Zainwestuj w przyszłość! Odkryj potencjał emisji obligacji komercyjnych

Lokaty bankowe, mimo że powszechnie uważane za bezpieczne i pozbawione ryzyka, nie zapewniają już aż tak wysokich zysków. Obecnie warto zatem szukać alternatyw, które pozwolą nie tylko ochronić kapitał przed skutkami inflacji, ale również go pomnożyć.

Decydując się na zakup papierów dłużnych poprzez dom maklerski, można uprościć proces i łatwo stać się obligatariuszem.   |  fot. mat.partnera

Emisja obligacji komercyjnych daje szansę na zarobek przy relatywnie niewielkim ryzyku, choć nieco wyższym niż w przypadku rachunków oszczędnościowych czy państwowych papierów wartościowych. Co warto wiedzieć o tej formie inwestycji?

Obligacje korporacyjne – co to jest?

Firma, która chce pozyskać fundusze na dalszą działalność, ma kilka opcji do wyboru. Może wziąć kredyt, starać się o dofinansowanie lub wyemitować obligacje. Są to papiery dłużne, na mocy których nabywca udziela przedsiębiorstwu pożyczki na określony czas. W zamian emitent zobowiązuje się do wypłaty odsetek – regularnie lub wraz z kapitałem po zakończonej inwestycji.

Obligacje korporacyjne są różnie oprocentowane. Może być to np. 8 czy nawet 10%. Dla porównania, w papierach wydawanych przez Skarb Państwa jest to najczęściej 3-7%. Jak więc widać, potencjalny zysk w przypadku aktywów wydawanych przez firmy jest wyższy.

Ewentualny zarobek zależy także od tego, czy odsetki są stałe czy zmienne. Opcja pierwsza zakłada niezmienną kwotę zysku aż do daty wykupu W przypadku drugiej zależy ona od poziomu stóp procentowych i stopy referencyjnej NBP. Gdy rosną, wzrasta także zysk inwestora i odwrotnie.

Jak kupić papiery dłużne? Emisja obligacji firmowych

Zakup obligacji możliwy jest na kilka sposobów:

* na rynku wtórnym poprzez Giełdę Papierów Wartościowych Catalyst lub bezpośrednio od innego inwestora,

* poprzez pośredników, takich jak biura i domy maklerskie, którzy prowadzą zapisy na emisję obligacji komercyjnych.

Na czym polega emisja obligacji korporacyjnych? Firma, która chce wyemitować papiery dłużne, musi najpierw podjąć decyzję w formie uchwały. Określa ona m.in., czy obligacje będą prywatne, czy publiczne. Drugi rodzaj cechuje się niższym oprocentowaniem, jest także ogłaszany do powszechnej wiadomości, np. na Giełdzie Papierów Wartościowych Catalyst. Typ pierwszy jest wybierany częściej – pozwala skierować ofertę do maksymalnie 149 potencjalnych inwestorów. 

Konieczne jest również ustalenie takich kwestii, jak forma obligacji, długość okresów odsetkowych, data wykupu oraz czy planowane jest zabezpieczenie. Wszystkie te informacje musi zawierać dokument znany jako Warunki Emisji Obligacji. Znajdują się w nim również prawa obligatariusza oraz obowiązki emitenta.

Czy warto inwestować w obligacje korporacyjne?

Każdy zainteresowany powinien sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto zdecydować się na taką inwestycję. Emisje obligacji korporacyjnych mają jednak wiele zalet, które czynią je wartym rozważenia sposobem na ulokowanie kapitału.

Papiery dłużne wydawane przez firmy są kompromisem pomiędzy potencjalnym zarobkiem a podejmowanym ryzykiem. Rentowność i bezpieczeństwo inwestycji zależą głównie od wypłacalności emitenta, dlatego warto dokładnie go sprawdzić przed wpłaceniem pieniędzy.

Oprocentowanie jest wyższe niż na lokatach i kontach oszczędnościowych, a także w obligacjach skarbowych. Dzięki temu można ochronić kapitał przed skutkami inflacji oraz zapewnić sobie zysk.

Niezależnie od prognoz czy przewidywań, warto mieć na uwadze możliwość utraty części lub całości środków w przypadku inwestycji w obligacje firmy, która okaże się niewypłacalna. 

Emisje obligacji komercyjnych stają się coraz popularniejsze

Dla firm emisje papierów dłużnych stanowią alternatywny sposób pozyskiwania środków na działalność. Z jednej strony przedsiębiorstwo zdobywa kapitał, który przeznaczy na rozwój, z drugiej zaś inwestor może liczyć na relatywnie bezpieczne ulokowanie swoich pieniędzy i zysk w postaci odsetek. 

Korporacje mogą decydować się na tę metodę finansowania coraz częściej, ponieważ dzięki niej uzyskają środki na swoje cele nawet wtedy, gdy nie mogą otrzymać kredytu ze względu na branżę czy wymogi banków w kwestii zabezpieczeń. Dla potencjalnych obligatariuszy oznacza to zatem szerszą ofertę produktów do wyboru oraz atrakcyjniejsze warunki. 

Podsumowanie

Tradycyjne formy oszczędzania, takie jak odkładanie gotówki, nie wydają się dziś tak opłacalne jak kiedyś. Pieniądze w takiej formie szybko tracą na wartości przez wysoką inflację. Aby zapobiec jej skutkom, warto rozważyć nisko ryzykowną transakcję. Emisja obligacji komercyjnych za sprawą odsetek, które są wyższe niż na lokatach czy kontach oszczędnościowych, jest wartym uwagi sposobem na inwestycję w przyszłość. Decydując się na zakup papierów dłużnych poprzez dom maklerski, można uprościć proces i łatwo stać się obligatariuszem.

Artykuł sponsorowany.