Zbliża się dzień Wszystkich Świętych, w związku z tym policjanci ruchu drogowego będą prowadzili działania trwające od czwartku do soboty. Większa ilość patroli będzie zauważalna w rejonach cmentarzy tak, aby czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich.
28 października 2024 08:32
W okolicach cmentarzy nastąpi ręczna regulacja ruchu. Apelujemy do wszystkich o rozsądną i ostrożną jazdę! | fot. arch/KPP
W tym roku tak jak i w ubiegłych latach pomorska drogówka będzie dbała o bezpieczeństwo osób odwiedzających groby swoich bliskich podczas obchodów Dnia Wszystkich Świętych. Policyjne działania rozpoczną się 31 października i potrwają do 2 listopada. Zwiększona ilość patroli drogówki będzie nadzorowała ruch w okolicach pomorskich nekropolii. W wielu miejscach zmianie ulegnie organizacja ruchu, wprowadzone zostaną również zakazy parkowania, a także drogi jednokierunkowe.
Z uwagi na duże natężenie ruchu zalecamy wcześniejsze sprawdzenie sytuacji na drogach i kierowanie się zamiast pod bramę cmentarza, na specjalnie wyznaczone miejsca parkingowe lub skorzystanie z komunikacji miejskiej. W rejonach największych cmentarzy naszego województwa policjanci będą kierowali ruchem. Obligatoryjnie stosujmy się do wydawanych przez nich poleceń i zwracajmy szczególną uwagę na pieszych.
W czasie trwania kilkudniowych działań policjanci będą zwracać szczególną uwagę na to, czy kierowcy poruszają się z bezpieczną prędkością oraz czy stan techniczny pojazdów i trzeźwość kierujących nie budzą zastrzeżeń. Kontroli również podlegać będzie sposób przewożenia dzieci i innych pasażerów z dbałością o to czy każdy adekwatnie do wieku ma zapięte pasy bezpieczeństwa lub podróżuje w specjalnie przystosowanym, bezpiecznym foteliku. Większa liczba funkcjonariuszy ruchu drogowego zaplanowana jest również do końca weekendu po dniu Wszystkich Świętych tj. do 3 listopada.
Przypomnijmy sobie zatem kilka wskazówek przed dniem Wszystkich Świętych:
Pamiętaj — polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych! Jeżeli policjant zabroni wjazdu, bezwzględnie stosuj się do jego polecenia.
Nie jedź samochodem „na pamięć”. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, zostanie wprowadzona czasowa zmiana organizacji ruchu drogowego. Zwracaj uwagę na znaki drogowe!
Parkuj samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Zadbaj o to, aby Twój samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu.
Osoby, które postanowią udać się na cmentarz pieszo, powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, obowiązani są poruszać się poboczem lub jezdnią, lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. Warto mieć przy sobie element odblaskowy lub latarkę.
Nie pozostawiaj w samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogą one stać się łatwym łupem złodziei.
Jeżeli tylko to możliwe udajmy się na cmentarze pieszo lub autobusami czy tramwajami komunikacji miejskiej, a zaoszczędzimy sobie i innym stresu związanego z szukaniem miejsca parkingowego.
Ważne jest także bezpieczeństwo osobiste dlatego:
Na terenie cmentarzy „kieszonkowcy” uważnie obserwują osoby pozostawiające koło nagrobków torebki, odzież, rowery, itp. Obserwują również osoby oddalające się w celu nabrania wody lub wyrzucenia śmieci. Nie pozostawiaj drogocennych przedmiotów bez opieki!
Znajdując się w tłoku, torebkę miejmy przed sobą, najlepiej trzymając za pasek i przyciskając ją ręką do ciała.
Nie wkładajmy portfeli i dokumentów do tylnych kieszeni spodni.
Wspólnie zadbajmy o to, aby nadchodzące święta upamiętniające naszych bliskich zmarłych przebiegły bezpiecznie i spokojnie, w atmosferze zadumy i refleksji.
KWP. KPP

CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie:
Portale internetowe