Zdrowe sposoby na przygotowanie oliwy i oleju w domu

Szukamy sposobów na oszczędność oraz zdrowe odżywianie, olej i oliwa domowej roboty wpisują się do takiego założenia. Wytwory domowe pozwalają na kulinarne eksperymenty i jednocześnie zapewniają doskonały smak w korzystnej cenie.

Olej zrobiony w domu i spożyty niezwłocznie, oprócz dostarczenia nam cennych kwasów tłuszczowych, będzie dodatkowo chronił nas przed wolnymi rodnikami.   |  fot. ilustrac.

Wystarczy wyciskarka do oleju i wymagane składniki.

Wyciskarka do oleju – jak przygotować dobrej jakości produkty we własnym domu?

W sklepach dostępny jest szeroki wybór olejów i oliw, nawet tych smakowych, jednak gdy spojrzymy na skład albo cenę w szybkim tempie odkładamy je z powrotem na półki. Czy to znaczy, że mamy na zawsze zrezygnować ze wzbogacania sałatek, kanapek czy pizzy o aromatyczne dodatki? Zdecydowanie nie! Zamiast tego warto rozpocząć domową produkcję. Wystarczy wyciskarka do oleju. To urządzenie pomoże nie tylko uzupełnić domową spiżarnię, ale jednocześnie sprezentować bliskim i rodzinie doskonały upominek w postaci ciekawych i przede wszystkim zdrowych produktów spożywczych własnej produkcji.

Jedyne czego potrzebujesz oprócz odpowiedniego narzędzia to butelka, w której znajdzie się oliwa koniecznie z nakrętką albo korkiem – to skuteczny sposób, żeby ograniczyć dopływ powietrza, co jest niezbędne. Potrzebne są również zioła, które pomogą stworzyć oryginalną oliwę, najczęściej stosuje się majeranek, bazylię, rozmaryn i tymianek. Warto zadbać o dodatkowe przyprawy, czyli czosnek, ostre papryki albo czerwony pieprz. Nie ma przeciwwskazań, żeby stworzyć olej z dodatkiem cytrusów, a nawet grzybów.

Rekomenduje się używane suszonych produktów, gdyż świeże bardzo często ulegają zepsuciu, a tego chcesz przecież uniknąć.

Jak tłoczyć olej?

Wyciskarka do oleju działa szybko, ale musisz kupić najważniejszy składnik, czyli rośliny oleiste, do których zalicza się wszelkiego rodzaju orzechy, czyli włoskie, laskowe, brazylijskie, pistacjowe, kokosa, nerkowca, orzeszki cedrowe i wiele innych. Doskonale sprawdzą się pestki i nasiona, czyli dynia, gorczyca, a nawet herbata, kolendra, rzepak i inne.

Przygotowane rośliny oleiste i inne składniki należy umieścić w urządzeniu, które resztę czynności wykona samodzielnie, co Tobie pozwoli na relaks i zajęcie się innymi czynnościami. Trzeba tylko pamiętać, że do wyciskarki nie należy wkładać gorzkich migdałów, gdyż bardzo często występuje w nich toksyna (cyjanek) szkodliwa dla zdrowia i mająca negatywny wpływ na samopoczucie. Nie zaleca się stosowania kukurydzy, soi oraz kasztanów jadalnych, gdyż są zbyt suche.

Nabywając dobrej jakości surowce, zyskujesz gwarancję bogate smaku oraz cennych właściwości. Gotowy produkt może być używany zarówno na ciepło, jak i zimno z zastrzeżeniem, że po podgrzaniu traci wiele cennych właściwości.

- Materiał zewnętrzny