Z kraju. Rząd wzmacnia pozycję TVP

Operatorzy płatnej telewizji mają obowiązkowo udostępniać, na pierwszych miejscach listy, jedynie pięć kanałów telewizji rządowej - wynika z projektu ustawy, który przyjął rząd.

Pięć stacji nadawanych przez TVP znajdzie się też na pierwszych pięciu przyciskach na pilotach, aby je zmienić trzeba będzie przeprogramować odbiornik TV lub dekoder.   |  fot. pixabay

Profesor Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który był gościem w TVN24, mówił, iż że może to doprowadzić do sytuacji, w której osoby nie potrafiące przeprogramować telewizorów, "będą podlegały automatowi", widząc na początku tylko kanały rządowe. Zaznaczył też, że kanałów TVP3 jest kilkanaście. - One często nadają pasmo wspólne. I teraz może się zdarzyć, że 16 razy będzie to samo, i to będzie na preferowanych miejscach. To bardzo niedobre rozwiązanie - podkreślił. 

Dodał, że ratunkiem może być jest elektroniczny przewodnik po programach (EPG). - W zasadzie średnio kompetentny odbiorca da sobie radę, żeby przeprogramować kanały, żeby ustawić swoją kolejność - powiedział. Zauważył jednak, że znajdą się odbiorcy, którzy nie będzie wiedzieli, jak przestawić kolejność programów. Zmiany dotyczą przede wszystkim zasady must carry, must offer. Mówi ona o tym, jakie stacje muszą być oferowane przez operatorów płatnej telewizji.

Obecnie ustawa o radiofonii i telewizji przewiduje, że objęte tą zasadą jest siedem stacji dostępnych w telewizji naziemnej, gdy sygnał był nadawany analogowo. W art. 43 wymienione są kanały TVP1, TVP2, TVP 3 (oddziały regionalne), Polsat, TVN, TV4 i TV Puls. Operatorzy płatnej telewizji mają obowiązkowo udostępniać, na pierwszych miejscach listy, jedynie pięć kanałów telewizji rządowej. Dodatkowo obowiązek udostępniania właściwej abonentom wersji regionalnej TVP3 musiałyby wypełnić platformy satelitarne.

Jednocześnie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będzie mogła w drodze rozporządzenia dopisać do listy do 30 dodatkowych kanałów. - Przy czym KRRiT byłaby obowiązana objąć tą listą co najmniej te telewizyjne programy publiczne, które są rozpowszechniane w sposób cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną w multipleksie. KRRiT mogłaby objąć listą także inne programy, uwzględniając względy interesu publicznego - napisano w uzasadnieniu do projektowanych zmian.

Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, z obowiązkowej listy wypadną wszystkie komercyjne kanały. Zostaną TVP1, TVP2, TVP3 oraz dodatkowo pojawią się TVP Info i TVP Kultura..

PAP. (red.)