Zadbają o bezpieczeństwo podczas świąt

Żeby święta były bezpieczne apelujemy m.in. rozsądną jazdę oraz przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Podczas świątecznego weekendu na ulicach Pomorza będzie więcej patroli policjantów prewencji.

Umiar w lany poniedziałek jest wskazany. Jego brak może zakończyć się mandatem.   |  fot. arch.red.

Także służby kryminalnej, jak również wzmożone kontrole trzeźwości, prędkości i stanu technicznego pojazdów. Święta Wielkanocne to czas radości i rodzinnych spotkań, ale pamiętaj o ostrożności i uważności. Złodzieje nie świętują, dlatego należy szczególnie unikać miejsc zatłoczonych, jednocześnie zwracając uwagę, czy nie znaleźliśmy się w tzw. „sztucznym tłoku”, w którym nietrudno o utratę portfela.

Wzmożoną uwagę i podobne zasady ostrożności zachować należy również w środkach komunikacji publicznej. Bezwzględnie pamiętaj o domykaniu szyb w autach i niepozostawianiu wewnątrz rzeczy, które mogą skusić potencjalnego złodzieja. Ponadto przestępcy będą chcieli wykorzystać wyjazdy na świąteczny wypoczynek i pozostawione bez opieki domy. Zadbaj o ich odpowiednie zabezpieczenie.

Bezpieczeństwo na drogach zależy nie tylko od działań policjantów, ale od zachowania wszystkich uczestników ruchu. Przed wyjazdem w dłuższą podróż, każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta oraz stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Tradycja śmigusa-dyngusa nie cieszy się już tak dużą popularnością, niejednokrotnie jednak zachowania młodych ludzi wykraczają poza nawias tradycji, przybierając formę chuligańskich wybryków.

Niewłaściwe zachowanie, jak np. oblewanie przechodniów czy rzucanie z wysokości pojemników z wodą, może skutkować uszkodzeniem ciała lub zniszczeniem mienia, za co grozi odpowiedzialność prawna, a także finansowa. Brak zachowania rozsądku w obchodzeniu lanego poniedziałku może narazić oblewaną osobę na szkody materialne, takie jak np. uszkodzenie telefonu czy tabletu.  Osoba pokrzywdzona może dochodzić swoich roszczeń na drodze postępowania cywilnego. Apelujemy o zachowanie rozsądku, umiaru i stosowanie zasad bezpieczeństwa.

KPP. Fot. red.