Wiersze debiutującej Natalii Myśków

Bohaterką kolejnego spotkania w ramach cyklu Poezja w bibliotece była Natalia Myśków. Swoje wiersze po raz pierwszy publicznie zaprezentowała w czwartek 23 listopada 2023 roku w Czytelni MBP.

Debiutantka posiada już 600 wierszy, ale do tej pory pisała do szuflady, niewiele osób je czytało.   |  fot. MBP Chojnice

Natalia Myśków jest uczennicą klasy maturalnej II Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Andersa w Chojnicach. – „Młoda, zdolna, ambitna poetka” – tak przedstawił ją zebranym prowadzący spotkanie wicedyrektor MBP Przemysław Zientkowski. Wyjaśnił, że udało mu się do niej dotrzeć dzięki jej nauczycielce. Natalia Myśków jest drugą osobą pokazującą swoją twórczość po raz pierwszy w bibliotece. W ubiegłym roku takim debiutantem był Filip Schulz. Przemysław Zientkowski zwrócił też uwagę, że jako doktor filozofii jest pod wrażeniem, że w wierszach osoby, która nie ma wykształcenia filozoficznego jest tak dużo odniesień filozoficznych, że „sięga do takiej głębi” – jak stwierdził.

Debiutantka posiada już 600 wierszy, ale do tej pory pisała do szuflady, niewiele osób je czytało. Zapytana o to, od kiedy tworzy, odpowiedziała, że w 5 lub 6 klasie powstały jej pierwsze wiersze. Filozofią zainteresowała się pod wpływem przyjaciela, z którym dyskutuje na te zagadnienia. Przyznała, że ostatnio przestała tworzyć wiersze rymowane po krytyce osoby, której opinia jest dla niej ważna. Jej utwory nie mają tytułów, zapisuje je jeden pod drugim. Dopiero wybierając te do zaprezentowania na spotkaniu, nadała im kolejne numery.

– „Z emocji rodzą się wiersze” – mówiła Natalia Myśków. W jej przypadku w większości powstają z emocji negatywnych. Pisanie stało się dla niej bezpiecznym miejscem, pozwala jej wyrzucić z siebie emocje na kartkę. Poetka wraz z prowadzącym czytała na zmianę wiersze, a niektóre z nich dokładnie analizowała. Mówiła też o swoich zainteresowaniach nie tylko filozofią, ale również psychoanalizą i prawem. Wspomniała o tym, jak dobiera zwroty w języku łacińskim, chociaż sama nie uczy się łaciny i o tym, że dla siebie tłumaczy poezję z języka angielskiego. Wyjaśniła także, że tworzy neologizmy, gdy brakuje jej wyrazów, by wyrazić myśl.

Na pytanie prowadzącego o warsztat pisarski Natalia Myśków odparła, że jest samoukiem, nie startowała też w żadnym konkursie. Zapytana, czy planuje własny tomik, odpowiedziała, że myślała o tym, a teraz, gdy odważyła się wziąć udział w spotkaniu i publicznie zaprezentować swoją poezję, to ma nadzieję, że pierwszy zbiorek uda jej się niedługo wydać. Uczestnicy spotkania poetyckiego życzyli debiutantce, by to marzenie szybko się spełniło i zachęcali do udziału w konkursach literackich, w tym w konkursie organizowanym w ramach Chojnickiej Nocy Poetów.

MBP