W Ostrowitem zaprezentowano szóste wydawnictwo o Kosznajderii

Wczoraj (20.02.) w sali sportowej SP Ostrowite miała miejsce promocja szóstego wydawnictwa LGD Sandry Brdy, które dotyczy Kosznajderii. Tym razem jego treść obejmuje czasy nam prawie współczesne, czyli powojenne.

To kolejna ciekawa publikacja, tym razem dotycząca powojennych losów mieszkańców Kosznajderii.   |  fot. (je)

Wydawnictwo nosi tytuł „Kosznajderia - powojenne losy i współczesne dyskursy tożsamości”. Każdy uczestnik spotkania, które zgromadziło bardzo liczną publiczność, mógł je bezpłatnie otrzymać, ale musiał wcześniej odstać swoje w kolejce. Promocję poprowadziła prezes LGD Grażyna Wera – Malatyńska. Przedstawiła pokrótce genezę zainteresowania się Sandrów Brdy tematyką Kosznajderii oraz omówiła wcześniejsze wydawnictwa. Zaznaczyła, że nie powstałyby, gdyby nie zaangażowanie historyków prof. Włodzimierza Jastrzębskiego oraz dr Jerzego Szwankowskiego.

Przekazała, że po pokazaniu życia codziennego, dorobku wielu pokoleń niemieckich osadników wyznania katolickiego, których na ziemie pomiędzy Chojnicami, a Tucholę, sprowadzili członkowie Zakonu Krzyżackiego, przyszedł czas na pokazanie losów wojennych i powojennych Kosznajdrów, „których także zmiażdżył rok 1945”.

W bardzo interesujący, praktycznie w gawędziarski sposób, poprowadzili na promocji swoje prelekcje prof. Cezary Obracht – Prondzyński oraz dr Tomasz Marcysiak. Głos zabrała także dr Karolina Ciechorska – Kulesza. Przybliżyli publiczności zawiłe losy ludności pochodzenia niemieckiego w czasie okupacji i po niej. Podali także przykłady pomocy dla polskich sąsiadów, w postaci ostrzeżenia, że jutro w mundurze SA przyjdę cię aresztować, więc ukryj się.

W trakcie trwającej około godziny dyskusji padło wiele pytań do autorów, jak i prezes LGD Wery – Malatyńskiej. Pytano się m.in. o plany budowy w nieformalnej stolicy Kosznajderii Izby Historycznej; o powód usuwania niemieckich nazwisk z niektórych nagrobków; o aktualny odsetek osób o pochodzeniu kosznajderskim mieszkających w naszym regionie. Przy okazji Krzysztof Majer z Ostrowitego poinformował, że wraz z obecnym na spotkaniu ks. proboszczem Tomaszem Dawidem, zaprasza wszystkich na I Kosznajderskie Dożynki, które odbędą się 15 sierpnia 2023 roku.

Natomiast Andrzej Beger, który tym razem dotarł do Ostrowitego nie na rowerze (jest komandorem Rajdów po Kosznajderii, które od lat organizuje LGD Sandry Brdy), poparł wniosek o utworzenie miejsca z pamiątkami po mieszkańcach tej krainy; postulował o postawienie w centrum Ostrowitego stosownych tablic informacyjnych i map ze szlakami pieszymi i rowerowymi.

(je)