Wchodzić jak do stodoły – o nowym trendzie w nowoczesnym budownictwie

Nowoczesne projekty są uważane za jedne z najbardziej atrakcyjnych i awangardowych, z jakimi mają do czynienia zarówno inwestorzy, jak i architekci.

Projekt domu typu nowoczesna stodoła to nawiązanie do naszej tradycji budownictwa wiejskiego.   |  fot. ilustrac.

Przebrnęliśmy przez ery domków w stylu amerykańskim, parterowych posiadłości oraz istoty klasyki w postaci dwupiętrowych, szaro-beżowych domów, aby dziś móc obserwować prawdziwie innowacyjne projekty, stworzone na planie...stodoły. W środowisku związanym z designem i szeroko pojętą architekturą, tego rodzaju projekty określa się mianem „nowoczesnych stodół”. Choć większość z nas kojarzy stodołę z wakacji na wsi, dziś domy stworzone w oparciu o inspirację jaką stanowią tego rodzaju budynki są prawdziwym hitem wśród osób planujących budowę swoich własnych czterech ścian!

 

Charakterystyczne cechy, jakie skrywa innowacyjna stodoła

 

Domy zaprojektowane na typ stodoły są przede wszystkim przestrzenne i bogate w ilość przeszkleń. Prosta figura budynku umożliwia zastosowanie sporej ilości okien oraz wejść, zaś sama elewacja wykonywana jest najczęściej z materiałów takich jak cegło czy drewna, choć i tu nie brakuje opcji do wyboru. Rodzaj zastosowanej struktury zależy przede wszystkim od preferencji i kreatywności osoby projektującej przestrzeń. Wiele osób dodatkowo zachęca fakt, że zarówno budowa, jak i utrzymanie nowoczesnej stodoły jest stosunkowo niedrogie. W celu osiągnięcia korzyści z długofalowej inwestycji, jaką jest dom w stylu stodoły, warto jest zastanowić się nad wdrożeniem do projektu odnawialnych form źródeł energii, na przykład paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła.  

 

Choć początkowe wydatki będą większe, z biegiem czasu zwrócą się one poprzez niskie rachunki za energię elektryczną i ciepłą wodę. Nowoczesność tej formy budynku powoduje, że coraz chętniej sięgają po nie osoby, które planują dom na obrzeżach miasta czy na wsi. Istotnym aspektem domu w typie stodoły jest dobrze przemyślany projekt. W tym celu warto podjąć się współpracy z doświadczoną firmą projektową – jedną z nich jest, PSW Architektura posiadająca w swoim portfolio liczne realizacje powstałe na planach stodoły.

 

Jakie cechy powinien posiadać dobry architekt?

 

Budowa domu to inwestycja na całe życie – dlatego dziś wiele osób powołuje szereg ekspertów, wśród których na pierwszy plan wysuwa się architekt. Dobry specjalista to niezwykle pożądana osoba, dlatego weryfikacja jego umiejętności jest najważniejszym elementem, jaki trzeba uczynić przed podjęciem się współpracy. Podobno pierwsze wrażenie zawsze daje nam najlepszy obraz tego, jak będzie przebiegać cały proces projektowania domu i wdrażania w nim zmian. Jeżeli od samego początku ciężko jest o kontakt, im dalej tym wcale nie będzie lepiej. Architekt powinien posiadać nie tylko umiejętności, lecz również wiedzę.

 

Te dwie cechy czynią go ekspertem, któremu można zaufać. Warto więc poświęcić chwilę na zestawienie specjalistów ze swojej okolicy i sprawdzenie ich pod kątem realizacji czy opinii na licznych forach internetowych. Najważniejszy jest obustronny profesjonalizm – wymagany zarówno od inwestorów, jak i architekta. Tylko współpraca oparta na wzajemnym poszanowaniu wizji oraz chęci do dyskusji na jej temat jest w stanie przynieść coś dobrego. W tym przypadku z pewnością będzie to projekt nowoczesnej stodoły.

(mat. zewnętrzny)