Więcej czasu z Małym ZUS plus

Od 1 sierpnia przedsiębiorcy, którzy korzystają z Małego ZUS plus mogą opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne przez dodatkowe 12 miesięcy. Rozszerzenie jest jednorazowe i dotyczy tych, którzy korzystali lub skorzystają z tej ulgi choć raz w br.

Od 1 sierpnia 2023 r. weszły w życie przepisy, dzięki którym przedsiębiorcy korzystający z ulgi mały ZUS plus będą mogli cieszyć się dłużej niższymi składkami na ubezpieczenia społeczne.   |  fot. ilustrac./pixabay

Mały ZUS plus to możliwość opłacania nawet cztery razy niższych składek na ubezpieczenia społeczne niż na zasadach ogólnych. Warunkiem skorzystania z ulgi jest, aby przychód w poprzednim roku nie przekroczył 120 tys. zł. W takim przypadku przedsiębiorca oblicza składki od połowy swojego przeciętnego miesięcznego dochodu w poprzednim roku. Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej ani składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Co do zasady z Małego ZUS plus można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga ma charakter okresowy, z obowiązkową dwuletnią przerwą. W przypadku nowych przedsiębiorców, stanowi ona zwieńczenie 5,5-letniego okresu preferencji, na który składa się także z ulga na start i 2-letnie mniejsze składki.

Od 1 sierpnia br. maksymalny okres korzystania z Małego ZUS plus został wydłużony o rok dla przedsiębiorców, którzy korzystali, korzystają lub skorzystają z ulgi przynajmniej przez jeden miesiąc w 2023 roku. Jeśli ktoś wyczerpał ulgę np. na początku roku, ma czas na ponowne zgłoszenie się do niej do 31 grudnia br. W zgłoszeniu przedsiębiorca może wskazać miesiąc powrotu do ulgi, jednak nie wcześniej niż od początku następnego miesiąca w stosunku do daty zgłoszenia. Ci, którzy aktualnie korzystają lub do końca roku zaczną korzystać z ulgi, nie będą musieli się z niej wyrejestrowywać po 36, lecz dopiero po 48 miesiącach.

Jeśli takie osoby przerejestrują się w ZUS jako ubezpieczone z kodem ubezpieczenia odpowiadającym Małemu ZUS plus, maksymalny okres preferencji będzie dla nich liczony jako 48 miesięcy z kolejnych 72 miesięcy. W praktyce będzie to równoznaczne z możliwością korzystania z ulgi przez dodatkowe 12 miesięcy.

Z wprowadzanego rozwiązania skorzysta w tym roku 66 tys. przedsiębiorców, 142 tys. osób w 2024 r. i 105 tys. osób w 2025 r. Korzystanie z ulgi jest dobrowolne. Przedsiębiorca może wybrać, czy chce opłacać niższe składki i przeznaczać zaoszczędzone pieniądze na inne cele, czy też wybrać wyższe składki, dzięki czemu może liczyć na wyższe zasiłek czy rentę, a w przyszłości emeryturę.

W grudniu 2022 r. z małego ZUS plus korzystało 14 proc. wszystkich przedsiębiorców. Na Pomorzu było ich blisko 17 tys.

Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego