Zamiast kwiatów dla burmistrza, wręczali datek na WTZ

W środę 8.11 w 25 rocznicę pierwszego wyboru Arseniusza Finstera na funkcję Burmistrza Chojnic w ChCK odbyła się z tej okazji jubileuszowa gala. Uświetnił ją koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej z Sopotu. Był to prezent od Marszałka Mieczysława Struka.

25 lat pracy na stanowisku burmistrza to sukces. Życzenia z tej okazji składano Arseniuszowi Finsterowi w ChCK, gdzie miała miejsce uroczysta gala.   |  fot. (je)

Gala rozpoczęła się z opóźnieniem, gdyż do burmistrza Arseniusza Finstera z małżonką uformowała się długa kolejka gości z prezentami dla niego. Był i wielki jego portret od MKS Chojniczanka; był obraz z gmachem Starostwa Powiatowego od starosty; był i zestaw zdjęć z Festiwalu InterTony od prezesa Fundacji, które organizuje to wydarzenie.

Galę poprowadzili wiceprzewodnicząca RM Renata Dąbrowska oraz wiceburmistrz Adam Kopczyński. Ale nim weszli na scenę widownia mogła usłyszeć fragmenty archiwalnego wywiadu radiowego z 1999 roku z burmistrzem Arseniuszem Finsterem i obejrzeć slajdy z tamtego okresu. Jako pierwszego na scenę poproszono wicemarszałka Leszka Bonnę, który wraz z pierwszym po reformie samorządowej z 1998 marszałkiem województwa pomorskiego Janem Kozłowskim wręczyli Arseniuszowi Finsterowi okolicznościową statuetkę za osiągnięcia w minionych 25 latach.

Po nim zabrał głos były burmistrz Emsdetten Georg Moenikes, który także po polsku miał fragmenty swego wystąpienia. Natomiast przewodniczący RM Antoni Szlanga nie miał wystąpienia na żywo, a z „taśmy”, gdyż odtworzono fragment wywiadu z nim, który przeprowadził jego syn Grzegorz. Bardzo wzruszające były dwie kolejne wypowiedzi ze sceny. Najpierw serdecznie podziękował burmistrzowi za wszelką pomoc dla Warsztatów Terapii Zajęciowej jeden z podopiecznych.

Następnie o długoletniej współpracy z Arseniuszem Finsterem, która rozpoczęła się jeszcze w okresie pracy w ZSZ nr 1 przy ul. Kościerskiej, opowiedziała Joanna Warczak. W imieniu chojnickich przedsiębiorców życzenia dla burmistrza złożył Kazimierz Ginter. Po pokazie slajdów z najważniejszymi inwestycjami w naszym mieście od 1999 roku po 2023 rok, głos zabrała szefowa chojnickich emerytów Urszula Szuba.

Ostatnim mówcą był Arseniusz Finster, który podziękował za życzenia i zadeklarował start w przyszłorocznych wyborach na stanowisko burmistrza Chojnic. Zrobił to w asyście całego klubu swoich radnych, którzy na zakończenie tej części gali … zaśpiewali hasło „Chojnice, cała naprzód!”. W II części wystąpiła Polska Filharmonia Kameralna z Sopotu.

Więcej w relacji video, która obejmuje całość przebiegu I części jubileuszowej gali.

(je)