Zatrzymano kilkudziesięciu stadionowych chuliganów, w tym mężczyznę z Chojnic

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości wśród pseudokibiców z KWP w Gdańsku przy wsparciu policjantów z wydziału dochodzeniowo-śledczego i kryminalnego komendy miejskiej w Gdańsku.

Za popełnione przestępstwa może sprawcom grozić nawet do 8 lat pozbawienia wolności. W sprawie nastąpią jeszcze kolejne zatrzymania.   |  fot. KWP Gdańsk

Oraz z jednostek Policji na terenie województwa, przez ostatnie kilka miesięcy gromadzili materiał dowodowy, oraz systematycznie realizowali zatrzymania sprawców stadionowego chuligaństwa. Ponad 40 pseudokibiców dopuściło się zniszczenia mienia, bójki oraz pobicia z użyciem niebezpiecznego narzędzia, a także złamania przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Wobec podejrzanych sąd zastosował różne środki zapobiegawcze takie jak areszty, dozory policji, poręczenia majątkowe oraz zakazy udziału w meczach piłkarskich.

Podczas meczu odbywającego się na terenie Gdańska doszło do bójki na trybunach, oraz w części pubu zlokalizowanego w bryle budynku stadionu. Organizator imprezy, który odpowiada za bezpieczeństwo na stadionie podczas trwania imprezy masowej nie wnioskował o wejście na stadion policjantów skierowanych do zabezpieczenia tego wydarzenia, co doprowadziło m.in. do dewastacji elementów obiektu, zakłócenia przebiegu meczu piłki nożnej.

Policjanci z komendy wojewódzkiej w Gdańsku wspierani przez swoich kolegów z komend powiatowych z Malborka, Chojnic, Bytowa, oraz przez policjantów kryminalnych ze Słupska i Gdańska zatrzymali i postawili zarzuty 36 pseudokibicom, w związku z mającymi miejsce 7 lipca zdarzeniami. Pseudokibice dopuścili się wtedy wtargnięcia na trybunę gdańskiego stadionu oraz konfrontacji siłowej, czym złamali przepisy prawa w zakresie bezpieczeństwa imprez masowych i kodeksu karnego.

Tego samego dnia policjanci w wyniku podjętych natychmiast czynności zatrzymali dwóch mężczyzn, 26 latka z powiatu elbląskiego oraz 21 latka z powiatu gdańskiego, a następnego dnia po rozpoczętej analizie zapisów monitoringów oraz zdjęć w mediach społecznościowych, zatrzymali 29 latka z Chojnic. Śledczy po rozpoczęciu wyjaśniania szczegółowych okoliczności tego zdarzenia, przesłuchaniach świadków, zabezpieczeniu zapisów z licznych kamer monitoringu, które poddali wielogodzinnej i drobiazgowej analizie, ustalili dane wszystkich uczestników oraz dotarli do osób pokrzywdzonych.

Konsekwentne zbieranie, przez policjantów z Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców KWP w Gdańsku i policjantów Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KMP w Gdańsku, materiału dowodowego i przekazanie go do Prokuratury Rejonowej Gdańsk Oliwa w Gdańsku, pozwoliło kryminalnym przeprowadzić szereg zatrzymań i przeszukań miejsc zamieszkania tych osób.  Wśród podejrzanych są mężczyźni w wieku od 19 do 54 lat, zamieszkujący na terenie trzech województw, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego.

Zabezpieczone zostały również ujawnione przez policjantów w tych miejscach przedmioty, maczety, noże, siekiery, kastety, ochraniacze na zęby, kominiarki oraz elementy, które stadionowi chuligani zabierają kibicom przeciwnych drużyn jako trofeum. Mundurowi zabezpieczyli również elementy ubioru i obuwie po samym zajściu na stadionie. W niektórych działaniach dotyczących zatrzymywania osób udział brali policjanci z Samodzielnego Pododdziału Konterrorystycznego Policji w Gdańsku, ponieważ uzyskane przez policjantów informacje wskazywały, że osoba może być agresywna i może podejmować ucieczkę. Kilku mężczyzn natomiast skorzystało z możliwości dobrowolnego stawiennictwa w prokuraturze.

Większości uczestnikom tego zajścia postawione zostały zarzuty. Dotyczą one zniszczenia mienia, bójki, pobicia z użyciem niebezpiecznego narzędzia, czynnego udziału w zbiegowisku oraz złamania przepisu z art. 60 Ustawy  o Bezpieczeństwie Imprez Masowych. Wobec ośmiu ze stadionowych chuliganów i wandali, którzy dopuścili do burd podczas trwania imprezy masowej, zakłócenia jej przebiegu, oraz rażącego lekceważenia porządku prawnego, sąd zastosował 3 miesięczny areszt. Ponadto zastosowane zostały wobec tych osób dozory policyjne, poręczenia majątkowe oraz zakazy udziału w imprezach masowych.

W stosunku do pozostałych podejrzanych tożsame środki zapobiegawcze z wyłączeniem tymczasowego aresztu. Sprawa dla policjantów nie jest jeszcze zakończona i na pewno w najbliższym czasie nastąpią kolejne zatrzymania.

KWP Gdańsk