Chojnice dziś świętują 106. rocznicę powrotu do Macierzy. Miasto powróciło w granice Rzeczypospolitej 31 stycznia 1920 roku, po 148 latach zaboru pruskiego, na mocy postanowień traktatu wersalskiego.
31 stycznia 2026 12:00
W tym wyjątkowym dniu delegacje i stowarzyszenia złożyły kwiaty pod tablicą przypominającą historyczny powrót Chojnic do Ojczyzny. | fot. Rmak
Rocznica skłania do refleksji nad znaczeniem wolności oraz nad tym, jak historia (choć zapisana w dokumentach i datach) żyje nadal w pamięci miasta i jego mieszkańców. To czas wdzięczności wobec przeszłych pokoleń i cichego namysłu nad odpowiedzialnością za dziedzictwo, które pozostawili. Sobotnie uroczystości rozpoczęły się przy Bramie Człuchowskiej, gdzie miała miejsce zbiórka delegacji oraz pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz samorządowych oraz gości.

Głos wśród mówców m.in. w kontekście historycznej rocznicy zabrał Karol Polejowski zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Scenę ze spektaklu o przejęciu władzy w mieście odegrali aktorzy Projektu 41. Po złożeniu kwiatów uczestnicy udali się do Bazyliki Mniejszej, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny i Miasta.

Wyjątkowym punktem w ramach rocznicy programu było poświęcenie nowego nagrobka na zbiorowej mogile około 700 cywilnych ofiar niemieckich zbrodni wojennych. (Więcej o uroczystości czytaj - tutaj.). O godz. 12:30 odbył się recital fortepianowy Weroniki Jaroszewicz w Chojnickim Centrum Kultury.

(red.) Fot. Rmak. A. Góra.

CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie:
Portale internetowe