Wkrótce 10 - lecie nowego szpitala

O starym gmachu i panujących w nim warunkach mówiło się z nutą ironii, o nowym - w samych superlatywach. Mowa oczywiście o chojnickim Szpitalu Specjalistycznym im. J.P. Łukowicza - jego nowa siedziba ma już 10 lat!

Chojnicki szpital specjalistyczny obchodzi jubileusz 10 - lecia.   |  fot. (ro)

W najbliższy piątek 12 października  w Chojnickim Domu Kultury odbędzie się z tej okazji specjalna uroczystość. - Zaprosiliśmy nie tylko obecny personel, ale i emerytowanych lekarzy, byłych dyrektorów, reprezentantów wielu środowisk z nami związanych - mówi Hanna Jasińska, kierownik działu marketingu szpitala. - Przygotowaliśmy prezentację - 10-lecie szpitala w pigułce, dla wszystkich gości zagra "Koncert z uśmiechem" Orkiestra im. J. Straussa z Bydgoszczy. A potem w kuluarach poczęstunek i  wspomnienia.

Myśl o budowie nowego szpitala zakwitła juz w 1974 roku, po groźnym pożarze budynku przy pl. Niepodległości. Decyzja o budowie nowego szpitala w Chojnicach została podjęta dopiero w 1986 roku. Do tej pory, pomimo postępu cywilizacyjnego, zwiększenia liczby mieszkańców regionu, Chojnice posiadały budynek szpitalny, który nie zabezpieczał potrzeb zdrowotnych mieszkańców Chojnic oraz okolicznych miast i gmin. Większość budynków zbudowana została w 1887 roku.

Budowa szpitala

Rozpoczęcie budowy nowego Szpitala w Chojnicach nastąpiło w 1988 roku. Jednak już w roku 1991 ówczesny Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy wstrzymał prace budowlane. W lipcu 1993 roku nastąpiła odmowa wpisania starego szpitala do rejestru Zakładów Opieki Zdrowotnej z powodu niespełnienia przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej. Wznowienie budowy nastąpiło w czerwcu 1996 roku. Od tego czasu prowadzone były roboty budowlano - montażowe. Wartość kosztorysowa inwestycji wynosiła 214.9 mln złotych. Do końca 2002 roku poniesiono nakłady inwestycyjne w kwocie 142.1 mln złotych, w tym: roboty budowlano - montażowe: 109.7 mln złotych, wyposażenie: 32.4 mln złotych.

Poczynione oszczędności oraz dokonane działania organizacyjne pozwoliły na rozpoczęcie w październiku 2002 roku działalności nowego Szpitala przy niepełnym zrealizowaniu inwestycji i założeniu pozyskania w latach 2003 - 2004 dalszych środków inwestycyjnych koniecznych do pełnego zakończenia inwestycji.

(ro)

  1. 10 października 2012  13:28   Przy tej okazji warto ...   anonim

    Przy tej okazji warto poruszyć problem skomunikowania miasta ze szpitalem. W trakcie remontu ul. Zielonej aby dotrzeć do szpitala trzeba będzie jechać za każdym razem przez centrum miasta. Należy natychmiast opracować plan awaryjny, żeby nie tworzyć niepotrzebnego zagrożenia dla życia mieszkańców. Pora wrócić do tematu połączenia ulicy Ceynowy ze Strzelecką.

    2
    1