Budżet Chojnic na 2022 rok przyjęty; Lex TVN zawetowane

Podczas dzisiejszej (27.12.) sesji Rady Miejskiej jak co roku projekt budżetu na przyszły rok poparło 14 radnych z koalicji „rządowej”, siedmiu radnych z PiS wstrzymało się od głosu.

Burmistrz również wyraził zadowolenie z dotacji od rządu na budowę zachodniego obejścia Chojnic.   |  fot. screen video UM

Śledzący obrady mieli też w trakcie debaty budżetowej okazję od burmistrza Arseniusza Finstera dowiedzieć się, że właśnie prezydent Andrzej Duda zawetował tzw. Lex TVN. Debata była prowadzona raczej nie w punkcie porządku obrad dotyczącym projektu budżetu na 2022. Zainaugurował ją burmistrz Chojnic podczas punktu pn. sprawozdanie z okresu międzysesyjnego.

Po przedstawieniu podstawowych danych liczbowych zajął się niektórymi inwestycjami. Potwierdził, że w końcu ul. Modrzewiowa, przy której domy zaczęły powstawać przed 30 laty, pożegna się z płytami betonowymi, gdyż miasto dostało dofinansowanie na jej budowę. Wyraził zadowolenie z dotacji od rządu na budowę zachodniego obejścia, ale podejrzewa, że wicemarszałek Leszek Bonna zajrzy do budżetu Chojnic, by znaleźć w nim udział miasta w kosztach budowy.

Zadeklarował, że do wniosków złożonych przez komisje RM wróci na najbliższych sesjach, kiedy będą już pewne wskaźniki realizacji w 2021 dochodów miasta. Jak co roku wyraził nadzieję, że tym razem opozycja poprze projekt budżetu, a nie wstrzyma się od głosu. - Przeanalizowałem wasz dezyderat. I poza oczywiście wstrzymaniem finansowania In Vitro, popieram resztę waszych postulatów. Ale najpierw musimy wykonać nasze duże inwestycje – zakończył burmistrz Arseniusz Finster.

Natomiast dyskusja radnych była w punkcie „Wieloletnia Prognoza Finansowa na lata 2022 – 2034”. Najpierw swój referat przedstawił Bartosz Bluma. Nim na koniec poinformował, że klub PiS wstrzyma się od głosu, to wcześniej nie brakowało uwag ekonomicznych krążących wokół pandemii, oprocentowania zadłużenia i budżetu Unii Europejskiej. Były też i konkretne uwagi. Wg Bartosza Blumy za mało na przyszły rok zarezerwowano pieniędzy na program Stop Smog; martwił się brakiem waloryzacji wynagrodzeń dla ratuszowych urzędników; przypomniał ciągnący się od ok. 2 lat problem wykonania nowego chodnika z ul. Wielewskiej 2 w stronę ul. Małe Osady.

Drugim i ostatnim dyskutantem był Marek Szank, szef Komisji Sportu. Dopytywał się o losy wniosku jego Komisji ws. remontu sal gimnastycznych dla SP-1 i wzrostu nakładów na stypendia dla sportowców oraz na granty w tej dziedzinie. Jak się ustosunkował do tych głosów burmistrz, można obejrzeć w relacji video. Powstała podczas transmisji obrad realizowanej przez UM Chojnice.

(je)