XXIII Światowy Zjazd Kaszubów za nami

Uroczysta msza święta, koncerty i wydarzenia integracyjne – to były najważniejsze punkty tegorocznego Światowego Zjazdu Kaszubów. Gospodarzem imprezy była Gmina Brusy. Wydarzenie rozpoczęło się w sobotę 30 lipca na stacji kolejowej w Brusach.

Starosta Chojnicki Marek Szczepański przyjechał do Brus wraz z delegacją samorządowców i mieszkańców miasta specjalnym pociągiem, jednym z dwóch pn. Transcassubia. Drugi wyjechał z Gdyni.   |  fot. (je)

Po powitaniu gości i uczestników nastąpiła parada, która przeszła do Kościoła pw. Wszystkich Świętych, gdzie została odprawiona msza święta pod przewodnictwem biskupa Ryszarda Kasyny. Po mszy, przy pomniku Jana Karnowskiego odsłonięto tablicę upamiętniającą XXIII Światowy Zjazd Kaszubów.

Po południu rozpoczęło się dalsze świętowanie na placu zjazdowym. Zjazdowi towarzyszył m.in: Jarmark Kaszubski, turniej gry w Baśkę i Buczkę, wystawy, plener rzeźbiarski, a nawet zumba kaszubska i koncert Cleo. Były też prezentacje zespołów folklorystycznych zza granicy, a to dlatego, że tegoroczny zjazd Kaszubów zbiegł się w czasie z organizowanym między innymi w Brusach, Międzynarodowym Festiwalem Folkloru „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata”. Kolejny Zjazd Kaszubów za rok w Kartuzach.

Organizatorami tegorocznej edycji Światowego Zjazdu Kaszubów były: Gmina Brusy, Powiat Chojnicki i Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie. Patronat honorowy sprawują: Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk i Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyi.

Przyjazd i powitanie w relacji video.

(red.) fot. (je)