Zaplanuj sobie noc w muzeum!

Już w najbliższą sobotę warto zarezerwować sobie cały wieczór na zwiedzanie i inne atrakcje oferowane przez Muzeum Historyczno – Etnograficzne w Chojnicach. Zapraszamy 16 maja na Noc w Muzeum.

W sobotę można będzie zwiedzać ekspozycje w historycznych basztach.   |  fot. (ro)

To kolejna możliwość udziału w niecodziennych spotkaniach z muzyką i sztuką, ciekawych pokazach w muzeum i jego otoczeniu  oraz grach muzealnych. W tym roku serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania i dzielenia się wiedzą o muzealnych kolekcjach i wyjątkowych zabytkach podczas spotkań z opiekunami ekspozycji i artystami, którzy zachęcą nas do rozmów o sztuce, pozwalając zaglądnąć w tajemnice artystycznego warsztatu.

Proponujemy  szczególne podróże historyczne „za jeden uśmiech” wciągające nas w nieodległe czasy młodości naszych rodziców, zarówno na nowej wystawie muzealnej, jak i na pokazie dawnych automobilów. Tegoroczną Noc w Muzeum w Chojnicach wzbogaci muzyczna podróż przez epoki i gatunki od muzyki klasycznej po współczesną muzykę filmową z udziałem solistów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Nie zabraknie atrakcji dla rodzin i dzieci podczas quizów historycznych i tematycznych gier planszowych.

Program sobota 16.05.

18.00 -  18.35

Muzyka przy Bramie I. Koncert Inauguracyjny Nocy w Muzeum w Chojnicach w wykonaniu muzyków - solistów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej:  Copernicus Brass - Kwartet Dęty Blaszany. W programie muzyka klasyczna, fanfarowa.  

19.15 -  19.50

Muzyka przy Bramie II. Koncert muzyki rozrywkowej i filmowej w wykonaniu muzyków - solistów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej:  Copernicus Brass - Kwartet Dęty Blaszany.

20.30 -  21.15

Muzyka przy Bramie III. Koncert pt. I to jest właśnie Puzon w wykonaniu muzyków - solistów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej: Toruński Kwartet Puzonowy. W programie muzyka klasyczna, jazzowa i  rozrywkowa.

 18.00 – 23.oo

Non multa, sed multum. Wartość przywrócona. Zbiory Muzeum H – E w Chojnicach po konserwacji – Na wystawie poświęconej dziejom regionu, prezentującej najcenniejsze zabytki muzeum poddane pracom konserwatorskim po 2000 r. opiekunowie zbiorów komentować będą nową prezentację multimedialną, pokazującą rolę muzeum w ratowaniu zniszczonych zbiorów – rozszerzającą treść wystawy o szczegóły warsztatowe konserwatorów zabytków, które pozwoliły przywrócić wartość ekspozycyjną zniszczonym muzealiom.

 18.00 – 23.oo

Podróż za jeden uśmiech. Migawki z nieodległej historii Chojnic – zapraszamy do zatrzymania się na nowej ekspozycji czasowej, dokumentującej z przymrużeniem oka rzeczywistość społeczną Chojnic w oparciu o fotografie, dokumenty życia społecznego, sztukę i ikony techniki epoki PRL–u. Dodatkową atrakcją wystawy będzie możliwość włączenia się do popularnej gry planszowej „Kolejka”, wpisującej się w klimat czasów ukazanych poprzez wystawę.

W kontekst czasowy wystawy wpisuje się Automobilklub Chojnicki, który wspólnie z muzeum zaprasza miłośników motoryzacji  na pokaz zabytkowych pojazdów w przestrzeni miasta wokół Bramy Człuchowskiej, zachęcając do poznawania ich ciekawej historii oraz szczegółów techniki.

 18.00– 23.00

Z cyklu Rozmowy o sztuce na wystawie  -  Galeria Kurza Stopa. Zapraszamy na wystawę: Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce. Podczas spotkania z twórcą ludowym Włodzimierzem Ostoja Lniskim o godz. 20.oo można zapytać o tradycje i tajniki warsztatu kaszubskiego malarstwa na szkle, grafiki ludowej i  rzeźby oraz  o to, co sądzi Ojciec o twórczości Artysty –Syna.

 21.30 – 22.30

Z cyklu Rozmowy o sztuce na wystawie - Brama Człuchowska. Spotkanie z pomorskim artystą grafikiem Kazimierzem Lemańczykiem, który będzie oprowadzał po indywidualnej wystawie swojej twórczości malarskiej pt. Konie i z pewnością odpowie na pytanie, czy trudno nauczyć się rysować z natury konia w galopie?

 22.00 – 23.00

Muzeum Utracone – prezentacja multimedialna ukazująca skarby kultury polskiej, które niegdyś znajdowały się w zbiorach polskich, a które bezpowrotnie zaginęły wskutek zawieruch dziejowych.

 18.40 – 22.00

Terenowy quiz historyczny   dla młodych pasjonatów dziejów Chojnic,  w którym będą mogli wykazać się spostrzegawczością i wiedzą o Chojnicach i uzyskać muzealny certyfikat: Znawca Chojnic w klasie Junior. Zachęcamy tez do udziału rodziny z najmłodszymi miłośnikami historii, lubiącymi nocne wyprawy po mieście w poszukiwaniu odpowiedzi na niecodzienne zagadki. Nagrodą za poprawne rozwiązanie quizu będzie dyplom  i wpis do Klubu Młodych Miłośników Muzeum w Chojnicach.

 22.oo – 23.oo

relacja_video.jpgKuratorskie oprowadzanie po wystawie Z przeszłości Chojnic. Od średniowiecza do czasów II Rzeczypospolitej . Zwiedzanie z autorem wystawy jest zawsze okazją do poznania mniej znanych  szczegółów, tajemnic  i ciekawostek o prezentowanych zabytkach.  Spotkanie  z autorem umożliwi także rozmowę na temat łowieckiej pasji dra Jana Pawła Łukowicza z Chojnic, będącej przedmiotem ostatnio wydanej  publikacji muzeum, z którego kolekcji łowieckiej pochodzi jeden z pucharów na wystawie.

(ro)

W tym roku w akcję włączył się WDK Silno z chatą podcieniową w Silnie, która mieści w sobie ekspozycje z Muzeum Chojnickiego - podlegając pod to muzeum właśnie.

E. B.


 

  1. 16 maja 2015  21:43   Automobilklub Chojnicki   Motomaniak

    Automobilklub Chojnicki nie widzi dalej, niż czubek własnego nosa, wystawiając stale te same pojazdy, a nie zapraszając innych właścicieli ciekawych pojazdów, nie należących do ACH. To stało się już NUDNE.

    0
    0
  2. 13 maja 2015  18:56   W rzeczy samej !   Start

    W rzeczy samej !

    0
    0
  3. 13 maja 2015  18:39   super sprawa   anonim

    super sprawa

    0
    0