Pielgrzymka policjantów

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach wraz ze sztandarem jednostki uczestniczyli w Częstochowie w XVI Jasnogórskich Spotkaniach Środowiska Policyjnego.

Chojniccy policjanci uczestniczyli w XVI Jasnogórskich Spotkaniach Środowiska Policyjnego.   |  fot. KPP

W uroczystej Mszy Świętej na Jasnej Górze udział wzięli przedstawiciele wszystkich garnizonów Policji z całego kraju, z I Zastępcą Komendanta Głównego nadinspektorem Andrzejem Szymczykiem oraz Zastępcą Komendanta Głównego Policji nadinspektorem Janem Lachem na czele.

W pielgrzymce policjantów , pracowników Policji oraz ich rodzin wzięli udział: Dyrektor Departamentu Porządku Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Andrzej Sprycha, przedstawiciele garnizonów Policji z całego kraju, na czele z I Zastępcą Komendanta Głównego nadinsp. Andrzejem Szymczykiem oraz Zastępcą Komendanta Głównego Policji nadinsp. Janem Lachem, komendanci wojewódzcy, w tym Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku insp. Jarosław Rzymkowski. W uroczystościach wzięli udział także przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń działających przy Policji.

Uroczystości rozpoczęły się o 11.30 na Placu Biegańskiego w Częstochowie od występu Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Następnie dowódca uroczystości nadkom. Roman Maciejewski złożył meldunek I Zastępcy Komendanta Głównego nadinsp. Andrzejowi Szymczykowi. Generał przywitał się ze sztandarami oraz dokonał przeglądu pododdziałów. Wyznaczona delegacja złożyła wiązankę kwiatów przy pomniku Józefa Piłsudskiego, gdzie swój posterunek wystawiła Grupa Rekonstrukcji Historycznej.

chojnice

Pielgrzymi ruszyli następnie Aleją Najświętszej Maryi Panny w kierunku Jasnej Góry. Wiązanki kwiatów złożone zostały także przy pomniku Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki i przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Alei Henryka Sienkiewicza, gdzie odczytano Apel Pamięci z okazji 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Wyznaczona delegacja wyróżnionych policjantów z częstochowskiej komendy złożyła także kwiaty i zapaliła znicz na Polanie Dębowej – Placu Katyńskim w Częstochowie.

O 13.15 na Błoniach Jasnogórskich odprawiona została uroczysta Msza Święta, celebrowana przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Józefa Guzdka - Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Policji z kapelanami Policji, po której delegacja złożona z przedstawicieli garnizonów Policji z całego kraju pomodliła się w intencji policjantów pomordowanych na wschodzie wiosną 1940 roku oraz całego środowiska policyjnego przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Boskiej Jasnogórskiej.

KPP

  1. 29 września 2017  10:37   AktualnościZ życia ...   xyz59

    AktualnościZ życia Kościoła Komunikat Kurii Krakowskiej Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi Nr 507/2008 Kuria Metropolitalna w Krakowie otrzymuje liczne zapytania o „Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi” z Krakowa, względnie o związaną z nim Fundację „Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi”, które rozsyłają do osób prywatnych korespondencję z prośbą o przekazywanie datków pieniężnych w zamian za wysyłanie publikacji religijnych. Wierni niejednokrotnie uskarżają się na natarczywy ton korespondencji, w której Stowarzyszenie w sposób uciążliwy narzuca kontynuowanie kontaktów i zamawianie dalszych materiałów. „Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi” jest organizacją prywatną, założoną przez osoby świeckie, nie powiązaną instytucjonalnie z Kościołem i działającą na własną odpowiedzialność. Stowarzyszenie nie przedstawiło swego statutu do aprobaty władzy kościelnej, dlatego nie może być traktowane jako uznane przez Kościół stowarzyszenie wiernych (kan. 299 § 3). W latach ubiegłych wszystkie Kurie Metropolitalne i Diecezjalne w Polsce otrzymały komunikaty w tej sprawie. W komunikacie z dnia 17 grudnia 2001 r. Arcybiskup Krakowski, Kardynał Franciszek Macharski informował m.in., że „Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi nie posiada aprobaty Kurii Metropolitalnej w Krakowie, ponieważ się o nią nie zwracało, chcąc prowadzić działalność niezależnie od władzy kościelnej”. W piśmie z dnia 28 października 2002 r. ówczesny Biskup Pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej, Ks. Bp Kazimierz Nycz powiadamiał, iż Stowarzyszenie oraz Instytut nie posiadają aprobaty Arcybiskupa Krakowskiego, a podejmowane przez nie inicjatywy religijne nie zostały uzgodnione z Kurią Metropolitalną w Krakowie. W związku z licznymi zapytaniami w tej sprawie uprzejmie informujemy, że powyższe wyjaśnienia pozostają w dalszym ciągu aktualne. Ks. dr Piotr Majer Kanclerz Kurii

    1
    0
  2. 26 września 2017  22:35   Jakoś tak sobie to ...   anonim

    Jakoś tak sobie to skojarzyłem z filmem "Drogówka" kiedy to policjanci jechali ochraniać bodajże papieża.

    7
    1
  3. 25 września 2017  21:36   Podatnik i Major piszą o ... (2)   Pielgrzym

    Podatnik i Major piszą o jakiejś szopce - może wyjaśnicie o co Wam Panowie chodzi , może pisze to ten sam Pan.

    0
    10
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 26 września 2017  10:09   Jaka szopka jest każdy widzi.   romek52c

      Trzeba czytać ze zrozumieniem.Moi przedmówcy jasno określili o co biega.

      9
      0
    • 26 września 2017  00:47   Nie Panie "Pielgrzymie"   Major X

      Nie pisze tego ta sama osoba. Ale prawda jest taka, że takie manifestowanie swojej religijności jest niepotrzebne, można to robić indywidualnie lub z rodziną. Nikt mi nie wciśnie takiego kitu, że pojechali na własny koszt i z własnej nieprzymuszonej woli. Ci wszyscy z rządu jeżdżą na różne pielgrzymki kilka razy w roku, pokazują jacy to są pobożni a diabła mają nie tylko za skórą ale i za uszami, no i pewnie też jadą za swoje.

      12
      0
  4. 25 września 2017  19:11   Co o tym myśleć ?   podatnik

    Niech się panowie policjanci nie dziwią,że szacunek dla munduru spada za sprawą uczestnictwa w tych szopkach na koszt podatnika.Wiara,to indywidualna sprawa a nie pokazówka na rozkaz nieodpowiedzialnego ministra. Wstyd.

    17
    7
  5. 25 września 2017  17:27   Jakie są koszty takiej masowej "pielgrzymki"? (1)   Major X

    Pewnie nie są ważne, ważne jest aby wszyscy się karnie stawili bo tak rozkazał im Płaszczak. Ale co tam, każdego 10-ego tysiące tych biednych policjantów chcąc, nie chcąc muszą brać udział w szopce na Krakowskim Przedmieściu, to mogą również wędrować do Częstochowy.

    17
    6
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 25 września 2017  21:31   Wyjazd na własny koszt   anonim

      Do zainteresowanych wyżej; każdy z tych policjantów pojechał na własny koszt do Częstochowy. Podatniku nic nie ubyło z Twojej kieszeni.

      4
      12