Zamiast 14 lutego będzie ulica Sępoleńska

Taką decyzję, choć niejednogłośnie, podjęli dziś radni Chojnic. Na nic zdała się więc próba „obrony” tej ulicy przed koniecznością zmiany nazwy z powodu ustawy dekomunizacyjnej.

Jacek Klajna wyjaśnił gryzący go problem historyczny, że w Chojnicach świętuje się wyzwolenie miasta 14 lutego.   |  fot. (olo)

Radny Jacek Klajna wspólnie z Waldemarem Gregusem z chojnickiego ratusza pojechali specjalnie do Bydgoszczy, by w archiwach znaleźć uzasadnienie z 1955 roku nadania nazwy ulicy na 14 lutego. Wcześniej ulica ta miała kilka nazw, a przed 14 lutego obowiązywała ulica Bydgoska.

- Nazwa 14 lutego została nadana w styczniu 1955 roku. Przekształciła się z ulicy Bydgoskiej. Był to nagły wniosek i podjęty został wówczas z okazji zbliżającej się dziesiątej rocznicy wkroczenia oddziałów wojsk radzieckich i wyzwolenia Chojnic . Już wiemy, że IPN nam tego nie przepuści – mówi Jacek Klajna.  Dlaczego?

W uzasadnieniu uchwały z 1955 roku dokładnie określono, że nazwa 14 lutego jest jednogłośnie nadana dla upamiętnienia 10-rocznicy wyzwolenia Chojnic przez braterską Armię Radziecką i zostaje przemianowana, bo tym szlakiem wojska radzieckie 14 lutego wkroczyły do Chojnic. – Gdyby uzasadnienie było inne, że to z okazji zakończenia niemieckiej okupacji lub dla upamiętnienia zakończenia wojny, to być może udałoby się nazwę ulicę uratować – dodaje Klajna.

Jednocześnie Klajna wyjaśnił gryzący go problem historyczny, że w Chojnicach świętuje się wyzwolenie miasta 14 lutego. – Wyzwolenie Chojnic nie nastąpiło 14 lutego, ale znamy motywację, bo to jest dzień wkroczenia pierwszych oddziałów Armii Czerwonej do Chojnic. Do tej pory byłem orędownikiem ochrony nazwy tej ulicy, ale teraz, po tym uzasadnieniu, wnoszę i proszę o zmianę nazwy zgodnie z projektem uchwały na ulicę Sępoleńską – dodaje Klajna.

Mariusz Brunka zaapelował po raz kolejny, by się jeszcze wstrzymać ze zmianą tej nazwy, gdyż środowisko kombatanckie chce zwrócić się do rady z propozycją, by do nazwy 14 lutego dodać rok 1942, bo to data powołania Armii Krajowej. – I wówczas nikt nam tego nie zakwestionuje i przetrwa powszechnie znana i stosowana nazwa 14 lutego, a przecież nikt w nazwie roku dodawać nie będzie – apelował Brunka.

Jego wniosek upadł, a radni, niejedno głośnie, zmienili nazwę ulicy na Sępoleńską. 11 radnych było za, troje przeciw, a czworo wstrzymało się od głosu.  - Jako sąsiedzi bardzo się cieszymy, że ulica wlotowa do Chojnic będzie teraz miała nazwę Sępoleńska. Mamy też w Sępólnie ulicę Chojnicką. Jako mieszkańcy Sępólna często odwiedzamy Chojnice i będzie nam się jeszcze milej wjeżdżało ulicą Sępoleńską – mówi burmistrz Sępólna Waldemar Stupałkowski.

Tekst i fot. (olo)

  1. 29 czerwca 2017  09:29   14 Lutego   Chojniczanin

    To przecież Dzień św Walentego pozostawić tak jak jest i bez problemu no chyba że św Walenty tez komuchem był

    2
    0
  2. 27 czerwca 2017  15:52   A al. Brzozowa zostaje ?! ...   anonim

    A al. Brzozowa zostaje ?! Jakoś dziwnie mi się kojarzy , nic z tym pis nie zamierza zrobić ? Może Ofiar Smoleńska ?

    10
    2
  3. 27 czerwca 2017  04:05   Panie Klajna to właśnie ...   Bogdan

    Panie Klajna to właśnie Rosjanie 14 lutego jako pierwsi weszli do Chojnic nie po to aby tu świętować, lecz po to aby wygnać hitlerowców , dalej walczyli by wyzwalać z pod okupacji kolejne miasta aby zdobyć Berlin i dać światu pokój . Uszanujmy poległych żołnierzy Rosyjskich , oni nie przyszli do polski dla przyjemności , rodziny opłakują ich śmierć do dzisiaj. A my jak zwykle mamy problem ... co by było lepsze . Nie zmieniajmy historii ona sama się obroni. 14 LUTEGO a morze 1 WRZEŚNIA to tylko nasz kaprys . PiSiory zmieniają bezprawne wszystko , łamią konstytucję na którą przysięgali to wy jako radni możecie zmienić również nazwę ulicy 14 Lutego na Kaczyńskiego . Tylko zapłaćcie jako radni za wymianę dokumentów ,tablic z nazwą ulicy ,wymianę prawa jazdy.dowodu osobistego,dowodu rejestracyjnego samochodu, dokumentów kredytowych itd..... Panie KLAJNA jak pan załatwi wszystkie sprawy z moimi dokumentami łącznie z wymianą moich uprawnień żeglarskich ,motorowodnych ,prawo jazdy, pozwolenia na broń ,zezwolenie na łowienie ryb ...itd to CHŁOPY RÓBTA CO CHCETA tylko zapłaćcie za wymianę moich dokumentów . Przepraszam za tak długi wpis starczyło by napisać DAJCIE SOBIE SPOKÓJ . Panie burmistrzu Finster może pan zapanuje za tą bandą oszołomów. Zawsze Pana uważałem za prze mądrego człowieka. W polskim prawie istnieje coś takiego jak reasumpcja głosowania jak Pan to przeprowadzi to jest Pan dla mnie i moich znajomych ..PRZE BURMISTRZ\'\' a wybory tuż tuż.

    18
    8
  4. 27 czerwca 2017  02:57   Dajcie spokój Chojnickim ...   Chojniczanin

    Dajcie spokój Chojnickim ulicom , jest tyle ważnych spraw do załatwienia a oszołomy z rady miejskiej szukają kolejnych problemów. Klajna nie szukaj dziury w całym weż się chłopie do roboty na rzecz mieszkańców swego okręgu , bo jak na razie nic dla nas nie robisz , poklasku nie szukaj w zmianie nazw ulic i tak nie będziesz lepszy od PiSiorów

    17
    4
  5. 26 czerwca 2017  23:05   A może zamiast 14 Lutego ...   anonim

    A może zamiast 14 Lutego nadajmy jej imię 1 Września ?! Przecież to z tej strony Niemcy wjeżdżali do Chojnic - oddajmy im cześć i chwałę za rozpoczęcie wojny! CHORY TEN KRAJ I GANGRENA GO TOCZY !

    12
    4
  6. 26 czerwca 2017  23:01   Gdyby nie Rosjanie to byśmy ... (3)   anonim

    Gdyby nie Rosjanie to byśmy mieli gówno a nie wolność. Bylibyśmy pachołkami u Niemców albo przepuściliby nas kominem do wolności (i tak podcieramy ich niemieckie ***** za garść euro !). Taka jest wdzięczność Polaczków.

    13
    6
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 1 marca 2019  14:04   Historia nauczycielką...   Podlasiak

      Gdyby Rosjanie nie zostali "przyjaciółmi" Niemców po 23 sierpnia 1939 to Hitler nie byłby tak szybki do ataku. Ukartowany nazistowsko-komunistyczny rozbiór Polski był jednocześnie złamaniem umowy pokojowej z Polską przez Sowietów...

      0
      0
    • 28 czerwca 2017  08:03   do c   anonim

      Wojna wymaga ofiar kolego, tylko,że ci pochowani na "łączce" zginęli po 1945 roku czyli już po wojnie i nie byli żołnierzami,którzy walczyli o wolność spod okupacji. sami tak sobie wybrali.

      2
      3
    • 27 czerwca 2017  19:15   Z drugiej strony weszli by ...   C

      Z drugiej strony weszli by Alianci ;) Przepraszam o jakiej wolności piszesz? Powiedz to pochowanym na Łączce i wywożonym w głąb Rosji żołnierzom i rodzinom AK.

      3
      6
  7. 26 czerwca 2017  19:51   Po nowych wyborach ...   anonim

    Po nowych wyborach parlamentarnych wrócimy do nazwy 14 Lutego za to bedą likwidowane nazwy ulic wymyślone przez pis.

    19
    6