Zaborski Park Krajobrazowy

W naszym regionie jest wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Często szukając interesujących krajobrazów wyjeżdżamy na wakacje nad morze czy w góry. Po co szukać tak daleko?

Powiat chojnicki jest atrakcyjny turystycznie.

Wystarczy rozejrzeć się dookoła. Niezwykła rzeźba terenu, na którym żyjemy, roztacza przed nami piękne widoki i bogactwo przyrody oraz wiele ciekawych miejsc, zabytków i szlaków do przebycia. Mieszkamy w samym sercu Borów Tucholskich i nie potrafimy tego wykorzystać. Tak więc stare przysłowie „Cudze chwalicie swego nie znacie” sprawdza się i tu!
Zaborski Park Krajobrazowy położony jest na północno – zachodnim krańcu Borów Tucholskich. Jego powierzchnia wynosi 34 026 ha. Powstał w lutym 1990 roku.
Siedziba mieści się w Charzykowach przy ulicy Turystycznej 10, tam też można zasięgnąć wszelkich informacji lub zajrzeć na stronę www.zaborypark.eco.pl
Na terenie parku znajdują się ponad 30 akwenów, największy z nich to Jezioro Charzykowskie. Osobliwe są zwłaszcza bezodpływowe jeziora lobeliowe o krystalicznie czystej wodzie. Dobrze rozwinięta jest sieć rzek z perłą polskich wód nizinnych o charakterze górskim Brdą i jej dopływem Zbrzycą. Występuje tu wiele obiektów architektury sakralnej, miejsc pochówków, zabytków budownictwa i techniki, parków zespołów pałacowo – parkowych, stanowisk archeologicznych i grodzisk. W granicach parku mieszczą się Nadleśnictwa Przymuszewo i Rytel.
Zaborski Park Krajobrazowy charakteryzuje się różnorodnością i bogactwem walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Zróżnicowanie i piękno krajobrazów, czystość wód i powietrza, urok lasu stanowią wielką atrakcję turystyczną parku.