Frekwencja 25,21%. Straż zostaje

Do gminnej komisji do spraw referendum wpłynęły wyniki z wszystkich 14 komisji obwodowych. Referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej w Czersku jest nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji. Nie został przekroczony 30% wymagany próg.

Po zamknięciu lokali wyborczych w gminie Czersk, przeliczeniu głosów przez poszczególne komisje obwodowe, do urzędu miejskiego z protokołami przyjeżdżali przedstawiciele 14 komisji.   |  fot. red.

Głosowało 4169 osób
W referendum wzięło udział 4169 osób uprawnionych do głosowania. Frekwencja wyniosła 25,21%. Za likwidacją straży miejskiej opowiedziało się 93,21% biorących udział w głosowaniu. Wyniki byłyby wiążące gdyby na referendum poszły jeszcze dodatkowo 792 osoby.
Najniższa frekwencja w gminie Czersk była w Zapędowie - 13,4%, najwyższa w Malachinie - 35%.

Wyniki frekwencji z poszczególnych komisji obwodowych: CZERSK: Obwód Nr 1 - SP n1 w Czersku – 20,9%; Nr 2 – ZS im. Jana Pawła II w Czersku – 25,2%; Nr 3 – Remiza OSP w Czersku – 28%; Nr 4 – Ośrodek kultury w Czersku – 25,2%; Nr 5 – ZSL w Czersku – 27%; Nr 6 - Gutowiec – 25,9%; Nr 7 Krzyż – 18%; Nr 8 Rytel – 20%; Nr 9 Zapędowo 13,4%; Nr 10 Malachin – 35%; Nr 11 Gotelp – 30%; Nr 12 Odry – 31,9%; Nr 13 Łąg – 25, 4%; Nr 14(Będźmierowice, Klaskawa, Koszary, Łubna, Mosna, Struga) – ZSL w Czersku 28,2%

- Chciałbym podziękować osobom wspierającym mnie i pomagającym w przygotowaniu referendum oraz tym wszystkim biorącym udział w głosowaniu. Trzeba uszanować wolę większości mieszkańców, którzy zgadzają się na poczynania burmistrza i komendanta SM – mówi Roman Stolz, pełnomocnik inicjatorów referendum.

1

Oficjalne wyniki referendum w niedzielę tuż przed północą ogłosił Jerzy Warczak, przewodniczący gminnej komisji ds referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej w Czersku.

Incydent w Gutowcu – przewodniczący spisywał nazwiska głosujących

Podczas głosowania doszło do incydentu w komisji obwodowej w Gutowcu. Jak ustaliliśmy jej przewodniczący Zbigniew Krzoska miał spisywać nazwiska osób głosujących. O fakcie została powiadomiona policja, która dokonała przesłuchań świadków. Dlaczego szef komisji, przypomnijmy również sołtys, a także radny Rady Miejskiej w Czersku, notował nazwiska osób pojawiających się w lokalu? Nie wiadomo. Zbigniew Krzoska nie chciał odpowiedzieć na to pytanie. Stwierdził, że odmawia wypowiedzi w tej sprawie.
Wieczorem komisja obwodowa ds. referendum w Gutowcu wybrała ze swego składu na przewodniczącego zastępcę tego gremium.

- Po tym gdy dowiedziałem się o incydencie podjąłem decyzję o odwołaniu Zbigniewa Krzoski z funkcji przewodniczącego komisji obwodowej ds. referendum.  Wiem, że przyznał się do spisywania nazwisk, ponoć robił to dla siebie – tak się tłumaczył. Udałem się do Gutowca z jednym z inicjatorów. Na miejscu okazało się, że przewodniczący sam zrezygnował. To przykre, że doszło do incydentu. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca -  mówi Jerzy Warczak, szef gminnej komisji ds. referendum.

Nie wiadomo czy Zbigniew Krzoska zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Jeśli informację o osobach, które pojawiły się w lokalu upubliczniał przed godz. 21.00, to wtedy mogą mieć zastosowanie np. zapisy ustawy o referendum mówiące o zakazie agitacji w czasie trwania głosowania. 

Aktualizacja

Policja o incydencie w Gutowcu
- W niedzielę w  Gutowcu jeden z członków referendalnej podczas głosowania odnotowywał dane osób biorących udział w głosowaniu – mówi Artur Porożyński, rzecznik prasowy KPP w Chojnicach. - W związku z tym prowadzić będziemy czynności w kierunku popełnienia przestępstwa z art. 70 ustawy o referendum lokalnym. Na tym etapie jest zbyt szybko, aby mówić jak zakończy się postępowanie.

Przypomnijmy art. 70 Ustawy o referendum lokalny: „Kto podaje do publicznej wiadomości wyniki badań opinii publicznej dotyczące przewidywanych zachowań mieszkańców w referendum i wyniku referendum oraz sondaży przeprowadzanych w dniu głosowania, z naruszeniem zakazu, o którym mowa w art. 32, podlega grzywnie.” 

(red)

  1. 26 grudnia 2013  21:47   ech te referenda   mieszkaniec

    no i po wszystkim

    0
    0
  2. 10 grudnia 2013  11:29   Ach ta nasza policja...   zk

    Pan policjant Artut Porozynski myli fakty...z tego opisu wynika ze do zdarzenia doszło więc interpretacja przez Pana Porozynskiego jest zadziwiająca bo na tym etapie powinien już wnioskować do prokuratury w innym mieście niż Chojnice sprawę o złamanie procedur o referendum lokalnym...ale duch bylego komendanta polonisty ciagle żywy w niebieskim komisariacie na ulicy Warszawskiej w Chojnicach...

    0
    0
  3. 4 grudnia 2013  00:57   spisywał nazwiska aby listę ...   anonim

    spisywał nazwiska aby listę przekazać komendantowi SM a ten zapoluje na tych co głosowali ! Mandaty mają jak w banku!

    0
    0
  4. 2 grudnia 2013  16:42   Mam podobne zdanie co Ty. ...   anonim

    Mam podobne zdanie co Ty. Również uważam, że referenda powinny być wiążące bez względu na frekwencję. Przynajmniej urzędnicy nie baliby się wziąć w nich udział.

    0
    0
  5. 2 grudnia 2013  14:22   NIE POWINNO BYĆ,   Ciekawy-2

    że jest wymagane 30%, powinno być ważne bez względu na ilość głosujących osób! Przyszłoby np.1000 osób z czego 510 zagłosowałoby za odwołaniem "SM" i już byłoby po sprawie! Dlaczego nikt nie wymaga jakiejś ilości osób w trakcie wyborów na posłów, prezydenta, radnych, wójtów czy burmistrzów! Jest demokracja czy jej nie ma?

    0
    0
  6. 2 grudnia 2013  10:38   Uważam, że pan Zbigniew ...   anonim

    Uważam, że pan Zbigniew Krzoska powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Jego postawa mogła odstraszyć potencjalnych obywateli do wzięcia udziału w referendum. Sam gdyby był honorowy zrzekłby się funkcji radnego i sołtysa. W cywilizowanych demokracjach jest to normą. Tylko czy naszą demokrację można nazwać demokracją czy już tylko ochlokracją czyli rządami motłochu?

    0
    0
  7. 2 grudnia 2013  10:29   1. Za jakiś czas sam ...   anonim

    1. Za jakiś czas sam burmistrz Jankowski złoży projekt uchwały w sprawie likwidacji Straży Miejskiej. Stanie się to w momencie gdy zostaną zabrane strażom uprawnienia związane z pomiarem prędkości. To sprawi mniejsze wpływy z mandatów. 2. Nie jest prawdą, że referendum jest nieważne. Ważne jest, natomiast wynik nie jest wiążący aby zlikwidować Straż Miejską ze względu na zbyt niską frekwencję.

    0
    0
  8. 2 grudnia 2013  10:23   Z tego co wiem pracownicy ...   anonim

    Z tego co wiem pracownicy administracji samorządowej mieli zakaz uczestniczyć w referendum, a troche ich jest, to sie nazywa demokracja

    0
    0
  9. 2 grudnia 2013  09:20   Mniejszość (1)   ruda

    Najwidoczniej tych stękających była mniejszość. I dobrze!!! Myślicie, że Straż Miejska siedzi i nic nie robi, a nic o tym nie wiecie. Nie ma lekko...

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 2 grudnia 2013  14:25   Ten "TWÓR"   anonim

      jakim jest straż miejska czy gminna nie powinien nigdy powstać, to zwykła fanaberia /jak wiele innych/ solidaruchów odkąd dorwali się do koryta i rżną wielkich polityków i panów!

      0
      0
  10. 2 grudnia 2013  07:39   Polacy to dziwny naród, ... (1)   anonim

    Polacy to dziwny naród, wpierw narzekają na straż miejską, a kiedy mogą ją odwołać to olewają referendum, widocznie im z tym dobrze, a wcześniejsze stękanie, że niepotrzebna jest to tylko z przyzwyczajenia, aby narzekać, a kiedy mają wziąć sprawy w swoje ręce to już zgroza…

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 5 grudnia 2013  18:12   urząd i tak się przestraszył   anonim

      Czersk jest za mocno skorumpowany-burmistrz nawet TVN24 wygonił ma mocne plecy jak jeszcze następną kadencje będzie to daninę wszyscy będą mu nosić do Wojtala,a mogliśmy to zmienić???przemyślcie dobrze następne wybory-nim pójdziecie na żeś ???

      0
      0