Wystawa. Chojnice na starych fotografiach

ChCK zaprasza na wystawę, którą można zobaczyć w gablotach na płycie starego rynku. Wystawa jest czynna do 8 kwietnia. Jacek Klajna jest chojniczaninem. Urodził się w 1964 r. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Chojnickich.

Wystawa pokazująca Chojnice na starych fotografiach prezentuje zmiany, jakie zaszły w przestrzeni miejskiej przez ponad 100 lat.   |  fot. ChCK

W latach 1983-2010 był żołnierzem zawodowym Wojska Polskiego. Służbę zakończył w stopniu majora. Służył w Jednostce Wojskowej 3637 w Nieżychowicach oraz administracji wojskowej, m.in. w WKU w Człuchowie i WKU w Starogardzie Gdańskim. Od kilku lat jest na emeryturze. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu, studia podyplomowe ukończył w Bydgoszczy, Gdańsku, Koszalinie i w Toruniu.

Prowadzi aktywną działalność na niwie samorządowej: w latach 2014-2018 był radnym Rady Miejskiej w Chojnicach, a obecnie jest radnym Rady Powiatu Chojnickiego i przewodniczącym komisji edukacji, kultury, sportu i promocji powiatu chojnickiego. Żywo interesuje się życiem społeczno-kulturalnym miasta: wydaje miesięcznik „Chojniczanin.pl”, należy do kolegium redakcyjnego „Kwartalnika Chojnickiego”. Jest członkiem Rady Muzeum Chojnickiego. Od kilku lat jest także mecenasem młodych chojnickich twórców kultury.

Z pasji jest wedutystą - od wielu lat, z powodzeniem, zajmuje się rysunkiem miejskim. Drugą jego pasją jest fotografia, trzecią – lokalna historia. Pasje historyczne udokumentował w postaci kilku cyklów grafik poświęconych architekturze dawnych i współczesnych Chojnic. Rysunki te zostały wydane w teczkach tematycznych. Opublikował ponadto kalendarze z rysunkami miejskich budynków. Na podstawie zbiorów własnych i zaprzyjaźnionych kolekcjonerów wydał dwa tomy albumu „Chojnice na starych fotografiach”. Obecnie w przygotowaniu jest tom III, który zawierać będzie fotografie z czasów PRL-u (1948-1989). Znakomicie sprawdza się w roli popularyzatora dziejów i kultury miasta oraz jego okolic.

ChCK