Wójt zamierza zorganizować loterię „meldunkowo-rowerową”

Wójt Zbigniew Szczepański planuje zorganizować loterię, której główną nagrodą ma być rower lub bon na jego zakup losowany wśród tych, którzy przemeldują się do gminy Chojnice z innych jednostek samorządowych.

O loterii, jaką zamierza przeprowadzić gmina poinformował wójt Zbigniew Szczepański.   |  fot. (je)

Liczy na to, że ta zachęta zmobilizuje tych mieszkańców, którzy tylko przebywają bez meldunku, do sformalizowania swego stałego pobytu. Głównym powodem tego działania, jak zapewniał wójt podczas czwartkowej konferencji prasowej w Urzędzie Gminy, jest zwiększenie wpływów podatkowych do budżetu gminy. To kolejny pomysł na przyciągnięcie mieszkańców, gdyż wcześniej gmina Chojnice wzorem miasta Chojnice wprowadziła bon żłobkowy wartości 300 zł miesięcznie.

- Wstępne założenia są takie, że na każdych 8 nowych mieszkańców, którzy przenieśli się faktycznie i formalnie do naszej gminy, będzie losowany jeden rower albo może jeden bon na zakup roweru. Wcześniej średnio rocznie w ten sposób przybywało nam ok. 150 – 160 osób najczęściej z Chojnic. Byłoby więc losowanych ok. 20 rowerów na rok – przekazał wójt Zbigniew Szczepański.

Aktualnie gmina Chojnice liczy ponad 19 tys. mieszkańców. Podczas kadencji Rady Gminy za lata 2018 – 2023 przybyło ogółem 824 mieszkańców z uwzględnieniem urodzin, zgonów i migracji. Gdyby gmina przekroczyła przed 2029 próg 20 tys. mieszkańców, wówczas kolejne wybory samorządowe byłyby nie w okręgach jednomandatowych jak teraz, ale w 3-4 okręgach wielomandatowych, jak w Chojnicach. Wtedy Rada Gminy liczyłaby 21 radnych.

Więcej szczegółów w relacji video z konferencji prasowej.

(je)