Po raz trzynasty odbył się rajd rowerowy Odjazdowy Bibliotekarz w Chojnicach. W tegorocznej edycji w sobotę 30 maja udział wzięło 49 rowerzystów, którzy pokonali trasę liczącą około 35 kilometrów.
dziś 15:20ym razem start rajdu odbył się wyjątkowo na terenie Szultka Sport przy ul. Huberta Wagnera, gdzie równolegle trwał piknik rodzinny. Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach przygotowała tam swoje stoisko promocyjne. Zebranych rowerzystów przywitała Weronika Sadowska, prezes Stowarzyszenia LekTURa. Każdy uczestnik otrzymał pakiet startowy, w którym znalazły się: torba z okazji 80-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach, szprychówka, zakładka, pomarańczowe sznurowadła, pomarańczowa lampka LED oraz wejściówka na siłownię ufundowana przez klub Szultka Sport. Następnie prezes ChTMR „Cyklista” Janusz Kaszubowski przypomniał zasady bezpieczeństwa i ruchu drogowego obowiązujące podczas przejazdu.
Następnie peleton został podzielony na około 15-osobowe grupy prowadzone przez bibliotekarki oraz wolontariusza Stowarzyszenia LekTURa Arkadiusza Stasiaka, który po raz kolejny opracował trasę rajdu. Rowerzyści ruszyli w kierunku Czartołomia, następnie Klawkowa, a pierwszy postój odbył się przy pomniku ułanów koło Krojant. Tam uczestnicy mogli nie tylko odpocząć, ale również sprawdzić swoją wiedzę podczas quizu dotyczącego historii i działalności chojnickiej biblioteki. Kolejny etap prowadził przez Pawłowo, Granowo i Lichnowy. Tuż za Lichnowami odbył się drugi postój, podczas którego rowerzyści zmierzyli się z quizem poświęconym tematyce rowerowej oraz samemu rajdowi Odjazdowy Bibliotekarz w Chojnicach. Po krótkiej przerwie peleton ruszył przez Angowice w stronę Chojnic.

Na mecie, przy budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach, na rowerzystów czekała pyszna grochówka przygotowana przez Jednostkę Wojskową w Nieżychowicach. Atrakcją był okolicznościowy tort przygotowany z okazji rajdu przypadającego w roku 80-lecia biblioteki. Organizatorzy przygotowali także dodatkowe atrakcje. Chętni mogli spróbować swoich sił w odgadywaniu tytułów książek ukrytych w emotkach oraz wpisać na specjalnej planszy tytuły książek, które aktualnie czytają. Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na najbardziej pomarańczowego uczestnika rajdu. W kategorii dzieci zwyciężył Dawid Wahl, drugie miejsce zajął Karol Woźniczka, a trzecie Maja Kaszubowska.
W kategorii dorosłych rywalizacja była wyjątkowo zacięta. Do konkursu przystąpili: Janusz Kaszubowski, Andrzej Oleszczuk, Gizela Reder, Justyna Kozakiewicz, Joanna Woźniczka oraz Katarzyna Kaszubowska. Szczególnie imponująco przygotowali się panowie. Zwycięzca Janusz Kaszubowski dostarczył nawet specjalną listę wszystkich pomarańczowych elementów, które zabrał ze sobą na rajd – było ich aż 108. Drugie miejsce zajął Andrzej Oleszczuk z wynikiem 77 pomarańczowych elementów. Kolejne nagrody trafiły do: Joanny Woźniczki, Gizeli Reder, Katarzyny Kaszubowskiej oraz Justyny Kozakiewicz.
Jak co roku nad bezpieczeństwem przejazdu czuwali przedstawiciele ChTMR „Cyklista”. Za wsparcie i pomoc podczas rajdu prezes Stowarzyszenia LekTURa Weronika Sadowska podziękowała Januszowi Kaszubowskiemu, Andrzejowi Oleszczukowi, Markowi Garbacikowi oraz Leszkowi Wahlowi. Na zakończenie zaprosiła wszystkich uczestników do udziału w przyszłorocznej edycji akcji. Organizatorami XIII Odjazdowego Bibliotekarza w Chojnicach byli Stowarzyszenie LekTURa oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach. Partnerami wydarzenia byli Szultka Sport i ChTMR „Cyklista”. Zadanie zostało dofinansowane przez Urząd Miejski w Chojnicach oraz Starostwo Powiatowe w Chojnicach.
MBP Fot. MBP w Chojnicach i Arkadiusz Stasiak

CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie:
Portale internetowe