W niedzielę 7 kwietnia wybieramy burmistrzów, wójtów i radnych

Po trwającej 5,5 roku kadencji w niedzielę odbędą się wybory samorządowe. Lokale wyborcze będą czynne od 7.00 do 21.00. By oddać głos należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem.

Udział w wyborach samorządowych jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem obywatelskim. To okazja, by wybrać tych, którzy w danej kadencji będą decydować o kluczowych aspektach naszego codziennego życia.   |  fot. ilustrac.

Np. dowód osobisty lub paszport; albo dowód osobisty w aplikacji mObywatel. W powiecie chojnickim wyborcy otrzymają cztery karty w różnych kolorach (w miastach na prawach powiatu są trzy): na burmistrza lub wójta; na radnego Rady Miejskiej/Gminy, radnego powiatowego oraz do Sejmiku Województwa Pomorskiego. Każda karta do głosowania musi mieć pieczęć właściwej komisji obwodowej.

Jak już podawaliśmy wcześniej, w porównaniu z wyborami jesiennymi 2023 do Parlamentu, są zmiany w lokalizacji siedzib komisji wyborczych. Głosujący uprzednio w budyneczku socjalnym w Modraku (głównie os. Bursztynowe), 7 kwietnia zagłosują w budynku Spomlek-u przy ul. Igielskiej. Z kolei mieszkańcy osiedli Małe Osady – Pawłówko, głosujący do tej pory w świetlicy firmy GINTER przy ul. Kolejowej, po raz pierwszy zagłosują w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Gdańskiej 51. Pełny spis lokali wyborczych na BIP UM Chojnice.

Zakończenie głosowania jest o godzinie 21.00, ale jeśli o tej godzinie w lokalu lub przed nim jest kolejka chętnych do głosowania, to ci którzy staną w kolejce do 21.00, mogą oddać głos. Ważny głos to taki, w którym głosujący postawi znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska wybranego kandydata. Głos będzie nieważny, jeśli znak "x" nie zostanie postawiony w kratce przy żadnym nazwisku; zostanie postawiony w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata; zostanie postawiony inny znak niż "x", np. kółko, gwiazdka, haczyk; zostanie zamalowana kratka przy nazwisku kandydata albo wokół kratki przy nazwisku kandydata zostanie zakreślony np. okrąg. Więcej na ten temat w instrukcji dla członków komisji wyborczych przygotowanej przez Krajowe Biuro Wyborcze.

(je)