Wystawa. Obchody 100 rocznicy powstania CHKŻ

Chojnickie Centrum Kultury zaprasza na Wystawę obrazów z kolekcji Ewy i Jerzego Steinke Wystawa zorganizowana w ramach obchodów 100. rocznicy powstania Chojnickiego Klubu Żeglarskiego.

„Pokój z widokiem na morze…”. Wystawa czynna w sali wystawowej ChCK do 15 grudnia br. w godzinach otwarcia placówki.   |  fot. ChCK

Inspiracją do pokazania obrazów z kolekcji Ewy i Jerzego Steinke jest niewątpliwie 100 rocznica powstania Chojnickiego Klubu Żeglarskiego i chęć uświetnienia tego wydarzenia. Ewa (ur. 1958) i Jerzy Steinke (1958 - 2014), urodzeni w Chojnicach, ukończyli LO im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach. Jerzy miał krótki epizod malarski, kiedy pobierał lekcje rysunku u Franciszka Pabicha w Chojnicach. Studiował na wydziale mechanicznym w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni.

Był rok 1982, w Polsce był stan wojenny… Morze dało mu pracę, w której widział szansę na „wypłynięcie” z komunistycznego kraju. Znalazł to najpierw na statkach Polskich Linii Oceanicznych, potem u zagranicznych armatorów, aż wreszcie w 1996 r. w Londynie, kiedy otrzymał propozycję pracy w izraelskiej flocie jako techniczny superintendent. Ponieważ od młodych lat miał pasję kolekcjonowania, podróżowanie umożliwiło mu zwożenie z różnych stron świata eksponatów marynistycznych ale i też etnograficznych. Obrazy prezentowane na wystawie stanowią część tej kolekcji.

Ewa i Jerzy od młodych lat związani z Charzykowami i Funką nad Jeziorem Charzykowskim, stąd fascynacja jeziorem, morzem i wodą. W latach licealnych Jerzy spędzał lato w Charzykowach, jako ratownik pomagał legendarnemu „Lewisowi”, czyli Józefowi Miszewskiemu. W czasie wakacji w Funce, wtedy w Harcerskim Ośrodku Wodnym, był również ratownikiem. Nad Łukomiem zdobył pierwsze szlify żeglarskie.

Ewa, od niedawna członkini Charzykowskiego Klubu Żeglarskiego oraz stowarzyszenia Sabat Szefowych, spotkanie z wodą miała w Charzykowach i Funce. W wakacje uwielbiała pokonywać trasę z Funki do „Dużej Wyspy” na starej drewnianej wiosłowej krypie kupionej przez tatę. Ewa od lat pasjonuje się sztuką, szczególnie francuskim malarstwem impresjonistycznym, uwielbia Modiglianiego. W czasie długiego pobytu w Londynie urzekło ją mgliste i morskie malarstwo Williama Turnera.

Dlaczego temat morza? Jerzego zainspirowała praca. Dla Ewy morskie czy też jeziorne pejzaże to przeżycie estetyczne. Ewa widzi w wodzie nie tylko piękno natury i spokój, ale i spieniony wysokimi falami żywioł, przed którym czuje respekt. Morze kojarzy jej się z widokiem na przygodę, z otwartym szlakiem, brzegiem znaczącym zarówno cel, jak i niewiadomą.

Wystawa obejmuje:

obrazy realistyczne z różnych krajów i epok, od XVII w. do czasów współczesnych

współczesne obrazy chojnickich artystów, m. in. Anny Eichler, siostrzenicy Ewy, akwarelę Karoliny Szczepańskiej, jest też obraz przyjaciółki Ewy – Jacquey Kerney z Londynu

kilka obrazów z metalu, dekoracyjnych miedziorytów

jest też ciekawostka z historii floty angielskiej: kawałek blachy miedzianej z poszycia kadłubu okrętu flagowego HMS „Victory”, na którym w 1805 pod Trafalgarem zginął admirał Horatio Nelson. Wystawa czynna w sali wystawowej ChCK do 15 grudnia br. w godzinach otwarcia placówki.

ChCK fot. (je)