"Zapal znicz polskim żołnierzom"

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii T.O.W. "Gryf Pomorski" - "CIS" z Męcikała działając w poczuciu obowiązku historycznego zwracają się z apelem do wszystkich osób, którym nie są obojętne fundamentalne wartości.

1 września pamiętajmy, o tych, którzy zginęli w obronie Ojczyzny.   |  fot. M.N.

O uczczenie pamięci polskich żołnierzy, którzy 1 września 1939 stawili opór niemieckim najeźdźcom. W ostatnim czasie jesteśmy świadkami okradania Polski - i nas jednocześnie - z prawd historycznych. Pojęcia takie jak: "agresorzy, ofiary napaści" zatracają swe pierwotne i prawdziwe znaczenie.

Jednym ze sposobów przeciwdziałania temu jest krzewienie wiedzy na temat przeszłości i umacnianie w nas poczucia narodowej dumy, aby świat wiedział i nikt nie zapomniał czyje były obozy koncentracyjne i łagry oraz kto i kogo napadł.

1 września - my żyjący teraz - oddajmy hołd tym, którzy stanęli wówczas do heroicznej obrony naszej ojczyzny. Niech każde miejsce pamięci, a nade wszystko  każdy grób polskiego żołnierza będzie tego dnia rozświetlony przyniesionymi przez nas zniczami... bo Oni oddawali swe życie, abyśmy my mogli teraz żyć...

Sławomir "Vat" Sawicki - Stowarzyszenie CIS

 Kalendarium wydarzeń - 01 września 1939 - Chojnice  

4:23 – Wjazd i atak na stację kolejową w Chojnicach niemieckiego pociągu pancernego Panzerzug 3.

4:45 – Ostrzał artylerii niemieckiej terenu miasta Chojnice i jego przedpola.

ok. 5:00 – Natarcie niemieckie na całej linii obrony odcinka Chojnickiego,

  walki Straży Granicznej, (Konarzyny, Babilon, Zamarte itd..)

–  na południu od Chojnic na pozycje 18 Pułku Ułanów Pomorskich, uderzają dwa pułki niemieckiej piechoty zmotoryzowanej.

 pierwsze walki żołnierzy z 18 Pułku na wysuniętych placówkach pod Moszczenicą.

5:10 – Meldunek radiowy dowódcy niemieckiego pociągu pancernego do sztabu korpusu w Połczynie o zajęciu stacji kolejowej w Chojnicach.

ok. 5:20 –  W rejonie Chojniczek poległ pierwszy żołnierz z ON „Czersk”- szer. Stefan Sumiński z Małego Gliśna.

ok. 6:40 – Polscy saperzy wysadzają wiaduk przy ul Lichnowskiej w celu uniemożliwienia wjazdu  pociągu pancernego na drugą stronę stacji.

ok. 6:50 - Wyjazd samochodu pancernego poruszającego się po torach ("drezyna kolejowa") w kierunku Rytla.

7:00 – Kontratak plutonu piechoty nas dworzec kolejowy  wyparcie niemieckiego pociągu pancernego ze stacji Chojnice.

ok. 8:00 – Celowe staranowanie przez polski parowóz niemieckiej drezyny na stacji kolejowej w Rytlu - wzięcie do niewoli załogi (jeden Niemiec zabity)

8:00 – Skuteczny ostrzał artyleryjski pozycji nienieckich pod Angowicami - zapora ogniowa dla wycofującego się 2 szwadronu 18 Pułku.

ok. 8:40 – Na ul. Człuchowskiej polskie działko ppanc. z sześciu, niszczy dwa samochody pancerne wroga.

ok. 9:00 – Zestrzelenie w okolicy wsi Lichnowy przez polską obsługę CKM niemieckiego samolotu zwiadowczego.

10:00 – 2. szwadron 18 Pułk wycofuje się z rejonu Angowic. Atak Niemców na Lichnowy, miejscowość w kilku miejscach pali się.

ok. 10:00 – Celny i skuteczny ostrzał niemieckiego pociągu pancernego przez działo kal.75mm z 1 dywizjonu 9 Pułki Artylerii Lekkiej.

ok. 10:20 – Wysadzenie wiaduktu nad szosą do Angowic  pod niemieckim pociągiem pancernym i unieszkodliwienie go przez polskich saperów.

10:45 –  Ułani w celu uniknięcia okrążenia wycofują się z wsi  Lichnowy.

11:00 – 12:00 – Załoga uszkodzonego pociągu pancernego broni się - nadciąga pierwsza niemiecka szpica i udaje się w kierunku Chojnat.

ok. 12:00 – Na odcinku ul. Bytowska-Charzykowy polski kontratak na bagnety - odrzucenie Niemców z zajętych przez nich uprzednio polskich okopów.

12:00 – 14:25 – Bitwa w rejonie Pawłowo – Racławki. Rozbicie niemieckiej kolumny szykującej się do natarcia.

14:00 – Podjęta zostaje decyzja, aby w celu uniknięcia okrążenia w Chojnicach sił polskich, jednostki te wycofały się za linie rzeki Brdy.

14:25 - Wycofanie się ze wsi Racławki.

15:00 – 17:00  –  Walki o Nową Cerkiew. Do walki wprowadzono III batalion 76 Pułku Piechoty Zmotoryzowanej a zluzowano II batalion.

ok. 17:30 – Rozkazy o przeprowadzeniu kontruderzenia. Rusza grupa manewrowa w kierunku wsi Pawłowo w celu obejścia Niemców.

ok. 18:30 – W trakcie obchodzenia wroga około 2 km przed planowanym miejscem ataku dochodzi do kontaktu z nieprzyjacielem.  Podjęta zostaje decyzja przeprowadzenia szarży, której skutkem było czasowe wstrzymanie natarcia niemieckiego na tym odcinku. Po szarży Ułani wycofują się do miejscowości Kwieki.

ok. 19:00 – Kontruderzenie polskich czołgów TK na miejscowość Nowa Cerkiew - krótka styczność z wrogiem i wycofanie się do Czerska.

21:00 – Niemcy wprowadzają do walki siły odwodowe. Krótko przed północą  oddziały polskie wycofują się za Brdę.

Tego dnia oddziały niemieckie nie osiągnęły planowanych i założonych strategicznie celów a na niektórych odcinkach wręcz nie ruszyły się z miejsca. Polski żołnierz bije się dalej… !

Opracował Andrzej Lorbiecki

  1. 1 września 2015  07:53   Popieram Waszą akcję !   Chojniczanka

    Popieram Waszą akcję !

    5
    0
  2. 31 sierpnia 2015  16:26   A mogło być inaczej... (2)   wojak szwejk

    "1 września - my żyjący teraz - oddajmy hołd tym, którzy stanęli wówczas do heroicznej obrony naszej ojczyzny. Niech każde miejsce pamięci, a nade wszystko każdy grób polskiego żołnierza będzie tego dnia rozświetlony przyniesionymi przez nas zniczami... bo Oni oddawali swe życie, abyśmy my mogli teraz żyć"...w BIEDZIE

    2
    2
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 1 września 2015  01:02   Ta bieda o której mówisz to ...   Start

      Ta bieda o której mówisz to już niestety przyjacielu drogi jest NASZĄ ZASŁUGĄ ! I Twoją również-więc daruj sobie utyskiwania i ZRÓB COŚ aby to zmienić !

      1
      0
    • 31 sierpnia 2015  17:05   ..."w biedzie albo i nie ...   Ballantines

      ..."w biedzie albo i nie w biedzie" ale za to "wojaku szwejku" w WOLNYM KRAJU !!! Bardzo dobra inicjatywa Koledzy z tym zapalaniem zniczy na grobach polskich żołnierzy.

      1
      0