Znajdź najlepszy terminal płatniczy dla swojej firmy

Prowadzisz własny biznes i chcesz zacząć obsługiwać transakcje bezgotówkowe? To doskonała decyzja, dzięki której pozyskasz nowych klientów, zwiększysz przychody i zbudujesz pozytywny wizerunek Twojej firmy.

Chcesz zacząć obsługiwać transakcje bezgotówkowe? Zastanów się, jaki model terminala płatniczego wybrać, aby najlepiej spełniał Twoje biznesowe potrzeby!   |  fot. nadesł.

Zastanów się jednak, jaki konkretnie model terminala płatniczego wybrać, aby najlepiej spełniał Twoje biznesowe potrzeby!

Płatności bezgotówkowe w Polsce cały czas zyskują na popularności – z ostatniego badania Fundacji Polska Bezgotówkowa* wynika, że w 2022 r. transakcje kartą, telefonem i zegarkiem stanowiły już 62% wszystkich transakcji detalicznych w sklepach i punktach usługowych w naszym kraju. Chcąc nadążać za trendami dotyczącymi metod płatności, coraz więcej firm decyduje się więc na obsługę transakcji bezgotówkowych.

Terminal płatniczy w Twojej firmie – na jakie aspekty zwrócić uwagę?

Jeżeli prowadzisz własną firmę i masz zamiar zacząć przyjmować od klientów płatności bezgotówkowe, kluczowy z Twojej perspektywy jest wybór odpowiedniego terminala. Przed podjęciem decyzji warto odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań:

* w jakiej branży działa Twoja firma – czy jest to handel, usługi, gastronomia czy inna branża,

* czy płatności od klientów przyjmujesz w jednym, konkretnym miejscu (np. przy kasie), czy zdarza się to w różnych miejscach (np. w domu klientów),

* czy płatności od klientów przyjmujesz tylko Ty, czy robią to również zatrudnieni przez Ciebie pracownicy,

* czy w codziennym prowadzeniu działalności może zdarzyć się sytuacja, że terminal płatniczy trzeba będzie zabrać ze sobą poza siedzibę firmy,

* czy masz w sklepie, za ladą, w recepcji lub innym miejscu wystarczająco dużo przestrzeni, by zmieścić tradycyjny, stacjonarny terminal,

* czy bardziej funkcjonalne będzie dla Ciebie stale gotowe do pracy urządzenie stacjonarne czy mniejszy, ale wymagający regularnego ładowania terminal mobilny, który weźmiesz ze sobą do klienta.

Wszystkie te kwestie mogą mieć duże znaczenie dla Twojego zadowolenia z korzystania z wybranego modelu terminala.

Terminale do płatności kartą – poznaj podstawowe modele!

Kolejny krok to zapoznanie się z podstawowymi modelami terminali płatniczych – są to terminale stacjonarne, mobilne, PINpady kasowe oraz terminale aplikacyjne w telefonie.

Terminal stacjonarny to urządzenie wymagające stałego podłączenia do źródła zasilania – dzięki temu jest cały czas gotowe do pracy. Sprawdza się w firmach, w których płatności przyjmuje się w jednym ustalonym miejscu – przy kasie, za ladą, w recepcji albo w biurze.

Terminal mobilny to przenośne urządzenie wyposażone w baterię, która po naładowaniu może pracować nawet do 12 godzin. Jest on mniejszy i lżejszy niż terminal stacjonarny, poleca się go np. osobom handlującym obwoźnie i na targowiskach, właścicielom firm z branży gastronomicznej i transportowej, a także przedsiębiorcom świadczącym usługi w domach klientów.

PINpad kasowy to kompaktowe urządzenie, które po zintegrowaniu z kasą fiskalną (lub systemem kasowym) pozwala na dokonywanie płatności bezgotówkowych. Jest ono dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w niewielkich, działających lokalnie sklepach i punktach usługowych, w których nie ma miejsca na „zwykły” terminal stacjonarny.

Terminal w telefonie to nic innego, jak aplikacja mobilna typu softpos, która po zainstalowaniu w smartfonie (z modułem NFC oraz systemem Android w wersji co najmniej 8.1) umożliwia przyjmowanie płatności bezgotówkowych. Aplikacja sprawdza się przede wszystkim wśród przedstawicieli wolnych zawodów, mikroprzedsiębiorców oraz osób prowadzących działalność kreatywną.

Więcej informacji o modelach terminali, ich głównych cechach i zastosowaniu znaleźć można na stronie https://www.polcard.pl/rozwiazania-platnicze/terminale-platnicze/.

Program Polska Bezgotówkowa – darmowy terminal płatniczy dla Twojej firmy

Planując obsługę transakcji bezgotówkowych w firmie, warto również poznać rozwiązania, dzięki którym będzie to proste, wygodne i – co najważniejsze – nie będzie wymagało z Twojej strony ponoszenia żadnych kosztów. Darmowe terminale do płatności kartą można otrzymać w ramach Programu Polska Bezgotówkowa – jest to inicjatywa skierowana do małych i średnich firm, które przez ostatnie 12 miesięcy nie korzystały z terminala.

W ramach Programu Twoja firma może otrzymać urządzenie za 0 zł, a także nie zapłacić nic za jego instalację oraz użytkowanie – przez rok lub do momentu osiągnięcia 100 tys. zł obrotu. Szczegóły dotyczące Programu Polska Bezgotówkowa, warunków uczestnictwa i wszystkich korzyści, jakie z tego płyną, można znaleźć na stronie internetowej PolCard.pl.

* Blisko 2/3 płatności w sklepach realizowanych jest bezgotówkowo. Źródło: https://polskabezgotowkowa.pl/aktualnosci/blisko-2-3-platnosci-w-sklepach-realizowanych-jest-bezgotowkowo/. Data dostępu: 25.09.2023.

(mat. sponsorowany)