W Chojnicach obchodzono rocznicę Konstytucji

W 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, odbyły się w Chojnicach uroczystości patriotyczno – religijne. Rozpoczęły się w asyście wojskowej na Starym Rynku, zakończyły się mszą św. za Ojczyznę i Powiat w w kościele przy ul. Obrońców Chojnic.

W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja władze samorządowe, organizacje i stowarzyszenia składają kwiaty pod pomnikami i uczestniczą w uroczystej mszy świętej.   |  fot. (je)

Pierwszym elementem uroczystości organizowanych przez Starostwo Powiatowe na Rynku był krótki program artystyczny w wykonaniu członków Stowarzyszenia Dworek Polski. Następnie na płytę Rynku wmaszerowała kompania wystawiona przez jednostkę z Nieżychowic, której poczet wciągnął na maszt przy ratuszu flagę biało – czerwoną. Po wysłuchaniu Hymnu Narodowego i oddaniu 3 salw przez żołnierzy, głos zabrał Starosta Chojnicki Marek Szczepański. W swym wystąpieniu przypomniał wydarzenia z 1791 roku.

- Zawarte w Konstytucji sprzed 232 lat wartości kolidowały z ideologią partii komunistycznej, dlatego przez ponad 50 lat trzeciomajowe święto było wykreślone z narodowego kalendarza. Od 19 lat świętujemy je pod flagami Polski i Unii Europejskiej – przekazał zebranym na Rynku mieszkańcom Chojnic, pocztom sztandarowym i delegacjom władz samorządowych, służb mundurowych, uczniów szkół podstawowych i średnich oraz organizacji społecznych starosta Marek Szczepański.

Następnie uczestnicy uroczystości udali się pod pomniki Chrystusa Króla oraz Orła skąd przeszli do kościoła pw. Matki Boskiej Królowej Polski na Mszę św. za Ojczyznę i Powiat Chojnicki. Dziś (3.05) jeszcze w ramach obchodów można do godziny 17 w ChCK obejrzeć występy uczestników X Ogólnopolskiego Konkursu Kapel i Zespołów „Na Szlaku Kultur Chojnice 2023”.

(je)