Wystawa, którą warto zobaczyć!

Jutro (29.08.) po godz.13 młodzież z Pawłowa będzie urządzać w łączniku starostwa i gminy w Chojnicach wystawę na temat dzieciństwa mieszkańców Gminy Chojnice w okresie przed i powojennym.

Wystawa jest ostatnim elementem projektu pn” Historie prawdziwe”.   |  fot. L. Bucław

Opis projektu:

W świetlicy wiejskiej w Pawłowie realizowany jest projekt pod nazwą "Historie prawdziwe". W projekcie bierze udział 20 osób w wieku od 11 do 18 lat. Głównym celem projektu jest upowszechnienie edukacji historycznej na temat lat międzywojennych i okresu II wojny światowej na terenie Gminy Chojnice. W ramach realizacji projektu młodzi ludzie samodzielnie zbierają i opracowują informacje oraz materiały od najstarszych mieszkańców gminy Chojnice.

Dodatkową wiedzę na temat tego okresu, młodzież zdobywa podczas wycieczek i zajęć edukacyjnych. Wiadomości, jakie zdobywają młodzi ludzie, dotyczą nie tylko faktów historycznych, ale również informacji na temat realiów codziennego życia w  interesującym ich okresie . Poznają obowiązki dzieci w tamtych czasach, co jedli, jak się bawili, w co się ubierali i jak wtedy wyglądała nauka w szkole. Dzięki rozmowom przeprowadzonym ze świadkami minionych zdarzeń, zdobywają wiedzę jakiej nie znają z lekcji historii.

Zdobytą wiedzę młodzi ludzie  przekazują dalej.  Dla swoich młodszych koleżanek i kolegów przygotowali "Dzień zabaw i gier dawnych"- przedstawili im zabawy i gry w jakie kiedyś się bawiono. Była gra w gumę, w chłopka, chodzenie na szczudłach, gra w warcaby na samodzielnie zrobionych planszach. Według przepisów seniorów upiekli ciasto, usmażyli cukierki na patelni .

Przed młodymi ludźmi jeszcze organizacja wystawy, na którą złożą się zebrane od  seniorów archiwalne zdjęcia i  dokumenty z tamtego okresu, a także treści wywiadów przeprowadzone  przez młodzież z naocznymi świadkami historii. Realizacja projektu jest możliwa dzięki  dofinansowaniu z Urzędu  Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, jakie pozyskało Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Chojnice Akolada.

Lucyna Bucław