Zgoda wobec budżetu powiatu

Dobrze skrojony, bez kredytów, ze zmniejszającym się zadłużeniem – taki ma być budżet na 2016 rok dla powiatu chojnickiego. W głosowaniu w sprawie przyjęcia budżetu uczestniczyło 19 radnych. 17 było za, 2 wstrzymało się od głosu.

Radni przyjęli budżet powiatu chojnickiego na 2016 rok.   |  fot. (ro)

Co wcale nie oznacza, że opinie były również identyczne.  Wedle projektu dochody mają się kształtować na poziomie 98, 9 mln, wydatki – o milion mniejsze. Nadto powiat szacuje, iż z 2015 roku uzyska 2 miliony wolnych środków. W ten sposób w 2016 roku do dyspozycji na redukcję długu powiat ma dysponować 3 milionami złotych.

A skoro mowa o poziomie zadłużenia: na koniec obecnego roku wynosi ono 22, 8 mln, za rok -  19,8 mln. Wśród przyszłorocznych inwestycji jest m.in. modernizacja mostu w Silnie, termomodernizacja kolejnych 4 budynków, renowacja zabytkowych baszt, rozpoczęcie obiektu sportowo - dydaktycznego przy ul. Świętopełka. Pod znakiem zapytania są jeszcze schetynówki, ale zarząd powiatu pracuje nad wariantem awaryjnym wraz z gminnymi samorządami, jeśli nie uzyska rządowej dotacji.

Koalicja, co zrozumiałe, miała jasny i sprecyzowany pogląd, wyrażony przez radną Bożenę Stępień. - Budżet jest realny i zrównoważony, dla mieszkańców i finansów, wymaga dużej dyscypliny. Upewniliśmy się, że spełnia podstawowe zadania powiatu.  Akceptujemy go mimo świadomości, że przyjęcie go nie oznacza końca pracy nad nim.

- Konieczne jest ciągłe monitorowanie i pozyskiwanie jak największych funduszy zewnętrznych. Mimo, że nie spełnia wszystkich oczekiwań, to jednak budżet jest zapisem realnych możliwości powiatu. Cieszy nadwyżka przeznaczona na spłatę długu i zaplanowane podwyżki płac dla administracji i obsługi.

Ostrożny optymizm wyrażał Zbigniew Bieliński (PiS): nie wątpimy, że budżet jest zrobiony arytmetycznie bez błędów. Chociaż RIO doszukało się jakichś czeskich błędów. Potrzeby są duże, większość dotacji jest znaczona. Nie doszukałem się zaś autentycznego zadłużenia. Plany powiat ma ambitne, ale bez podwyżek dla nauczycieli. Klub PiS nie wprowadził dyscypliny głosowania.

Swe zdanie przed glosowaniem wyraził też Leszek Redzimski: jest parę punktów mocnych. Dobrze, że mamy niskie zadłużenie – daje to dużą możliwość korzystania ze środków unijnych. Budżet jest gotowy by sprostać wyzwaniom. Cieszą działania dotyczące modernizacji obiektów, rozwijanie oświaty, inwestycje w człowieka. Drogi to temat rzeka - zawsze ktoś będzie niezadowolony. Pół żartem, pół serio - cieszę się, że subwencja wzrosła między przekazaniem nam materiałów a prezentacją na sesji.

Jedynie Marek Szmagliński dorzucił łyżkę dziegciu – budżet jest dobry, ale nie ma żadnej ze złożonych przeze mnie interpelacji, nie ma mowy o ograniczaniu wydatków, w tym na dodatkowego etatowego członka zarządu. Ale gratuluję, że zagrożenie jest niewielkie. Nie jest jednak tak pięknie, jak sobie wzajemnie słodzimy. Marek Szmagliński wraz z Mirosławą Dalecką podczas głosowania wstrzymali się od głosu.

(ro)

fotoreportaz.jpg

  1. 20 grudnia 2015  16:30   burmistrz Czerska   anonim

    a jaki budżet proponuje burmistrz Czerska? Może to jakaś podpowiedź jaki będzie? http://weekendfm.pl/_fot/!news/2015_01/orig/1422451546frda1827.jpg

    0
    0