Złoty wiek może mieć radosne odcienie

Takie akcje jak dzisiaj (07.10.) powinny być organizowane nawet co tydzień. Wówczas może mielibyśmy mniej schorowanych i zasępionych seniorów, za to więcej aktywnych i radosnych.

Czy łatwo jest zachęcić seniorów do pozadomowej aktywności? Sądząc po frekwencji na dzisiejszym Dniu Seniora, rzecz się udała.   |  fot. (m.n.)

Właśnie z myślą o nich takie organizacje jak Sabat szefowych i stowarzyszenie Szukam Drogi ze wsparciem ChDK i innych partnerów zorganizowało w sobotę Dzień Seniora w hali Centrum Park. Zgodnie z założeniami, seniorzy mieli być nie tylko biernymi odbiorcami, lecz aktywnymi uczestnikami tego święta. Z początku klimat był nieco ospały, ale wkrótce zrobiło się żwawiej.

Tym bardziej, ze kusiły rozlokowane stoiska rozlokowane a na hali działy się rzeczy arcyciekawe. Świadczące zresztą o tym, że średni bądź zaawansowany wiek nie oznacza bezczynności i zniechęcenia. Wystarczy tylko chcieć a można tworzyć wiele fajnych rzeczy, które sprawiają radość samym uczestnikom ale i otoczeniu.

Seniorzy mogli skorzystać z licznych konsultacji z zakresu rehabilitacji, czy zdrowia. Licznie były reprezentowane stowarzyszenia i instytucje, które na co dzień umożliwiają seniorom  dostęp do opieki medycznej i życia kulturalno- społecznego.

W trakcie trwania imprezy przewidziano przerwę regeneracyjną na swojski posiłek, który w tej edycji przygotowały członkinie Stowarzyszenia „Dworek Polski”. Seniorom czas umilały występy muzyczne zespołów „Ex-trema”, „Astry”, „MPDwa”, a także pokaz gimnastyczny zumby gold Stowarzyszenia „Aktywni 50+. Wokalne umiejętności zaprezentował chór "Astry".

Zainteresowani mogli wziąć udział w promocji książki Grażyny Nielek pt. „Ciało mój azyl. Callanetics harmonizujący”, lub odwiedzić stoisko z kiermaszem książek Miejskiej Biblioteki Publicznej, czy wystawę fotografii, pt. „Adopcja z Kulturą”. Warsztaty plastyczne Chojnickiego Centrum Kultury i stoisko dla najmłodszych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci były dopełnieniem tegorocznych obchodów.

Warto też podkreślić, że Dzień Seniora coraz bardziej jednoczy środowiska Chojnic i Człuchowa, a patronat nad imprezą objęli burmistrzowie tych miast. To praktycznie naturalna symbioza, która coraz efektywniej rozwija się dzięki Sabatowi Szefowych – organizacji pań w różnym wieku i z różnych środowisk, które nie poddają się nudzie, lecz wciągają do aktywności coraz to większą społeczność. A uczestniczkami Sabatu są  chojniczanki i człuchowianki.

(m.n.)