Wędki spinningowe - jak wybrać i gdzie kupić wędkę do spinningu?

Spinning, metoda wymagająca od wędkarza aktywności i zaangażowania, to doskonała technika łowienia drapieżników. Uprawiają ją zarówno wieloletni miłośnicy wędkowania, jak i zupełni amatorzy.

Wielu wędkarzy lubi emocje związane z wędkarstwem sportowym, czyli spinningiem. Metoda ta polega na łowieniu za pomocą wędki, kołowrotka i sztucznej przynęty na haczyku.   |  fot. nad.

Oprócz podstawowych umiejętności potrzeba do niej także odpowiednio zaprojektowanego sprzętu. Jeśli podejmujesz właśnie pierwsze próby ze spinningiem i zastanawiasz się, po czym poznać wędki spinningowe, dobrze trafiłeś! Sprawdź, o czym warto pamiętać wyborze wędki, gdzie szukać atrakcyjnych propozycji i na jakie aspekty zwracać uwagę, wybierając swój model.

Wędki spinningowe a odmiany spinningu

Spinning – technika połowu ryb przy użyciu wędki z kołowrotkiem, z wykorzystaniem sztucznej przynęty założonej na haczyk – to jedna z najlepszych metod na upolowanie zwinnych drapieżników, takich jak sandacz, szczupak czy nawet sum. Cała technika opiera się na naprzemiennym zarzucaniu oraz ściąganiu przynęty, tym samym nadając jej pracę przestraszonej, chorej, bezbronnej rybki. Drapieżnik, który spostrzegnie taką okazję, najprawdopodobniej chętnie z niej skorzysta, wpadając w ten sposób w zastawioną pułapkę.

Wszystkie elementy zestawu spinningowego są istotne i każdy z nich należy wybrać z należytą uwagą. Szczególnej ostrożności wymaga jednak wędka spinningowa; od jakości wykonanego kija i jego parametrów zależy, czy połów w ogóle się powiedzie. Źle dobrana wędka może połamać się przy walce z silniejszą rybą, albo – w drugą stronę – nie odpowiedzieć na delikatne brania ryby i sprawić, że okaz przejdzie nam koło nosa. Do najistotniejszych kwestii należy ciężar wyrzutu, który należy dopasować do preferowanej odmiany spinningu.

Co do zasady mówimy o spinningu ultralekkim (gdy przynęta waży od 0,5 do 3 gramów), lekkim (przy użycie przynęty o masie od 2 do 10 gramów), a także średnim (10-30 gramów) i ciężkim (30-70 gramów). Co prawda można wyrzucić jeszcze cięższy zestaw, ale wtedy mamy już do czynienia z charakterystycznym podtypem wędkarstwa (morskim, pikerowym). I tak: lżejsze odmiany spinningu przydadzą się przy poławianiu pstrągów, kleni, okoni, boleni lub jazi; średnie sprawdzą się na przykład na sandacze i trocie, a cięższe – na większe okazy szczupaków, łososi, czy nawet potężnych sumów. Wymienione drapieżniki mają to do siebie, że są zwinne i podejrzliwe, przez co trudno je przechytrzyć. Aby tego dokonać, należy dobrze przygotować się do wyprawy, m.in. inwestując w wytrzymały, niezawodny sprzęt.

Gdzie szukać porządnych wędek spinningowych?

Jak niemal wszystkiego w dzisiejszych czasach: w Internecie! Największym wyzwaniem jest tutaj wybór dobrze wyposażonego sklepu wędkarskiego online. Szeroki asortyment i ciekawe propozycje wędek spinningowych w dobrych cenach można odnaleźć tutaj: www.sklepwedkarski.pl/pol_m_Spinningowe_Wedki-45368.html. Dużym atutem sklepu jest fakt, że wędki spinningowe zostały podzielone na sugerowane podkategorie w zależności od poławianego gatunku ryb; osoby początkujące nie muszą się więc zastanawiać, czy dane wędzisko na pewno sprawdzi się na bolenie czy szczupaki, a mogą po prostu zdecydować się któryś z modeli w danej zakładce.

Co ważne, wybór nie jest ograniczony do jednej czy dwóch marek, ale obejmuje kilkunastu czołowych producentów sprzętu do spinningu. Na stronie dostępne są wędki spinningowe z logo Dragon, Jaxon, Savage Gear, Abu Garcia, Berkley, Greys, Fenwick, Mitchell, Okuma, Rapala, Ron Thompson, Westin, Penn i nie tylko; właściciele sklepu zadbali o to, żeby udostępnić sprzęt z każdej półki cenowej i wyjść naprzeciw indywidualnym, zróżnicowanym oczekiwaniom każdego z klientów. Na początek najlepiej będzie postawić na złoty środek, czyli wędkę w przystępnej cenie (mniej więcej od 150 do 300 złotych); z czasem, w miarę zdobywania umiejętności, warto się pokusić o droższy sprzęt.

Wędki spinningowe – jakie parametry będą odpowiednie?

Dokładne parametry zależą od wielu czynników, od indywidualnych potrzeb aż po warunki panujące na danym łowisku. Nie sposób określić konkretnych, uniwersalnych wartości; możemy jednak mówić o pewnych widełkach i wskazywać szczegóły, na które warto zwrócić uwagę. Po pierwsze, wędki spinningowe muszą być komfortowe w użyciu, a zatem stosunkowo lekkie (wykonane z lekkich materiałów, które nie obciążą za bardzo ręki przy wykonywaniu licznych rzutów), ale zarazem mocne (czyli wytrzymałe; w końcu nie chcemy szukać nowej wędki po każdym sezonie).

Jak już zasygnalizowaliśmy wyżej, najważniejszy parametr to ciężar wyrzutu – określa on, zwykle w przedziale wartości, dopuszczalną masę wyrzucanego zestawu (a zatem przynęty razem z ciężarkiem). Kluczowa jest tutaj równowaga: za lekka przynęta sprawi, że wędka pozostanie nader sztywna i utrudni oddawanie celnych rzutów. Nie można też przesadzić w drugą stronę i zamocować zbyt ciężkiej przynęty, żeby nie uszkodzić później kija w ferworze walki. Kolejna sprawa to długość wędziska (najczęściej wynosi ona od 1,80 m do 3,20 m, przy czym krótsze modele są przeznaczone do połowu z łodzi, dłuższe do łowienia z brzegu, a te pośrednie są najbardziej uniwersalne). Wreszcie: warto świadomie zadecydować, czy interesuje nas wędzisko złożone z kilku segmentów (np. dwuczęściowe lub trzyczęściowe), czy może wędka spinningowa teleskopowa (najwygodniejsza w transporcie).

(mat. partnera)