Wiedzą sporo o historii sztuki

W chojnickiej „Jedynce” zakończył się IV Turniej Wiedzy z Historii Sztuki. Turniej miał na celu, m. in.: pogłębianie wiedzy z historii sztuki i kultury wykraczającej poza ramy programu nauczania, kształtowanie postaw otwartych na inne społeczności.

Malowanie na haslo. Na pierwszym planie drużyna z SP nr 5, która zajęła II miejsce w turnieju.   |  fot. nadesłane

Ich kulturę i pogłębianie wiedzy o tradycjach kultury regionalnej, narodowej, europejskiej, wprowadzenie ucznia w świat kultury w szerokim znaczeniu, przygotowanie ucznia do uczestnictwa w kulturze, stworzenie pełniejszej możliwości przeżywania i doświadczania sztuki wysokiej.

W  IV Turnieju Wiedzy z Historii Sztuki brało udział osiem drużyn z chojnickich szkół podstawowych. „Jedynka” wystawiła pięć drużyn, „Trójka” dwie drużyny, „Piątka” jedną drużynę.

Etap podstawowy – czwartek – 22.03.

45 min. – test

45 min.  > rozpoznawanie dzieł sztuki – KOPIE

malowanie/rysowanie na hasło 

1. Test – uczniowie musieli wykazać się wiedzą z historii sztuki do renesansu. Test składał się z 70 zadań –  za które można było zarobić112 punktów.

2. Rozpoznawanie dzieł sztuki - kopie- do renesansu – tutaj można było zarobić 24 pkt.

3. Malowanie na hasło – 6 pkt., w tym roku hasłem była „katedra gotycka”

Jurorzy oceniali:

kompozycję, dobór środków wyrazu plastycznego /plama, kreska, forma/bryła, perspektywa, światło/, technikę wykonania, zgodność z oryginałem, ujęcie tematu.

ogólny wyraz artystyczny. 

Etap rozszerzony – piątek – 23.03.

45 min. – układanie puzzli.

45 min  - prezentacje z historii sztuki.

1. 4.  Puzzle6 pkt /do renesansu/  - układanie na czas + rozpoznanie i opis  dzieła –/nazwa dzieła, czas powstania dzieła, miejsce, gdzie się znajduje, dodatkowe informacje związane z dziełem/.

W tym turnieju uczniowie układali Sąd Ostateczny Hansa Memlinga 

1. 5. Prezentacje - 6 pkt – do 10 minut / minimum 5 minut/, dotyczące wybranego tematu z historii sztuki od baroku do XXI wieku – temat dowolny- rzeźba, architektura, malarstwo, twórczość dowolnego artysty z tego okresu, mógł być opis dzieła – prezentacja ustna lub w formie multimedialnej.

Oceniano: sposób prezentacji, ujęcie tematu, techniczne walory prezentacji, wyczerpanie tematu, zakres tematu, ogólny wyraz artystyczny, merytoryczność.

Jurorzy mieli możliwość przydzielenia trzech punktów dodatkowych / specjalnych.

Za całość można było uzyskać 160 punktów. Wygrali najlepsi!

Zobacz wyniki (1) i (2)

Z Graszek.

fotoreportarz.jpg