Witajcie wakacje

Wreszcie nadeszły oczekiwane wakacje. Dzisiaj (22.06.) zakończył się rok szkolny. Uczniowie odebrali świadectwa i dyplomy, a nauczyciele kwiaty i podziękowania. Od dziś, przez ponad dwa miesiące, szkolne ławki będą świecić pustkami.

Na ponad dwa miesiące uczniowie mogą rzucić podręczniki w kąt. Odebrali świadectwa i rozpoczęli letnie leniuchowanie.   |  fot. arch.red.

Wspaniały czas beztroskiej swobody i oczekiwania rzeczy nowych i całkiem nieznanych, przygód niezwykłych, nowych przyjaźni, zobaczenia miejsc jeszcze nie oglądanych, albo wręcz przeciwnie powrót w kąty znajome dokładnie i niecierpliwe sprawdzanie, czy wszystko jest jak było przed rokiem a może jeszcze dawniej. Wakacje to także ów specyficzny nastrój, to zapach łąk, lasów, jezior, czy morza, to niekończące się gonitwy, zabawy i spacery, trudno zatem dziwić się, że wakacje są częstym motywem literackim, który odnajdujemy zarówno w poezji jaki w prozie. Ot, chociażby w pełnej uroku i subtelnego humoru nowelce Bolesława Prusa „Grzechy dzieciństwa”. W „Syzyfowych pracach” Stefana Żeromskiego poznajemy wakacje Marcinka Borowicza. W zupełnie inny sposób opisuje wakacje Sempė i Goscinny w swojej książeczce „Wakacje Mikołajka”. Jest to znakomita, zabawna lektura na lato, którą można przeczytać bez względu na wiek.

Wakacje nie wszystkim kojarzą się z prażącym słońcem, gorącym piaskiem na plaży czy wyjazdami. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na to, bo możność spędzania wakacji w takich okolicznościach jest z pewnością luksusem. Wielu uczniów wakacje spędza w domu najczęściej z powodu braku pieniędzy. Domowe wakacje mogą być bardzo ciekawe, jeśli w ciekawy sposób je sobie zaplanujemy. Pomóżmy dziecku w planowaniu każdego kolejnego dnia. Nuda nie służy wypoczynkowi i może prowadzić do nieprzewidywalnych pomysłów. Spokojnie porozmawiajmy z nim o zagrożeniach. Umówmy się, że nie będzie nikogo wpuszczało do mieszkania. Zostawmy w widocznym miejscu numery telefonów do pracy rodziców. W miarę możliwości idźmy z nim na basen lub do kina. Nie pozwólmy, żeby dziecko biernie spędzało czas wolny od nauki. 

(red)