Zajęcia zielarskie z ekspertami w gminnych świetlicach

Trwa kolejny etap projektu „Gdy gorączka pali czoła, mądry Kaszub zbiera zioła!” realizowanego w gminie Chojnice przez Stowarzyszenie Akolada i GOK w Chojnicach.

Uczestnicy zadania, seniorzy z podchojnickich wsi, mają okazję dowiedzieć się wielu użytecznych rzeczy i ciekawostek na temat wykorzystania ziół - od kuchni poczynając na leczeniu kończąc.   |  fot. nad.

Uczestnicy zadania, seniorzy z podchojnickich wsi, mają okazję dowiedzieć się wielu użytecznych rzeczy i ciekawostek na temat wykorzystania ziół - od kuchni poczynając na leczeniu kończąc. Obecnie zajęcia odbywają się w 10 gminnych wsiach. Do świetlic przyjeżdżają „specjaliści  od ziół”. Jednym z prowadzących jest Michał Konkel -biolog, przyrodnik, zielarz-fitoterapeuta, członek Polskiego Towarzystwa Zielarzy Fitoterapeutów.

W ramach projektu Pan Michał Konkel przeprowadza zajęcia „Zioła dla urody” – tradycje z Kaszub”. Na warsztatach omawiane są zasady pozyskiwania ziół – uczestnicy projektu dowiadują się, gdzie, kiedy, co i jak zbierać. Zapoznają się z preparatyką leków ziołowych, uczą  zasad przygotowywania syropów, nalewek, intraktów, maści, wyciągów olejowych itp. Dowiadują  się też, w jakich przypadkach zioła nie działają oraz, co zrobić, by tych sytuacji unikać. Podczas zajęć praktycznych uczestnicy zadania wykonują samodzielnie m.in. środek przeciw komarom, proszek musujący, prostą maść oraz sole czyszczące zatoki.

Kolejną ekspertką jest Justyna Rymon -Lipińska  -biolog, specjalizująca się w botanice. Od początku pracy zawodowej pracuje w służbie ochrony przyrody. Interesuje się też etnobotaniką i wykorzystaniem roślin w zwyczajach i wierzeniach.  Pani Justyna przeprowadza zajęcia „Właściwości lecznicze ziół w tradycjach Kaszubów” Podczas zajęć prezentuje zestaw kilkudziesięciu roślin i na żywych okazach opowiada o ich praktycznym zastosowaniu w życiu codziennym, nazwach zwyczajowych, wierzeniach, miejscu w literaturze i symbolice obrzędów ludowych. Na zajęciach uczestnicy wykonują też mieszanki herbatek ziołowych. Wszystkie zioła, które znajdą się w herbatkach są omówione, ze wskazaniem na ich właściwości lecznicze.

Uczestnicy zadania, seniorzy z podchojnickich wsi, mają okazję dowiedzieć się wielu użytecznych rzeczy i ciekawostek na temat wykorzystania ziół - od kuchni poczynając na leczeniu kończąc. Przed nimi kolejne ciekawe spotkania, dzięki którym poszerzy się ich wiedza na temat różnorodnego zastosowania ziół.

Lucyna Bucław