Własna kawiarnia - co warto obrandować?

Otwarcie własnego biznesu to ciągła huśtawka entuzjazmu i stresu. Niepokój wiąże się przede wszystkim z niepewnością – czy klienci będą chętnie odwiedzać lokal?

Jeśli myślisz poważnie o własnym “brandzie” kawowym, w tym na przykład kawiarni lub sieci kawiarni jest to artkuł dla Ciebie.   |  fot. ilustrac.

Wiele zależy od oferty czy od położenia, ale są również elementy niezmienne, za pomocą których możemy znacznie podnieść renomę kawiarni. Jest wśród nich branding, który warto zastosować na przedmiotach wchodzących w skład wyposażenia czy użytkowanych podczas obsługi klienta. Gdzie powinno znaleźć się twoje logo?

Filiżanki i kubki – najważniejsze miejsca do umieszczania logotypów

Podstawą wyposażenia kawiarni są oczywiście naczynia, w których podawane będą napoje oraz serwowane w lokalu przekąski – filiżanki, kubki, szklanki, pucharki, kieliszki, talerzyki, miseczki. Logotyp warto umieścić na każdym z nich. Obawiasz się, że będzie to zbyt nachalne? Wszystko zależy od dobrego projektu – na https://ceramika-reklamowa.com.pl/k/filizanki-reklamowe/ znajdziesz przykładowe realizacje pokazujące, że logo na filiżance może być gustowne, stylowe i dyskretne. Opcji znakowania jest naprawdę sporo – monochromatyczne i kolorowe, nadruki i grawery, grafiki lub napisy – z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla swojej kafejki.

Umieszczanie symboli graficznych na naczyniach pełni podwójną rolę: pozwala klientowi na zapamiętanie logotypu czy kolorystyki, jakie wybrałeś dla swojej kawiarni, a jednocześnie sprawia, że biznes wygląda o wiele poważniej. Przedsiębiorca, który dołożył starań, aby jego indywidualna grafika znalazła się na kubku czy filiżance, jawi się jako solidny, dbający o detale – a zatem godzien zaufania. U kogo jak nie u niego można się napić najlepszej kawy?

Papierowe serwetki i obrusy – ładne logowanie, łatwe sprzątanie

Logo warto umieszczać również tam, gdzie gość będzie patrzył w czasie rozmowy – a podczas czytania menu czy bujania obłokach, wzrok często zatrzymuje się właśnie na obrusie czy na trzymanej w dłoni serwetce. Zastosowanie papierowych obrusów i serwetek ze znakowaniem ma jeszcze dodatkową zaletę – nie trzeba ich prać. Gdy na stole wyląduje kropelka kawy czy zgnieciony owoc, nie musisz od razu zmieniać tekstyliów – wystarczy położyć świeżą serwetkę. To oszczędność zarówno czasu i energii, jak i pieniędzy – wydruk jest tańszy niż pralnia.

Logowany poczęstunek – cukier, czekoladki

Wiele lokali daje klientom coś ekstra – może to być niewielkie ciasteczko czy migdał w czekoladzie, podawane do kawy. Dodatkowo w każdej kawiarni musi być dostępny cukier w jednorazowych, niewielkich paczuszkach. To świetne miejsca do umieszczenia swojego logo. Bardzo często takie ciasteczko czy cukier nie są zjedzone na miejscu, a klienci zabierają je z sobą do domu – w ten sposób drobny słodki poczęstunek przypomina o miłych chwilach oraz zachęca innych członków rodziny do wizyty w lokalu.

Brandowane drobiazgi – podkładki, wykałaczki, paragony

Jeśli już dbasz o detale, zrób to kompleksowo. Logotyp warto umieścić na drobiazgach, których klienci używają w trakcie oraz po konsumpcji. Grafika świetnie wygląda na korkowych podkładkach pod filiżankę. Można ją zmieścić nawet na malutkich owijkach, osłaniających końcówki jednorazowych wykałaczek. Część lokali podaje gościom także ściereczki do przetarcia rąk, rozwijające się pod wpływem wilgoci – opakowanie takiego środka czystości również stanowi potencjalne miejsce dla działań marketingowych.

Wiele programów do obsługi terminali płatniczych umożliwia również umieszczenie logotypu na paragonie – warto korzystać z tej opcji, dodatkowo zwiększając świadomość marki w pamięci klienta.

Gdzie jeszcze warto umieścić logo kawiarni?

Poza reklamą w Internecie, mediach czy w przestrzeni publicznej, logotyp kawiarni powinien być widoczny także dla osób, które wcześniej o niej nie słyszały, ale właśnie przechodzą obok. W ciepłe dni doskonale sprawdzi się personalizowana tablica kredowa, na której umieszcza się informacje o promocjach czy wesołe hasła. Gdy pada deszcz, najlepszym nośnikiem reklamy może się natomiast okazać położona na wejściu wycieraczka gumowa z dużym logo.

Z czasem zauważysz, że branding przynosi lepsze efekty niż kosztowna reklama. Marka pozostaje w świadomości klientów nawet po opuszczeniu lokalu. Logotyp widnieje na filiżankach, z którymi goście robią sobie zdjęcia, by następnie wrzucić je w media społecznościowe. Klienci przynoszą go do domu – na serwetkach, paragonach czy zgarniętych ze stolika, niewykorzystanych torebkach cukru. A co najlepsze – wszystkie te przedmioty i tak musisz posiadać, zatem ich logowanie jest najtańszą formą marketingu. Szkoda nie skorzystać z tak przystępnego nośnika.

(mat. zewnętrzny)