Wokół bitewnego jubileuszu

Oblężenie Chojnic, którego 550 rocznicę obchodziliśmy w tym roku było zwieńczeniem wojny trzynastoletniej. Temu wydarzeniu poświęcone było czwartkowe (29.12.) spotkanie w Collegium Ars.

Bogdan Kuffel (w środku) i Przemysław Zienkowski przygotowali kolejną publikację poświęconą znaczeniu Chojnic w wojnie trzynastoletniej.   |  fot. (ro)

Ów jubileusz zbiegł się w czasie z drugim – dziesiątą inscenizacją tegoż oblężenia i jednocześnie przyłączenia Chojnic do Korony Polskiej. We wrześniu z tej okazji odbyło się seminarium naukowe, którego pokłosiem jest wydawnictwo „Chojnice w wojnie trzynastoletniej. Wokół jubileuszu 550 – lecia inkorporacji”, pod redakcją Bogdana Kuffla i Przemysława Zientkowskiego.

Jaką tematykę podejmuje książka? Profesor Jacek Knopek podjął temat  wojny 13 - letniej w kontekście naukowych opracowań dotyczących ziemi chojnickiej. Dr hab. Adam Szweda zajął się sprawą przynależności państwowej Pomorza i Chojnic w rokowaniach polsko - krzyżackich. Dr hab. Sławomir Sonnenberg przywołał II pokój toruński w dziejopisarstwie polskim, pruskim i krzyżackim.

Dr hab. Dariusz Karczewski przypomniał o czeskich dowódcach wojsk zaciężnych. Dr hab. Igor Kąkolewski nakreślił sprawę pamięci o 13 letniej wojnie w epoce staropolskiej. Zwieńczeniem książki jest tekst narracji sierpniowego widowiska, które od 10 lat podziwiamy pod murami miasta. Te słowa przywołał raz jeszcze Dominik Gostomski, który był też narratorem podczas wspomnianej inscenizacji.

- Chcemy „pożyczyć” Dominika na naszą inscenizację w Bytowie - mówił Aleksander Kikcio z bytowskiego bractwa Gryf. - To dzięki braciom z Bytowa powstało i rozwija się nasze bractwo – podkreślił Bogdan Kuffel, który zapowiedział jednocześnie obchody 10 - lecia bractwa rycerskiego herbu Tur. - Warto zarezerwować sobie czas 10 lutego. Urodziny będą świętowane w auli LO, zaprosimy zespół Liarman, który kilkakrotnie występował w Chojnicach i ma w swym repertuarze specjalną kompozycję autorską poświęconą oblężeniu Chojnic w 1466 roku. Będą też nasi pasowani rycerze, w tym pelpliński biskup pomocniczy Wiesław Śmigiel.

(ro)