Spomlek zdecydował – przyłączy OSM Chojnice

Udziałowcy Spółdzielczej Mleczarni Spomlek w Radzyniu Podlaskim podczas przeprowadzonego wczoraj Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Przedstawicieli jednogłośnie przyjęli uchwałę o połączeniu z Okręgową Spółdzielnią Mleczarską w Chojnicach.

Priorytetem m.in. będzie zwiekszenie produkcji sera Salami o 100 procent.   |  fot. arch.red.

Uchwała o tej samej treści została podjęta przez chojnickich udziałowców już w lutym br. Przyjęcie drugiej uchwały połączeniowej jest formalnym dopełnieniem procesu działań konsolidacyjnych obu spółdzielni. W tym momencie zgodę na połączenie musi wyrazić jeszcze Prezes UOKiK, po czym OSM Chojnice utraci swoją dotychczasową tożsamość prawną. Datą ustaloną jako oficjalny dzień połączenia i wpisu do KRS jest 1 sierpnia br. Chojnickim zakładem SM Spomlek, zgodnie z podpisana umową połączeniowa pokieruje dotychczasowy Prezes OSM Chojnice, Damian Kożuch, który będzie podlegał bezpośrednio pod Zarząd radzyńskiej Spółdzielni.

 – Chociaż najważniejszy etap formalny mamy już za sobą, to tak naprawdę dopiero początek prac nad konsolidacją, którą rozumiemy nie tylko jako połączenie prawne, lecz głównie jako unifikację działań w zakresie kultury organizacyjnej, wymogów jakościowych, technologii czy systemów informatycznych – mówi Edward Bajko, Prezes Zarządu Spółdzielczej Mleczarni Spomlek. – Od czasu podjęcia pierwszej uchwały pracujemy nad niwelowaniem różnic w funkcjonowaniu zakładu w Chojnicach tak, aby jak najszybciej wypełnił wszystkie wymagania, jakie stawia przed nim nowa sytuacja.

2

Spomlek wobec chojnickiego zakładu ma poważne plany rozwojowe, które skupią się na trzech kluczowych obszarach: istotnego zwiększenia produkcji sera Salami, ekspansji bazy surowcowej oraz optymalizacji kosztów funkcjonowania zakładu.  – W pierwszej kolejności skupimy się na modernizacji zakładu, ponieważ dzięki niewielkim usprawnieniom możliwe jest zwiększenie potencjału produkcyjnego sera Salami o 100 proc. Oczywiście dodatkowe moce wymagają dodatkowego surowca. Zwiększanie jego ilości w pierwszej kolejności rozpoczniemy od przesuwania nadwyżek z Młynar, ale już teraz docierają do nas informacje, że bardzo wielu dostawców z Pomorza jest zainteresowanych przejściem do Spomleku. Planujemy również działać aktywnie na tym polu, przekonując kolejnych do naszej oferty – mówi Edward Bajko.

 – Bardzo ważna jest dla nas również kwestia optymalizacji kosztowej nowo przyłączonego zakładu w oparciu o efekt synergii z niedaleko położonym oddziałem w Młynarach. Już dziś trwa kooperacja tych dwóch mleczarni, dzięki której masło wytwarzane w Chojnicach powstaje ze śmietanki przywożonej spod Elbląga. Kolejnym krokiem będzie organizacja skupu i zwózki surowca dla obu zakładów, która będzie koordynowana przez oddział w Młynarach – dodaje Bajko.

Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z Radzynia Podlaskiego w 2012 r. po raz pierwszy w historii osiągnęła przychód powyżej pół miliarda zł (550 mln złotych czyli o 24% niż w roku 2011 r.). Rok 2012 to też istotne zwiększenie ilości skupowanego surowca, który osiągnął poziom 260 mln litrów. Spółdzielnia zapowiada utrzymanie wysokiej dynamiki przychodów także w bieżącym roku. Nie wyklucza także podjęcia kolejnych działań konsolidacyjnych.

A. Cyman

  1. 28 kwietnia 2013  20:36   pytalski   mleczny

    dlaczego nowy decydent wycofuje chojnickie super twarogi i niech nie majstruja przy salami....bo przestane kupować wasze innne wyroby....i nie tylko ja......

    0
    0
  2. 21 kwietnia 2013  19:07   anonim.   serek kartofelek.

    Taka mała mleczarnia ,a prezes zarabia 50 tyś zł. na miesiąc co to za popaprany kraj pracownik zakładu wegetuje ,a taka świnia ma wypłatę jak Boniek i nie wie co to jest krowa.

    0
    2
  3. 20 kwietnia 2013  20:12   Radek (1)   Radek

    fiu fiu a ile tam serów na lewo pod płaszczem wynoszą...każdy to w Chojnicach wie

    0
    1
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
  4. 20 kwietnia 2013  13:58   as (1)   as

    jak masz kontakt w mleczarni to ser i maslo za 1/2 ceny kazdy to wie

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
  5. 20 kwietnia 2013  13:30   Na znak protestu nie kupuję ...   chojniczanin

    Na znak protestu nie kupuję wyrobów z OSM Chojnice. Jak to nie jest zakład z Chojnic to po co mam im dać zarobić.

    0
    0
  6. 20 kwietnia 2013  08:58   Padanie   Cierpiący bauer

    Padły : OSM Kościerzyna, Bytów,Miastko,nie tak dawno Człuchów no i Chojnice.Kto następny?

    0
    0
  7. 19 kwietnia 2013  22:11   na bruk   oko

    kiedys taka sytuacja w mleczarni na boku ulicy stoją chłopy po serwatkę. wychodzi z zakładu pracownik z zakładu na parking gdzie stoją samochody pracowników staje obok samochodu otwiera drzwi i wytrząsa spod fartucha kostki masła . tak działał prezes to i pracownicy kradli. potem nastąpiła nowa era a nawyki zostały , okradanie swojego pana było normą i dalej ciemne chłopy dawali się okradać. jednym ze ślepców był członek spułdzelni niejaki Franek Bożych to on był motorem powołania prezesa co do końca rozwalił SM teraz trudno jest reanimować po aferantah ,na zdrowe zasady tej starej firmy .to jest cena jaką trzeba płacić za manipulantów działających w społeczeńatwie na dziś starczy

    0
    0
  8. 19 kwietnia 2013  20:43   No to   Już były dostawca

    No to kilkadziesiąt osób z biurokracji pójdzie na zasiłek. Jednak Polska C jest lepsza od Polski A.

    0
    0