Zapomniana miotła brzozowa

2 marca w WDK w Swornegaciach odbyły się warsztaty rękodzielnicze "Brzozowe miotły". Zajęcia miały na celu przypomnienie jak niegdyś z ogólnodostępnych materiałów można było własnoręcznie wykonać przedmioty używane na co dzień w gospodarstwach.

Wbrew pozorom zrobienie porządnej miotły z brzozowych witek wcale nie jest takie proste. Źle związana miotła rozsypuje się w rękach, a witki przy zamiataniu wypadają.   |  fot. (nad.)

Takim przedmiotem była m.in. miotła brzozowa (chruściana). Na warsztaty został zaproszony  Bronisław Szczepański, który od podstaw pokazywał jak fachowo wykonać miotłę. Ważnym elementem w wykonaniu miotły jest mocne ściśnięcie witek brzozowych oraz owinięcie ich w kilku miejscach drutem.

Końcowym etapem jest nabicie trzonka w środek pęku gałązek, tak aby całość była stabilna. Wykonane miotły będą służyć do użytku oraz jako element dekoracyjny w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach oraz w domach uczestniczek warsztatów.

O kolejnych zajęciach z tematyki zapomniane zwyczaje i obrzędy na wsiach poinformujemy wkrótce na stronie www.gokchojnice.pl

(nad.)