
  8
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 4. 6 stycznia 2020  10:29   W czym się opamiętać?   anonim

  Kto się pożera? Normalni ludzie zadają tylko pytania, ktoś specjalnie tu kręci aferę tam gdzie jej nie ma.

  15
  10
 5. 6 stycznia 2020  10:23   Ludzie, opamiętajcie się w ... (2)   anonim

  Ludzie, opamiętajcie się w obliczu tej tragedii, pokażcie, że macie serca i jesteście pozytywnie nastawieni do świata, a nie pozeracie się nawzajem, co z wami jest nie tak?

  31
  14
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 6 stycznia 2020  10:39   Ludzie zadają tylko ...   anonim

   Ludzie zadają tylko pytania, rozumiemy rozmiar tragedii....ale oczekujemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania, tak samo rodziny poszkodowanych, czemu kręcisz aferę tam gdzie jej nie ma?

   10
   5
  • 6 stycznia 2020  10:35   chojniczanka   anonim

   Moi Drodzy CHOJNICZANIE! BARDZO MI przykro z powodu TRAGEDII W HOSPICJUM. Proszę o więcej POKORY w ocenianiu sytuacji i osób!!! Jest to PODWÓJNA TRAGEDIA- PACJENCI Z NIEULECZALNA CHOROBĄ I SYTUACJĄ DRAMATYCZNA JAKA BYŁ POŻAR. Trzeba pomóc A nie KRYTYKOWAĆ....

   10
   12
 6. 6 stycznia 2020  10:11   Czemu chcesz zamykać usta?   anonim

  Bo ludzie zadają pytania? W obliczu tej strasznej tragedii rodziny tych co zginęli, oczekują zapewne odpowiedzi na wszystkie pytania, co, jak i dlaczego, wielu piszących tutaj także, co w tym złego?

  28
  6
 7. 6 stycznia 2020  10:10   Jeden przeciwko drugiemu oraz ...   anonim

  Jeden przeciwko drugiemu oraz ataki na kościół w mieście gdzie honorowym obywatelem jest święty Jan Paweł II to normalność.

  13
  27
 8. 6 stycznia 2020  10:04   Piękne komentarze miejscowej ...   J

  Piękne komentarze miejscowej gawiedzi. Typowe dla tego zadupia... Nawet w taki dzień, smutne :)

  27
  29
 9. 6 stycznia 2020  09:46   Lecz się czlowieku (3)   Jola

  Jadowitą stronę bo ludzie mają pytania? Straszna tragedia, lecz nikt tutaj nie pisze nic obraźliwego, o co ci chodzi człowieku?

  28
  6
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 6 stycznia 2020  10:06   Co za dzban   anonim

   Właśnie!....w obliczu tragedii rodziny tych co zginęli, oczekują zapewne odpowiedzi na wszystkie pytania, co, jak i dlaczego!!

   11
   5
  • 6 stycznia 2020  10:03   do anonima z 9:57   Ania z Zielonego Lasu

   Zamknąć to możesz się ty ! Boisz sie czegoś ? Ale widzę w twoim nieudolnym komentarzu, że masz dylemat, czy to jest tragedia. (znak zapytania na końcu zdania)

   11
   4
  • 6 stycznia 2020  09:57   CO TO ZA PYTANIE Zamknąć ...   anonim

   CO TO ZA PYTANIE Zamknąć natychmiast tę jadowitą stronę! W OBLICZU TRAGEDII?

   2
   12
 10. 6 stycznia 2020  09:44   DO PONIZEJ   anonim

  Jadowity i w dodatku pozbawiony mózgu to ty jesteś cepie.

  22
  7
 11. 6 stycznia 2020  09:41   Cenzura   Oczekujący normalności

  Zamknąć natychmiast tę jadowitą stronę!

  14
  24
 12. 6 stycznia 2020  09:29   czytelnik (1)   anonim

  Zabrać 500 plis na dwa miesiące i wybudować nowe profesjonalne hospicjum

  16
  42
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 6 stycznia 2020  09:37   Nowe   Anonim

   Nowe profesjonalne jest w trakcie budowy, jak się ktoś interesuje to wie. A co twoim zdaniem ma 500 na dziecko do budowy hospicjum.

   18
   5
 13. 6 stycznia 2020  09:29   Pan Bonna już był rano, a ...   anonim

  Pan Bonna już był rano, a to wicemarszałek

  21
  21
 14. 6 stycznia 2020  09:24   Coś tu nie halo (2)   Swój

  To co się stało jest straszne. W 21 wieku brak czujek dymu i zraszaczy ? W jakim kraju my żyjemy. Liczy się tylko zysk , a nie ludzkie życie . Gdzie był personel medyczny ? Czyżby jak zwykle spał! Jeszcze dogaszają , a już mówią co mogło spowodować doprowadzić do pożaru. Jak od peta,to coś tu nie gra. Przecież od razu nie pali się całe pomieszczenie. Tli się powoli , a to czuć na odległość.

  60
  12
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 15. 6 stycznia 2020  09:10   Tragedia   Chojniczanin

  Pożar powstał w jednym z pomieszczeń hospicjum na parterze, na parterze swoją kanciapę ma też stacjonujący tam kilkuosobowy personel, trochę dziwne że nikt z nich nie wyczuł nic wcześniej. W budynku były czujniki dymu?  Szkoda ludzi, ale pytania pozostają i mam nadzieje że dowiemy się czegoś więcej.

  36
  13
 16. 6 stycznia 2020  09:04   Felek   Felek

  Dokładnie kościół żeruje na ludzkiej krzywdzie, choćby nawet przykład ile biorą za pogrzeb. Niby co łaska ale nie mniej niż 1.000 zł

  18
  39
 17. 6 stycznia 2020  09:01   Kościół (3)   Ateista

  Nie dajcie się zwieść, jeśli w kościołach będą zbierać na hospicjum. Nawet połowy uzbieranej kwoty nie przekażą na ten cel. Jeśli chcecie wpłacać to proszę, podaje dane. 89-600 Chojnice, ul. Strzelecka 89 tel.(052) 396 09 24 tel.(052) 396 21 75 tel. fax (052) 396 21 77 REGON 220112243 NIP 555-200-84-56 Konto: Alior Bank 5424 9000 0500 0045 3016 0307 85

  19
  50
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 6 stycznia 2020  10:16   Kościół   Pozdro

   Nawet podczas tragedii nie umiesz się ogarnąć i nie wylewać jakichś żali?

   11
   9
  • 6 stycznia 2020  10:07   Tak najlepiej dajcie Bonie do ...   anonim

   Tak najlepiej dajcie Bonie do kieszeni!!!!!

   25
   7
  • 6 stycznia 2020  09:23   Wierzący   Wierzący

   Ateisto, pomyliłeś się lub kłamiesz sromotnie -to Owsiak z całej uzbieranej przez Polaków puli datków, rozlicza się jedynie z 50%, a nie Kościół (np. Caritas przeznacza 99% tego, co otrzyma). To,że jesteś ateistą,nie uprawnia cię do oszczerstw!

   19
   31
 18. 6 stycznia 2020  08:33   KTO POWINIEN ZA TO BEKNAC A ...   ADWOKACI ZAROBIA

  KTO POWINIEN ZA TO BEKNAC A RODZINY DOSTAC ODSZKODOWANIE

  23
  25
 19. 6 stycznia 2020  08:26   (5)   anonim

  https://wiadomosci.wp.pl/pomorskie-pozar-w-hospicjum-w-chojnicach-sa-ofiary-6464676083140225a

  4
  9
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 6 stycznia 2020  09:47   do Soni   anonim

   Pokaż mi, gdzie w artykule pod tym linkiem podają,że zdjęcia posiadają z chojnice.com ??? Tu masz źródło pochodzenia (FORUM, Fot: Forum). Byli szybsi :)

   6
   2
  • 6 stycznia 2020  09:33   A kto mi zabroni wklejać ...   anonim

   A kto mi zabroni wklejać linka ?! Niech sobie ludzie czytają !

   5
   6
  • 6 stycznia 2020  09:28   chojnice com o 5:38 podalo ...   sonia

   chojnice com o 5:38 podalo info i zdjęcia, znajdz jakikolwiek portal ktory zrobił to wcześniej, nawet w mediach ogolnopolski podaja ze zdjecia maja z chojnice. com

   4
   7
  • 6 stycznia 2020  08:55   cha cha   !!!

   pierwszy chojnice.com??? Dwie godziny po innych mediach!!!

   8
   4
  • 6 stycznia 2020  08:53   i po co wklejasz jak ten ...   anonim

   i po co wklejasz jak ten portal mial info jako pierwszy w Polsce

   6
   6
 20. 6 stycznia 2020  08:25   A gdzie w tym czasie był ... (5)   obserwator

  A gdzie w tym czasie był personel ? przecież tam są całodobowe dyżury . Dyżurujące osoby nie wyczuły dymu papierosowego wcześniej ? A gdzie czujki dymne ? Czyżby konserwacja ?

  41
  14
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 6 stycznia 2020  11:34   Dyżurka jest po środku ale ...   anonim

   Dyżurka jest po środku ale z niej w prawo i w lewo to zaledwie kilka metrów rozmieszczenia sal. Czemu nie było szybszej reakcji, dym przecież czuć szybko (chyba że personel spał) Co z czujnikami dymu?

   9
   2
  • 6 stycznia 2020  11:23   Wiesz chociaż jakie tam jest ...   B.G.

   Wiesz chociaż jakie tam jest rozmieszczenie pomieszczeń, że się wypowiadasz?! Dyżurka jest po środku a w jedną i drugą stronę ciągną się pokoje i przy dwuosobowej obsadzie nocnej naprawdę ciężko ogarnąć, a w żadnej tego typu placówce na nocnych dyżurach nikt nie patroluje całą noc chodzac z jednego końca obiektu na drugi. Więc laiku jeśli nie wiesz, jak to jest pracować w takim obiekcie, to się nie wypowiadaj, skoro nie masz nic mądrego do powiedzenia.

   9
   6
  • 6 stycznia 2020  08:44   do Beaty   anonim

   Jestem niestety ateistą :-))) Tak,że z modłów o których wspominasz przysłowiowe nici. A i tak winnego znajdą.

   6
   6
  • 6 stycznia 2020  08:40   Beatka !!! Nie podniecaj sie ...   anonim

   Beatka !!! Nie podniecaj sie tak ! Winni zostaną ukarani.

   6
   5
  • 6 stycznia 2020  08:36   NAPRWDĘ!!!!! Ludzie jeszcze ...   Beata

   NAPRWDĘ!!!!! Ludzie jeszcze walczą o życie, a tu znalazł się już nadgorliwy do szukania "winnych"....Litości człowieku!!!!! Pomódl się za duszę, o zdrowie i podziękuj,że Ciebie nie spotkała taka tragedia.....

   7
   6
 21. 6 stycznia 2020  08:18   Zabronić tych ....... ... (2)   anonim

  Zabronić tych ....... papierosów w tego typu placówkach gdzie ppoż !!!kolejna tragedia przez nieodpowiedzialność palaczy !!!

  27
  14
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 6 stycznia 2020  12:41   Pacjent sobie nie kupił ...   chojniczanin

   Pacjent sobie nie kupił papierosa to na pewno odwiedzający przynieśli i niech też się pukną w piersi. Moja wina

   5
   7
  • 6 stycznia 2020  08:37   Zakaz   Chojniczanka

   Zakaz palenia obowiązuje w każdym szpitalu, domach opieki itp, niestety pacjenci nader często łamią ten zakaz. Współczuję rodzinom ofiar.

   14
   2
 22. 6 stycznia 2020  08:07   KARA BOZA ZA NIEGODZIWOSCI ...   PAN BUCZEK

  KARA BOZA ZA NIEGODZIWOSCI WLADZY LOKALNEJ

  19
  44
 23. 6 stycznia 2020  08:04   Przepraszam ale coś mnie ... (1)   anonim

  Przepraszam ale coś mnie tknelo dziś jest święto 3 kroli za tydzień jest wosp. Dzisiaj powinniśmy wszyscy jak się da pomoc hospicjum, wpłacić na konto albo fizycznie iść i pomoc jako wolontariusz i nie dawać dziś księdzu na tace czy za tydzień owsiakowi. Powinniśmy lokalnie sami sobie pomóc

  27
  44
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
 24. 6 stycznia 2020  07:31   To się wierzyć nie chce! Co ...   anonim

  To się wierzyć nie chce! Co za tragedia! Wyrazy współczucia dla rodzin ofiar.

  40
  2
 25. 6 stycznia 2020  07:17   Cztery osoby   anonim

  Cztery osoby

  17
  2
 26. 6 stycznia 2020  07:13   To w końcu ile jest ofiar? ... (2)   Ech

  To w końcu ile jest ofiar? Cztery czy pięć? Współczuję bardzo wszystkim...

  19
  7
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 6 stycznia 2020  12:13   Daj spokój kościołowi. ...   anonim

   Daj spokój kościołowi. Kościół się modli a Ty siejesz nienawiść

   6
   5
  • 6 stycznia 2020  08:00   Poprawili...  

   Poprawili informację bo wcześniej pali że dwie osoby na miejscu a trzy w drodze do szpitala. Teraz już jasne... Tragiczne

   7
   7