Wykład o roślinach jadalnych i trujących

W Centrum Edukacji Przyrodniczej w Chocińskim Młynie odbył się po wakacyjnej przerwie wykład z cyklu „Czwartkowe spotkania z przyrodą”. O roślinach jadalnych, leczniczych i trujących opowiedziała dr inż. Zofia Stypczyńska z Politechniki Bydgoskiej.

Pierwszy wykład po wakacyjnej przerwie dotyczył roślin.   |  fot. B. Grabowska

Człowiek od wieków związany jest z roślinami. Sadzi je w ogrodach i na polach. Zachwyca się tymi rosnącymi na miedzach i w parkach. Niektóre z nich zjada sam, innymi karmi zwierzęta, a jeszcze z innych produkuje kosmetyki czy leki. Podczas wykładu zostały omówione te gatunki roślin, które spotykamy w naszym najbliższym otoczeniu.

Nie zabrakło więc opowieści m.in. o dzikiej róży,  berberysie, dzikim bzie. Można było również spróbować, jak smakuje dereń. Pojawiły się także informacje o tych bardziej egzotycznych gatunkach, które sprowadzamy do naszych ogrodów, jak oleander zwyczajny czy bieluń drzewiasty. Niestety, wybierając rośliny do naszych rabat często sugerujemy się tym, że ładnie wyglądają, a zapominamy o tym, że mogą być trujące.

Niektóre z nich są bardzo inwazyjne. „Uciekinierzy” z naszych ogrodów, jak np. słonecznik bulwiasty, konkurują z rodzimą roślinnością o zasoby siedliska i powodują ich ubożenie gatunkowe. Zanim więc zdecydujemy się posadzić jakąś roślinę lub wykorzystać ją do celów leczniczych, sprawdźmy jakie ma właściwości i czy na pewno nie sprawi nam kłopotów.

PN BT