Dziś ważna data w historii Chojnic

104 lata temu, 31 stycznia 1920 roku do Chojnic wkroczył pułk strzelców Wojska Polskiego na czele z pułkownikiem Wrzalińskim witany przez miejscowych Polaków. Tym samym miasto po 148 latach zaboru powróciło w granicę Polski.

Władze samorządowe i delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą powrót Chojnic do Ojczyzny. |   |  fot. (je)

Przed południem burmistrz przedstawiciele władz samorządowych, służb i stowarzyszeń złożyli kwiaty pod tablicą przy Bramie Człuchowskiej upamiętniającą to wydarzenie. Nie obyło się także bez przemówień, w których podkreślano trudną drogę do odzyskania przez Chojnice, dwa lata po wielu innych miastach, niepodległości.

Głos m.in. zabrał burmistrz Arseniusz Finster poseł Aleksander Mrówczyński, Grzegorz Szlanga. Podczas otwarcia wystawy na rynku „Chojnickie drogi do niepodległości", jej inicjator prof. Jacek Knopek przybliżył zebranym wystawę w kontekście historycznym.

O godz. 11:00 odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny i Miasta w Bazylice Mniejszej. O godz. 16:30 w ChCK będzie miał miejsce wernisaż wystawy Dominiki Laski "Burmistrzowie i Przewodniczący Rady Miejskiej w Chojnicach w latach 1990-2024".

Promocję wystawy poprowadził Kazimierz Jaruszewski, większość żyjących osób na obrazch, była w ChCK. Głos zabrali: Andrzej Górnowicz, Józef Pokrzywnicki, Arseniusz Finster i Mirosław Janowski. Obecna była także wdowa po pierwszym burmistrzu Chojnic Lidia Chamier - Cieminska.

(red.) fot. (je). T. Pepliński