Wójt i nadleśniczy Rytla zgodnie współpracują

Niedawno wójt Zbigniew Szczepański spotkał się z nowym nadleśniczym Nadleśnictwa Rytel Rafałem Zomkowskim. Uzgodniono na nim wiele spraw, które są bardzo ważne dla mieszkańców gminy Chojnice.

O dobrej współpracy z obecnym nadleśniczym w tematach dotyczących mieszkańców gminy poinformował wójt Zbigniew Szczepański.   |  fot. (je)

Pierwszy temat dotyczył potwierdzenia wcześniejszych uzgodnień z poprzednikami aktualnego nadleśniczego związanymi ze wspólną budową dwukilometrowej drogi z Powałek do Klosnowa. Droga z asfaltu będzie miała szerokość 4 m i pobocza po 0,75 m. Gmina zamierza w 2023 zrealizować swój kawałek o dł. 1 km od strony Powałek. Nadleśnictwo będzie najprawdopodobniej w 2024 realizować na swoim gruncie pozostały odcinek.

Kolejna sprawa dotyczyła plaży i kąpieliska w Kopernicy nad jeziorem Charzykowskim. Mieszkańcy tej wsi byli przeganiani z nich przez organizatorów pobliskich obozów harcerskich. Nadleśniczy Rafał Zomkowski uważa tę sytuację za niedopuszczalną i wyda odpowiednie dyspozycje, by nie powtórzyły się.

Także nt. kąpieliska był następny temat, ale nad jeziorem Spierewnik, nad którego brzegami są też tereny gmin Czersk i Tuchola. Mieszkańcy sołectw Lotyń i Nowa Cerkiew proszą o dostęp do parkingu nad jego brzegiem, który leży w odległości ok. 1 km od obeliska poświęconego harcerkom. Zginęły one podczas nawałnicy w 2017 roku. Nie tylko na to jest zgoda, ale i na korzystanie z kolejnego parkingu i brzegu jeziora położonego już na terenie gminy Czersk.

Ostatnia sprawa do omówienia dotyczyła terenu parkingu i najbliższego otoczenia „pomnika” Światowida stojącego przy DW 212 opodal hotelu „Na skarpie”. Uzgodniono, że nie zostanie zaakceptowany wniosek wykonawcy w 2024 odnowienia nawierzchni szosy od granicy miasta do Wolności, który zamierzał na tymże parkingu ulokować swoje zaplecze. Nadleśniczy przychylnym okiem patrzy na koncepcję władz gminy, by w niedalekiej przyszłości został odnowiony parking i powstała tam wieża widokowa o wysokości ok. 25 m.

Więcej w relacji video z konferencji prasowej.

(je)