Zdolni z Pomorza w powiecie chojnickim

Praca z uczniem zdolnym to dla nauczyciela nie tylko przyjemność, ale także wyzwanie. Wymiana myśli, partnerska edukacja, wyjście poza typowy schemat nauczyciel – uczeń umożliwiają wszechstronny rozwój zdolnego ucznia.

Projekt „Zdolni z Pomorza” jest skierowany do uczniów wybitnych naszego regionu. Ma na celu zapewnienie wsparcia dla uczniów zdolnych i poszerzenie ich możliwości rozwoju.

Temu ma właśnie służyć projekt „Zdolni z Pomorza” realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pełna nazwa projektu to „Pomorskie – dobry kurs na edukację. Wspieranie uczniów o szczególnych predyspozycjach w zakresie matematyki, fizyki i informatyki”, jednak promocyjna nazwa „Zdolni z Pomorza” w pełni oddaje istotę projektu. Mówiąc o uczniu wybitnie uzdolnionym najczęściej myślimy o finalistach lub laureatach olimpiad przedmiotowych. Ten projekt daje szansę także tych uczniom, którzy po prostu lubią matematykę, fizykę lub informatykę a rozwiązywanie zadań z tych przedmiotów traktują jako hobby.

Projekt „Zdolni z Pomorza” realizowany jest w całym województwie pomorskim od 2010 r. Wówczas do rocznego etapu testowania zaproszono dziesięć powiatów. Nasz powiat został włączony do głównego nurtu polityki. Tym samym z nowym rokiem szkolnym 2012/2013 nauczyciele z powiatu chojnickiego rozpoczną pracę z uczniem zdolnym.

Dyrektorzy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Chojnicach 17 kwietnia br. mieli okazję zapoznać się z głównymi założeniami projektu. Wierzymy, że w każdej szkole jest zdolny uczeń, który może zostać objęty wsparciem.

Na regionalny system wsparcia uczniów uzdolnionych składają się:

● system diagnozy uzdolnień uczniów,

● portal edukacyjny z platformą e-learningową, która będzie służyć integracji i komunikacji oraz wyeliminuje bariery związane ze statusem ucznia,

●  opieka merytoryczna uczelni wyższych,

● sieć centrów nauczania kreatywnego będących ośrodkami wspierającymi uczniów uzdolnionych
i nauczycieli pracujących z nimi,

● partnerstwo na rzecz wspierania uzdolnień przez wszystkie zainteresowane środowiska.

W ramach projektu zostaną  opracowane:

● autorskie programy zajęć pozalekcyjnych z zakresu matematyki, fizyki i informatyki dla wszystkich etapów kształcenia,

● autorskie programy doskonalenia nauczycieli pracujących z uczniami uzdolnionymi,

● baza materiałów dydaktycznych dla uczniów uzdolnionych,

● programy e-learningowych zajęć na platformę edukacyjną,

● programy spotkań akademickich i letnich obozów naukowych,

● pogramy warsztatów dla nauczycieli w zakresie wspierania ucznia uzdolnionego.

Z naszego powiatu projektem zostanie objętych 40 uczniów: 20 gimnazjalistów z II i III klasy oraz 20 uczniów I i II klas szkół ponadgimnazjalnych. O zakwalifikowaniu ucznia do projektu będzie decydować:

- złożenie nominacji (przez dyrektora szkoły, rodziców, wychowawców, krewnych – jednym słowem przez każdą osobę, która widzi w uczniu potencjał naukowy),

- opinia psychologiczno-pedagogiczna,

- wynik testu uzdolnień kierunkowych.

Uczniowie, w zależności od etapu kształcenia zostaną podzieleni na koła przedmiotowe
z matematyki, fizyki i informatyki. Jeden uczeń będzie mógł uczestniczyć tylko w jednym kole. Dodatkowo w jednej z chojnickich szkół zostanie powołane Lokalne Centrum Nauczania Kreatywnego, którego zadaniem będzie m.in. :

- przygotowanie i przeprowadzenie rekrutacji uczniów uzdolnionych,

- przygotowanie harmonogramu zajęć dla uczniów zakwalifikowanych do projektu,

- diagnozowanie potrzeb w zakresie wspierania rozwoju uczniów uzdolnionych,

- współpraca z wykładowcami, ludźmi nauki, trenerami kreatywnego nauczania  i uczenia się

- prezentacja osiągnięć uczestników zajęć na portalu edukacyjnym i innych forach oświatowych i społecznych.

Dyrektorzy szkół mają czas do końca bieżącego roku szkolnego, aby wytypować uczniów zdolnych, poinformować o projekcie nauczycieli danych przedmiotów oraz zainteresować tematem rodziców. Przez całe wakacje nominowani uczniowie zostaną poddani badaniu w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz rozwiążą test uzdolnień kierunkowych. 40 uczniów z najlepszymi wynikami zostanie Zdolnymi z Pomorza i od października 2012 r. rozpocznie dodatkowe zajęcia z wybranego przedmiotu, które rozwiną ich uzdolnienia. Projekt to także szansa dla nauczycieli. Ci, którzy wyrażą chęć prowadzenia zajęć, mają szansę zostać partnerem edukacyjnym zdolnych uczniów.

Już wkrótce na stronie internetowej Starostwa Powiatowego zostanie uruchomiona specjalna zakładka poświęcona „Zdolnym z Pomorza”, na której będziemy zamieszczać na bieżąco informacje związane z projektem.

Dodatkowych informacji dotyczących „Zdolnych z Pomorza” udzielają:

Emilia Kalitta – Wydział Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Chojnicach, tel. 52 39 66 552

Bogdna Klunder – dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Chojnicach, tel. 52 33 44 462

E.K.