W marcu w Chojnicach ruszają wykłady o sztuce współczesnej i architekturze

„Sztuką gonimy pandemię” to cykl ośmiu, cotygodniowych, popularyzująco-naukowych wykładów o sztuce współczesnej. Jak działa sztuka w erze antropocenu? Co to jest sztuka internetu? Dokąd prowadzi sztuka kobiet i sztuka feministyczna? Co wiesz o sound art?

Cotygodniowe popularyzująco-naukowe wykłady o sztuce współczesnej i architekturze, od 16.03 do 13.05.2021 r.   |  fot. nadesł.

Te i inne zagadnienia wprowadzą nas w nietuzinkowe myślenie artystów, a wspólne spotkania wokół sztuki pozwolą wyrwać się z izolacji mentalnej lockdownu. „Sztuką gonimy pandemię” to cykl ośmiu, cotygodniowych, popularyzująco-naukowych wykładów o sztuce współczesnej. Wykłady skierowane są do osób dorosłych - młodzieży szkół ponadpodstawowych, edukatorów, mieszkańców Chojnic - które interesują się sztuką współczesną i architekturą. Spotkania adresowane są również do przyszłych studentów planujących studia w dziedzinach sztuk pięknych, architektury, filmu, projektowania użytkowego, historii sztuki, kulturoznawstwa, zarządzania kulturą czy w innych przemysłach kultury.

Autorskie wykłady poprowadzi praktyk i międzynarodowa ekspertka sztuki współczesnej, historyczka sztuki i kuratorka wystaw sztuki współczesnej Monika Szczukowska (Nowy Jork/Warszawa/Chojnice). Uczestnicy zdobędą wiedzę o i narzędzia rozumienia najważniejszych zjawisk i praktyk artystycznych w sztuce współczesnej i architekturze po 1989 roku, polskiej i globalnej. Zajmiemy się m.in. sztuką ziemi (antropocenu), sztuką kobiet i sztuką feministyczną, przestrzenią publiczną, performansem, warsztatem artysty i praktyką artystyczną. Wykłady będą także sięgać interdyscyplinarnie do m.in. sztuki multimediów, sztuki internetu, projektowania użytkowego, tańca i teatru, muzyki, kultury pop.

W celu budowania kultury aprecjacji  tego co nas otacza wykorzystamy i „uruchomimy” wybrane dzieła sztuki także w chojnickich muzeach: Galeria Współczesnej Sztuki Polskiej ’84 (Muzeum H-E) i Muzeum J. Trzebiatowskiego. Grupowanie się wokół kreatywności artystycznej, pozytywnych i sprawczych idei sztuki oraz poprzez żywą o nich dyskusję pozwoli uczestnikom zmniejszyć stres i izolację spowodowane pandemią koronawirusa.

Cykl wykładów „Sztuką gonimy pandemię” wypełnia lukę braku oferty edukacji o sztuce współczesnej w Chojnicach. Efektem tego jest alienacja mieszkańców miasta z uczestniczenia w kulturze i sztuce (vs duże miasta), z rozumienia roli sztuki, jej zjawisk, i ich aprecjacji, oraz brak partycypacji jako „obywatele kultury”. Celem wykładów jest poszerzenie kompetencji kulturowych młodzieży, edukatorów i osób dorosłych zainteresowanych sztuką współczesną.

Kiedy: cotygodniowo, 1 godz. / 16.03 - 13.05.2021 / blok 8 tygodni / godz. 16:30 /

we wtorki lub czwartki (dzień do ustalenia wg potrzeb większości grupy)

Wymagania:

uczestnictwo w całości cyklu lub w 3/4 cyklu wykładów (wykłady zorganizowane są w formule “building blocks”)

zaangażowanie uczestnika poprzez lekturę krótkich tekstów (1 str. per wykład) i udział w dyskusji aktywowanej przez wykładowcę

Grupa: max 12 osób

Warunek uczestnictwa: obowiązkowe zasłonięcie nosa i ust maską medyczną przez cały czas trwania wykładu i w budynku oraz zachowanie dystansu zdrowia społecznego 2 m (uczestnicy nie przestrzegający / nie mogący dotrzymać tego warunku zostaną poproszeni o opuszczenie sali i budynku lub nie uczestniczenie w wykładach).

Zapisy: prosimy o zadeklarowanie udziału w wykładach do 6.03.2021. O udziale w programie decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy, kontakt i pytania: Monika Szczukowska, tel. 516 920 918 .

Miejsce wykładów zostanie podane wkrótce. W razie “lockdownu” kultury wykłady będą kontynuowane po ponownym jej “odmrożeniu”. Nie przewidujemy formuły zdalnej. Organizator: Stowarzyszenie Centrum Kultury “Podziemia” w Chojnicach i Monika Szczukowska

Zadanie „Sztuką Gonimy Pandemię” dofinansowano przez Gminę Miejską Chojnice oraz Starostwo Powiatowe w Chojnicach.

Monika Szczukowska