W niedzielę Diabły zagrają ze Smokami. Mikro Granty dla klubu

1 października Red Devils Chojnice zagra swój drugi mecz w drodze do Fogo Futsal Ekstraklasy. W Bojanie zmierzy się z miejscowym Dragonem, wicemistrzem Polski w beach soccerze, wzmocnionym kilkoma zawodnikami gdańskiego AZS-u

Już jutro w Bojanie Red Devils rozegra spotkanie z miejscowymi "Smokami". Początek meczu o godz. 18.   |  fot. fb. Red Devils

Czerwone Diabły udanie zainaugurowały sezon gromiąc na wyjeździe Toruńską Akademię Futsalu, co dało im już fotel lidera. Teraz jednak poprzeczka będzie postawiona wyżej. TAF przed sezonem oddał kilku mocnych zawodników do ekstraklasowego Reitera Toruń, więc w tym sezonie raczej będzie walczył o utrzymanie. Inaczej wygląda sytuacja w Dragonie.

Zespół z Bojana, który w poprzednim sezonie plasował się w środku tabeli,  skorzystał z problemów finansowych AZS Gdańsk i ściągnął do siebie kilku zawodników gdańskiego klubu, który przecież w ubiegłym sezonie walczył w barażach o ekstraklasę. Teoretycznie Dragon powinien być mocny. Nie przekreśla tej opinii inauguracyjna porażka z Futsalem Szczecin.

Pojedynek „Smoków” z „Diabłami” miał odbyć się w Chojnicach, ale ze względów organizacyjnych, klub z Chojnic poprosił o zmianę gospodarza. Ekipa z Bojana w Chojnicach zawita więc na wiosnę. Drużyna Jaroslava Piesotskiego do meczu przystąpi w pełnym składzie. Uraz Pavlo Puchki, którego nabawił się w meczu z TAF, nie okazał się tak groźny, jak w początkowo się wydawało. Tym niemniej, w bramce można jednak się spodziewać Sebastiana Kartuszyńskiego, który w Toruniu był niemal bezbłędny.

- Jestem gotowy do gry, ale o tym, kto będzie bronił zadecyduje trener – mówi Pavlo Puchka. Trener jednak nie chciał jeszcze zdradzić, ani obsady bramki, ani zestawienia, w jakim drużyna rozpocznie mecz. Dragon Bojano niestety nie zaplanował transmisji z meczu, więc Kibice, którzy nie zdecydują się na wyjazd do Bojana, będą musieli zadowolić się informacjami, które będziemy na bieżąco podawać na profilu facebookowym klubu.  

Gramy z Mikro Grantami

Już teraz możemy podać oficjalnie – Red Devils Chojnice realizuje program Ministerstwa Sportu i Turystyki „Mikro Granty”. W piątek zarząd klubu podpisał umowy dotyczące współfinansowania ze środków programu pięciu projektów futsalowych. Klub postawił na współpracę z chojnickimi szkołami. Projekty zakładają przeprowadzenie zajęć treningowych oraz międzyszkolnych rozgrywek futsalowych w pięciu kategoriach: dwóch dla chłopców ze szkół podstawowych, dwóch ze szkół ponadpodstawowych i jednej dla dziewcząt.

- Chcemy popularyzować futsal w lokalny środowisku, wśród młodzieży, dlatego wychodzimy z naszą ofertą poza klub. Dwa lata temu reaktywowaliśmy rozgrywki Chojnickiej Ligi Halowej, skierowanej dla dorosłych, w tym roku postawiliśmy na dzieci i młodzież – mówi Tomasz Mrozek Gliszczyński, prezes Red Devils Chojnice. – W zanadrzu są jeszcze inne projekty, ale teraz skupiamy się na szkoleniach i zawodach międzyszkolnych. Pomysł tych rozgrywek padł już w poprzednim sezonie, udało się zorganizować jednodniowy turniej. Obecne projekty mają zdecydowanie szerszy wymiar. Co bardzo nas cieszy, projekty uzyskały wysokie noty w ministerialnym konkursie.

Dzieci i młodzież aktywnie trenują już futsal pod okiem swoich nauczycieli, którzy zdecydowali się na udział w projekcie, mamy za sobą też pierwsze mecze, w ramach projektu „Sprawdź się w futsalu”, a w październiku projekt nabierze tempa.- Niestety, mamy ograniczone terminy, musimy projekty zakończyć do końca listopada, w przypadku formuły którą obraliśmy, rozgrywek kilkudniowych dla każdej z grup, to dość trudne zadanie – dodaje prezes Red Devils.

– Nie chcemy jednak iść na łatwiznę. Te zajęcia mają być jak najbardziej atrakcyjne dla dzieci i młodzieży, mają autentycznie zachęcić do uprawiania futsalu, kto wie, może któregoś z zawodników lub zawodniczek drużyn szkolnych zobaczymy w przyszłości w barwach pierwszego zespołu Red Devils lub Red Devils Ladies?  Już we wtorek startują rozgrywki w drugim z projektów, kierowanych do szkół podstawowych, a w czwartek po raz kolejny na parkiecie hali Parku Wodnego zobaczymy licealistów.

Tomasz Mrozek Gliszczyński