Z Chojnic do Bornego Sulinowa na „Dzień czołgisty”

Tradycyjnie - jak co roku - do Bornego Sulinowa wybiera się "militarne" towarzystwo z Chojnic i regionu, które z roku na rok stanowi coraz liczniejszą grupę. Jest to także okazja do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych znajomości.

Zapraszam chojniczan w imieniu organizatorów i swoim - do zobaczenia na "Dniach Czołgisty" w Bornem Sulinowie - mówi Dariusz Wałdoch.   |  fot. ilustrac./D. Wałdoch

Po raz pierwszy w Bornem Sulinowie Dzień Czołgisty zorganizowano w 2021 roku. Już wówczas zanosiło się na to, że impreza ta ma szansę na stałe wejść do kalendarza imprez kulturalnych tego leśnego miasteczka. I tak też się stało - w tym roku już po raz trzeci "militarni" z całej Polski zjadą Do Bornego Sulinowa, aby wspólnie obchodzić i bawić się na tym Święcie.

Współczesne wojska pancerne i zmechanizowane przyjęły dzień 17 czerwca, jako oficjalne Święto, przez pancerniaków obchodzone rokrocznie jako Dzień Czołgisty. W obchodach tych uczestniczy także, kultywując pamięć jednostek pancernych Muzeum Militarnej Historii w Bornem Sulinowie. Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych zwane popularnie "Dniem Czołgisty" ustanowione zostało na pamiątkę przybycia do Ojczyzny 1 Pułku Czołgów utworzonego we Francji z inicjatywy generała Józefa Hallera.

Oczywiste jest też, iż na tego typu imprezie nie może zabraknąć "militarnych" chojniczan, których w naszym mieście jest całkiem spore grono, które nie opuszcza takich imprez i czynnie w nich uczestniczy. Także i na tegoroczną edycję do Bornego Sulinowa wybiera się ich mocna ekipa. Organizatorzy zapowiadają moc atrakcji - zarówno militarnych jak i muzycznych. Będzie ryk silników, tumany kurzu i piachu, ale przede wszystkim dobra zabawa.

Na odwiedzających teren imprezy, który został zlokalizowany na terenie Muzeum Militarnej Historii w Bornem Sulinowie będą czekały pokazy dynamiczne pojazdów wojskowych - i to zarówno gąsienicowych jak i kołowych ( patrz szczegółowy program imprezy). Nie zabraknie też kramów handlowych oraz całego zaplecza gastronomicznego - w myśl zasady - spragnionego napoić a głodnego nakarmić. Na tę też okoliczność organizatorzy odnawiają czołgowisko. Przez ostatnie lata borneński Tankodrom był mocno zaniedbany, czas na to aby znowu powrócił do swojej dawnej świetności.

Na tegorocznej imprezie (Niedziela 11 Czerwiec) na tym terenie będą organizowane Wyścigi Czołgów koordynowane przez Terenwizja i Scsclub. Więcej szczegółowych informacji o tegorocznej edycji imprezy a także o Muzeum Militarnej Historii w Bornem Sulinowie znajdziecie pod linkiem https://www.facebook.com/muzeum.borne.sulinowo/?locale=pl_PL

Dariusz Wałdoch