Zamanifestowali dumę ze swojej tożsamości, tradycji i kultury.

W sobotę 8 lipca Kartuzy na jeden dzień stały się stolicą Kaszub. Tego dnia do tego miasta zawitało kilka tysięcy osób utożsamiających się z Kaszubami, w tym liczna delegacja z Chojnic.

Chojnicka delegacja przed wyjazdem do Kartuz.   |  fot. J. Kosiedowska

Kaszubi, w tym z zagranicy, dotarli do Kartuz na kilka sposobów, samochodami, autokarami oraz specjalnym pociągiem Transcassubia a i nie zbrakło również tych, którzy dojechali na miejsce rowerami lub motocyklami. Tegoroczny XXIV Światowy Zjazd Kaszubów nawiązał do stulecia nadania praw miejskich Kartuzom, nawiązała do tego także okolicznościowa wystawa. Wydarzeniu towarzyszyło wiele imprez, wśród których nie zabrakło turnieju gry w Baśkę, czy Buczkę.

Z wydarzeń kulturalnych warto odnotować występ Weroniki Korthals, kabaretu Kùńda, zespołu Fucus oraz gwiazdy wieczoru duetu Martin Lange. Głodni i spragnieni mieli do wyboru kilka miejsc, w których mogli się posilić. Tradycyjnie zjazdowi towarzyszył Jarmark Kaszubski z dziełami ludowych twórców. Dla miłośników literatury była też okazja do spotkania z autorami w miejskiej bibliotece. Pobito rekord w jednoczesnej grze na diabelskich skrzypcach, tradycyjnym kaszubskim instrumencie ludowym. Rok temu w Brusach zagrało 39 muzyków, a w tym roku w Kartuzach - aż 78.

Wśród gości zjazdu m.in. obecni byli: wojewoda pomorski Dariusz Drelich i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała,. Do zebranych przemawiał też prezes Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego Jan Wyrowiński

Przypomnijmy. Zjazdy Kaszubów organizowane są na pamiątkę zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa. Po wielu dekadach starań środowisku Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego udało się doprowadzić do utworzenia w 1999 r. samorządu województwa pomorskiego, w którego skład weszły obszary zamieszkiwane tradycyjnie przez Kaszubów. Było to spełnienie marzeń i postulatów kilku generacji społeczników budujących ruch kaszubski.

Dla uczczenia tego ważnego i historycznego dla naszej społeczności wydarzenia zorganizowano w Chojnicach w 1999 r. I Zjazd Kaszubów. Wybór tego miasta na gospodarza podyktowany był tym, że środowisko chojnickiego Zrzeszenia szczególnie wytrwale zabiegało o to, aby ziemię chojnicką odłączyć od województwa z siedzibą w Bydgoszczy i w imię zjednoczenia ziem kaszubskich przyłączyć do województwa pomorskiego ze stolicą w Gdańsku. Duży odzew wywołany w regionie I Zjazdem Kaszubów sprawił, że w następnych latach inne miasta zabiegały o możliwość przejęcia roli gospodarza tej imprezy.

(red) fot. FB. Miasto i Gmina Brusy